פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

ללמוד למבחן הגדול- פסיכומטרי

יום ראשון 10 במרץ, 2013

אתה מעוניין ללמוד באוניברסיטה, אתה כבר יודע מה אתה מתכוון ללמוד ויודע מתי אתה רוצה להתחיל. עתה נשאר לעבור את מבחן הפסיכומטרי אותו המבחן שבסופו של דבר יקבע אם אתה יכול להתקבל ללימודים באוניברסיטה.

לצערנו הרב לא כולם מתקבלים לאוניברסיטה, עלינו להציג כמה ציונים קודם לכן, מלבד מבחן האי קיו, עלינו להציג את תוצאות הבגרות. לעיתים ישכללו לנו את הציונים לעיתים מבחן האי קיו שיספק בכדי להעביר אותנו שלב, אך לעולם זה לא יהיה רק ציון הבגרות אשר יקבע, כאשר אנו רוצים להתקבל לאוניברסיטה.

הפסיכומטרי הגדול

מבחן הפסיכומטרי נערך בכמה מועדים קבועים במועד חורף ומועד קיץ, אז מתי להתחיל ללמוד למבחן זו שאלה פשוטה יותר. איך כדאי לך ללמוד למבחן זו שאלה מסובכת יותר, המצריכה ממך מחשבה קודם לכן. יש כמה שיטות עיקריות ללמוד למבחן הפסיכומטרי. יהיו את אלה שיעדיפו ללמוד לפסיכומטרי לבד, יהיו את אלה שיעדיפו ללמוד בכיתה ויהיו את אלה שיעדיפו קבוצות קטנות או מורה פרטי.

אם מי אתה נמנה

לפני שאתה בוחר את צורת הלימודים, איך אתה רוצה ללמוד למבחן הגדול, חשוב לציין שאתה חייב ללמוד למבחן הפסיכומטרי. אין מנוס אתה לעולם לא תצליח להגיע לתוצאות טובות אם לא תשקיע מעצמך כמה חודשים טובים של לימוד, מבחן זה נחשב לאחד המבחנים המורכבים ביותר.

נושאי הבחינה

מבחן הפסיכומטרי מורכב משלושה פרקים הכוללים ידיעת האנגלית, ידיעת העברית וחשיבה כמותית. אומנם זה לא נשמע תורה מסיני, אך כל פרק מכיל כמה נושאים לא פשוטים בכלל, המבחן מכיל מאתים עשרים וחמש שאלות אמריקאיות שעליהם עלינו לענות בשלוש שעות ועשרים דקות, מה שמותיר לנו בערך דקה לכל שאלה.

כאשר אנו בוחרים ללמוד למבחן הפסיכומטרי עם מורה או מדריך, אנו בעצם מבטיחים לעצמנו סיכויי הצלחה גבוהים יותר, מאחר והמדריכים מכינים אותנו בדרך הטובה ביותר למבחן האמיתי. בכיתה אנו נדמה מבחנים בזמן אמת, אנו נלמד טכניקות כיצד להצליח לנחש את התשובה הנכונה גם אם אנו כלל לא מבינים את השאלות.

רק עלינו לזכור כי לכל אדם מתאימה שיטת לימוד אחרת, אם אתה מרגיש שאתה לא יכול לשבת בכיתה גדולה, אל תהססו, ותבחרו במקומות בהם תוכלו ליהנות מסביבת לימודים שונה, כיתות קטנות מאוד או כיתות של לקוי למידה. תמיד תעמידו את עצמכם במרכז וחישבו מה טוב עבורכם. אחרי הכל זה הציון שיקבע בסופו של דבר האם תתקבלו לאוניברסיטה.

מי שמרגיש שהוא יכול ללמוד לבד למבחן הפסיכומטרי, רשאי לקנות את ערכת ההכנה למבחן בכל אחת מחנויות הספרים בארץ ולהתחיל ללמוד לבד, ברשת האינטרנט תוכלו למצוא הרבה שיטות שיעזרו לכם ללמוד בצורה נבונה יותר, רובם בתשלום אך כמו אמרנו מבחן הפסיכומטרי הוא בסופו של דבר קובע את העתיד שלנו.


כמה אנו באמת מכירים את מבחן הפסיכומטרי

יום ראשון 10 במרץ, 2013

את המושג פסיכומטרי אנו כבר מכירים בחטיבה או בתיכון, לא רק שאנו עוברים מבחן פסיכוטכני שמסווג אותנו לכיתות, מבחן ברמה גבוהה שמטרתו גם כן לבדוק אי קיו, כבר בתקופה הזו אנו שומעים כי מבחן זה קל יותר מהמבחן האמיתי שנעבור לפני הקבלה לאוניברסיטה.

רק מה

המבחן שאנו עוברים בחטיבה, הפסיכוטכני, אנו לא יכולים להתכונן אליו ולרבים מאתנו גם לא כל כך אכפת מהמבחן הזה. מאחר ובתיכון או בחטיבה בדרך כלל אכפת לנו עם מי מהחברים נהייה בכיתה, איזה חבר הולך לאיזה תיכון.

ואחרי הצבא

אחרי הצבא אנו כבר מתחילים להכיר במבחן האמיתי, מבחן הפסיכומטרי, אותו מבחן שיקבע בסופו של דבר האם נתקבל לאוניברסיטה או לא. לכן בשלב הזה אנו כבר מתחילים להכיר בערך של המבחן ובאמת ובתמים רוצים להצליח בו. אנו מתחילים לעשות שיקולים של ילדים גדולים, הכיף וההנאה של הילדות כבר מאחורינו, עתה אנו כבר חושבים ברצינות.

אז מה אנו באמת יודעים על מבחן הפסיכומטרי?

מבחן הפסיכומטרי מורכב משלושה נושאים הכוללים חשיבה מילולית, חשיבה כמותית וידיעת האנגלית. בכל המבחן יש שמונה פרקים המורכבים ממאתיים עשרים וחמש שאלות, אורך הבחינה הוא שלוש שעות ועשרים דקות. המבחן מורכב משאלות אמריקאיות בלבד כאשר עלינו לבחור את התשובה הנכונה ביותר.

טריקים במבחן

כאשר אנו ניגשים ללמוד למבחן הפסיכומטרי מלמדים אותנו טריקים, איך לאתר את התשובה  הנכונה ביותר מבין הארבע המוצעות. תמיד תהיה זו דרך האלימינציה, דרך השלילה, כאשר אנו שוללים שתי תשובות עוד לפני שבכלל הבנו את השאלה, ועתה נותר לנו לחשוב מי מבין התשובות היא הנכונה יותר.

נשמע לא קל

מבחן הפסיכומטרי באמת לא קל, רוב האוכלוסייה הניגשת למבחן הפסיכומטרי אינה יכולה ללמוד לבד לבחינה. הרוב הגדול פונה לכיתות לימוד המיועדות במיוחד לפסיכומטרי לקורס שנמשך מספר חודשים. בקורס יכינו אותנו בדרך הטובה ביותר למבחן האמיתי.

כמה דרכים ללמוד למבחן הפסיכומטרי

מלבד הדרך המסורתית של הקורס אשר הזכרנו קודם לכן , אנו יכולים ללמוד למבחן הפסיכומטרי בצורות שונות, היום אנו יכולים לאתר ברשת האינטרנט לימודי און ליין בתשלום כמובן, אנו יכולים ללכת למורה פרטי או אפילו להתארגן בקבוצות למידה קטנות.

לפני שאתם בוחרים איך ללמוד למבחן הפסיכומטרי, חשוב שתכירו את היכולות שלכם, יהיו כאלה שיתקשו ללמוד בכיתה גדולה, יהיו כאלה שלא יוכלו להכריח את עצמם ללמוד לבד ויהיו צריכים את הדרבון של המורה. זה לא משנה איך אתה מתכוון ללמוד לבחינה, אתה תבחר בדרך הנוחה לך ביותר, עלייך לזכור שלפני הבחינה אתה חייב "להקריב" את הזמן שלך.


הצד הטוב והצד הרע של הפסיכומטרי

יום ראשון 10 במרץ, 2013

הרבה מאוד אנשים מפחדים ממבחן הפסיכומטרי, מאחר ומבחן זה נחשב לאחד המבחנים הקשים ביותר שנעבור בחיינו. זה מבחן שצריכים ללמוד אליו והרבה. אך למבחן זה יש גם צדדים טובים יותר. מבחן זה פותח בפנייך אפשריות להכיר בדרך חדשה.

הצד הפחות טוב

נכון שמבחן אי קיו, נשמע מלכתחילה מבחן לא סימפטי בכלל בלשון המעטה, זה מבחן שגורם לנו להקריב שעות על גבי שעות של לימודים, הן בכיתה והן בבית. מאחר ואנו לא יכולים להסתמך רק על הלימודים בכיתה מבלי לתרגל פרקים שלמים בבית.

מבחן הפסיכומטרי הוא מורכב מאוד וקשה מאוד, המבחן מכיל שלושה נושאים מרכזים המחולקים לשמונה פרקים, כל המבחן מורכב ממאתיים עשרים וחמש שאלות עליהם אנו צרכים לענות בשלוש שעות ועשרים דקות בלבד, מה שמותיר לנו בממוצע דקה אחת לענות על כל שאלה.

הצד הטוב של הפסיכומטרי

רבים האנשים שיעדיו כי הפסיכומטרי פתח בפניהם דרך חיים חדשה. מאחר ופסיכומטרי אנו בדרך כלל לומדים בכיתה עם עוד הרבה אנשים, כך שכבר יצא לנו להכיר חברים חדשים, הפסיכומטרי הוא שיקבע אם נתקבל לפקולטה בה אנו רוצים ללמוד מה שפותח מסלול חדש ושונה לגמרי בחיינו.

הרבה פעמים אנשים שיתקשו ללמוד בתיכון ולא אובחנו לעולם כבעלי הפרעות קשב וריכוז, מגלים זאת לפני מבחן הפסיכומטרי, ובכך הם גם פותרים בעיה די קשה שהעיקה על חייהם. אותם אנשים שלא יכלו ללמוד בתיכון לפתע מגלים כי הם אוהבים מאוד את מוסד הלימודים החדש, את הדרך החדשה שנפתחה בפניהם.

עד כה ראינו את הצד הטוב והצד הפחות טוב של הפסיכומטרי, עתה השאלה שנשארת פתוחה היכן ללמוד למבחן וכיצד ללמוד למבחן. אחת הדרכים המקובלות ביותר כפי שהזכרנו היא קורס הכנה לפסיכומטרי. בדרך כלל מדובר בכיתה של עשרים עד ארבעים תלמידם. בקורס המדריכים מכינים אותנו בדרך הטובה ביותר למבחן האמתי על ידי תרגולים, לימוד טכניקות ועל ידי סימולציות המדמות כמה שיותר את המבחן האמיתי.

דרך נוספת ללמוד למבחן הפסיכומטרי היא אצל מורה פרטי, זו שיטה חדשה יחסית, אך היא הוכיחה את עצמה לא פעם, במיוחד לאותם אנשים שלא יכולים ללמוד בכיתות גדולות, מסיבות שונות כמו הפרעות קשב וריכוז, חרדות חברתיות או בשל הקושי להדביק את פער הכיתה.

היום אנו יכולים לראות מכונים המכינים לפסיכומטרי אנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז, אותה אוכלוסייה שניתנה לה ההזדמנות להשתלב במוסדות הגבוהים למרות הקשיים שבדרך. בכיתת לימוד של לקוי למידה, הדרך ללימוד המבחן היא לא שונה בהרבה, אך ללא ספק מעניינת יותר, המדריכים המיומנים מעבירים את החומר בצורה קלה יותר לסטודנט וכמובן קצב הלמידה הוא שונה ובהתאם גם אורך הקורס.


קורס הכנה לפסיכומטרי – הדרך להצלחה שלך

יום ראשון 10 במרץ, 2013

להתכונן למבחן הפסיכומטרי זו משימה לא קלה בכלל, במיוחד אם לעולם לא ניגשת למבחן מסוג מזה ואתה נתקל בו בפעם הראשונה בחייך. מבחן זה בנוי בצורה ייחודית ובעצם זה מבחן אותו נעשה פעם אחת בחיינו אלא אם כן נרצה לשפר את הציון ותו לו.

הקבלה למוסד אקדמאי

הקבלה למוסד אקדמאי תלויה במספר גורמים, קודם כל בציון מבחן הפסיכומטרי וציון הבגרויות ושיחה אישית עם המועמד. לאחר שעברת את כל אלה בהצלחה, אתה עומד בפני דרך חדשה, דרך שתפתח בפנייך מסלולים חדשים ואפשרויות קידום.

לפני הכל

אם עברת את מבחני הבגרות בהצלחה אתה כבר בדרך הנכונה, אך זכור כי מבחן הפסיכומטרי שונה אלפי שנות אור מהבגרויות שעשית עד כה. מבחן הפסיכומטרי בנוי בצורה ייחודית ולא בכדי, יש מספר מכונים וקורסים בארץ אשר מכינים אותך בדרך הטובה ביותר להגיע להישגים הטובים ביותר עבורך.

מבנה המבחן

מבחן הפסיכומטרי כולל שלושה נושאים: חשיבה כמותית, חשיבה מילולית וידיעת האנגלית, כל המבחן מורכב משמונה פרקים הכוללים מאתים עשרים וחמש שאלות אמריקאיות עליהם עלינו לענות בשלוש שעות ועשרים דקות בלבד, מה שמשאיר לנו בממוצע דקה אחת תמימה לכל שאלה.

מטרת המבחן היא לנבא את היכולת שלנו להצליח באקדמיה, לכן המבחן נחשב לאחד המבחנים הקשים ביותר, המבחן בודק את יכולת הסקת המסקנות שלנו, יכולת החשיבה, יכולת התמודדות עם מצבי לחץ, חשוב לזכור כי המבחן אינו באמת מנבא את הידע שלנו מאחר ויש שיטות שונות ומגוונות ללמוד למבחן זה. מה שכן להתכונן למבחן הפסיכומטרי בעצם מצריך מאתנו שעות על גבי שעות של תרגולים וסימולציות, כאשר אנו מתחילים ללמוד למבחן ניצבות בפנינו כמה אפשרויות לימוד.

ללמוד לבד

אנו יכולים לרכוש ערכה של המרכז הארצי לבחינות, בערכה אנו נקבל הסברים על מבנה הבחינה, על הפרקים וכמה דוגמאות של מבחנים. רוב האנשים אינם מעוניינים ללמוד בדרך זו מאחר שהיא נחשבת לפחות יעילה לקבוצות שונות.

קורס הכנה לפסיכומטרי

קורס הכנה לפסיכומטרי נחשב יעיל יותר והסיבה לכך היא פשוטה מאוד, מאחר והציונים במבחן הפסיכומטרי נקבעים באופן יחסי בהתאם לתשובות הנכונות שענינו ביחס לנבחנים באותו הסמסטר. מי שמצליח לענות על יותר תשובות נכונות מקבל ציון גבוה יותר.

בקורס הכנה לפסיכומטרי מלמדים אותנו טכניקות ושיטות שונות כיצד לפסול באופן אוטומטי תשובה אחת או שניים עוד לפני שקראנו את השאלה, מלמדים אותנו כיצד לענות על הבחינה בדרך הטובה ביותר והמדויקת ביותר. בקורס ההכנה לפסיכומטרי הסטודנטים יעברו מרתונים של מבחנים שידמו את המבחן האמתי בצורה הקרובה ביותר, הן מבחינת זמן והן מבחינת המבנה. זה לא סוד ככל שנלמד יותר הסיכוי שלנו להצליח להוציא ציון גבוה עולה, ועל זה בדיוק יעבדו איתנו, איך לשפר את הציון שלנו כל פעם מחדש עד למבחן האמתי.


מה עדיף פסיכומטרי או שיפור בגרויות?

יום ראשון 10 במרץ, 2013

שאלת השאלות אחרי שאנו מסיימים את הצבא, חוזרים מהטיול הגדול שלנו במזרח או בדרום אמריקה, זה האם לשפר את הבגרויות או האם לעשות מבחן פסיכומטרי. זו באמת שאלה לא קלה רק אם יש לך את אפשרות הבחירה.

ללמוד באוניברסיטה

כאשר אנו רוצים ללמוד באוניברסיטה השאלה האם לשפר בגרויות או לעשות מבחן היא פחות רלוונטית, כיוון שהמבחן הזה לא בא במקום המבחן הזה, יש כאן שכלול של ציונים. כאשר אנו רוצים להתקבל לאוניברסיטה אנו כבר יכולים לראות מבעוד מועד את תנאי הקבלה, איזה ציון בגרות עלינו להציג ואיזה ציון פסיכומטרי עלינו להציג.

לימודים במכללות

גם במכללות הפרטיות דורשים מאתנו הצגת ציונים של בגרות ופסיכומטרי, בכמה מהפקולטות יכול להיות שלא ידרשו מבחן פסיכומטרי אך ידרשו ציון גבוה מאוד של הבגרויות, ומכאן עולה השאלה האם כדאי לי לשפר בגרות או האם כדי לי ללמוד למבחן הפסיכומטרי.

לסבר את אוזניכם

במקרה ואין לכם תעודת בגרות שלמה, אתם לא תוכלו להתקבל לשום מוסד אקדמי, לכן במקרים אלה תמיד נמליץ להשלים את הבגרות. מבחני הבגרות אינם מחליפים את מבחן הפסיכומטרי, אך השלמת הבגרויות במיוחד באנגלית ובמתמטיקה תסייע לכם גם במבחן האי קיו. מאחר וחלק מהפרקים במבחן זה הם ידיעת האנגלית וחשיבה כמותית.

התשובה האמתית

כאשר אתם מתכוונים להתקבל למוסד אקדמי, עליכם לברר מה הם תנאי הקבלה, איזה ציון פסיכומטרי יאפשר לנו ללמוד באותו המוסד ואיזה ציוני בגרות אנו צרכים להציג. רק לאחר מכן נוכל לדעת בוודאות האם אנו צריכים לשפר את הבגרויות או שאין צורך. זכרו כי ברוב המקומות הבגרות לא באה על חשבון מבחן הפסיכומטרי או להפך.

להירשם לקורס פסיכומטרי

כאשר אנו רוצים להתחיל בלימודים לפסיכומטרי עלינו להבין קודם לכן מי אנחנו, נשמע לכם קצת הזוי נכון? אך יש כמה דרכים עיקריות ללמוד למבחן הפסיכומטרי. אתם יכולים ללמוד לבד בבית, ללמוד בקורס מיוחד המכין אתכם למבחן או ללמוד אצל מורה פרטי.

השאלה הנשאלת איך אתם מעדיפים ללמוד, חישבו למשל על שיעורי המתמטיקה או האנגלית בבית ספר התיכון, האם נמנמתם עם הקבוצה החזקה יותר או החלשה, האם הלימודים היו קלים עבורכם או קשים, כמה יחידות עשיתם בבגרויות השונות.

אם נמניתם עם הקבוצה החלשה יותר ויש לכם קושי ללמוד, יהיה עדיף עבורכם ללמוד בכיתה קטנה או אצל מורה פרטי, אם נמניתם עם הקבוצה החזקה, אתם בהחלט תוכלו לעמוד בקצב הכיתה של הפסיכומטרי.

רק זכרו יש כמה מכונים בארץ אשר מכינים לפסיכומטרי בצורות שונות, כולם יבטיחו לכם ציונים גבוהים, כולם יבטיחו לכם לימודים בצורות מעניינות, אך בסופו של דבר עליכם לברר כמה תלמידים יש בכיתה, כי לא נוח לכם ללמוד בכיתה גדולה, תמיד יש לכם אלטרנטיבות אחרות וטובות יותר שיתאימו במיוחד עבורכם.


איך לומדים לפסיכומטרי?

יום ראשון 10 במרץ, 2013

בין אם אנו רוצים ללמוד באוניברסיטה או במכללה, כנראה שנצטרך לעבור את מבחן הפסיכומטרי. המבחן הגדול נערך בחמישה מועדים שונים בשנה ואיתו מגיעות גם השאלות הרבות שאנו מתחבטים בהן, כיצד לומדים למבחן הפסיכומטרי? איך עושים את זה? מה זה דורש ממני? כמה זה עולה? האם אני יכול לעבוד בזמן הלימודים?

אז איך מתכוננים למבחן ?

אז כבר הבנו שאנו חייבים לעבור את המבחן אם אנו רוצים להתקבל לאוניברסיטאות והמכללות הציבוריות הקיימות היום בארץ. עכשיו, נתחיל לבדוק עם עצמנו בשיטת האלימינציה מה יותר טוב לנו? לאיזו דרך אנו מתחברים יותר? האם אנו אוהבים ללמוד בכיתה גדולה או בכיתה קטנה? ואולי אפילו הדרך הפרטנית היא הטובה לנו ביותר? איפה כדאי ללמוד? לבד בבית או בקורס?. אז לפני שאנו מתחילים, והדברים עדיין נשמעים לנו סינית, נלמד  איך מורכבת הבחינה ובהתאם לכך נוכל לבחור לאיזו שיטה אנו מתחברים יותר.

מרכיבי הבחינה

מבחן פסיכומטרי מורכב משלושה חלקים עיקריים, בעצם שלושה פרקים – חשיבה כמותית, חשיבה מילולית וידיעת השפה האנגלית, כל פרק מחולק לשמונה נושאים. המבחן מורכב ממאתיים עשרים וחמש שאלות אמריקאיות שאותן עלינו להשלים בשלוש שעות ועשרים דקות בלבד, זאת אומרת שבממוצע יש לנו דקה אחת לענות על כל שאלה.

חשיבה כמותית

במבחן הפסיכומטרי תוצג לנו, בדרך כלל, שאלה שתראה לנו מאוד מסובכת, והתשובה אליה, בדרך כלל, תהיה מאוד פשוטה. גם ידע בסיסי או נרחב בפעולות חשבון ובבעיות  במתמטיקה ובגאומטריה לא יכול לתאר את השאלות המורכבות במבחן הפסיכומטרי. השאלות במבחן אמורות לאתגר אותנו ואנו אמורים לתת פייט בחזרה בכך שאנו כבר מתורגלים בטכניקות שונות שלמדנו מבעוד מועד.

חשיבה מילולית

אוצר מילים בשפה העברית, שטויות נכון? הרי נולדתי בישראל, אני מדבר את השפה שוטף, במה כבר יכולים להתקיל אותי? אז זהו, שמסתבר שיש הרבה במה להתקיל. משפטים כמו גרבתי פוזמק או ישבתי בגזוזטרה הם לא משפטים שנשתמש בהם ביומיום ובטח שלא במילה כרוכית. במילים אלו ניתקל רק כשנלמד למבחן ונתחיל לתרגל בצורה יומיומית, וכמו שאומרים בארמית – נעלה מ"בירא עמיקתא לאיגרא רמה".

אנגלית – אוצר מילים וידיעת השפה

נתייחס לחלק זה בדיוק כפי שהתייחסנו לחלק החשיבה המילולית. גם כאן אנו חייבים ללמוד אוצר מילים שלא משתמשים בו ביומיום. לדוגמא, נראה מילים ונשמע משפטים שמעולם לא נתקלנו בהם. לא בטלויזיה ולא בסתם שיחת חולין שניהלנו באנגלית קוראים לזה אנגלית ספרותית, ומה שאנחנו רגילים לשמוע זו אנגלית מדוברת. מילים נרדפות זהו שם המשחק וככל שנפתח מילונים יותר ונתרגל יותר, כך נדע יותר ויותר מילים באנגלית ואוצר המילים שלנו יגדל. אז שוב – תרגול מביא לשלמות ותרגול מביא להצלחה במבחן הפסיכומטרי.


איזה לחץ – פסיכומטרי!!!

יום ראשון 10 במרץ, 2013

ישנן כמה נק' משמעותיות בחיים שלנו ואחת מהן היא עשיית מבחן הפסיכומטרי – זהו מבחן שבעצם קובע איך יראה  העתיד שלנו והאם נצליח להוציא את הציון שאנו רוצים בכדי להתקבל למגמה הנחשקת באוניברסיטה או במכללה. מנסיוננו הרב אפשר לראות שאם מישהו באמת רוצה להשיג משהו – הוא יגיע אליו. וכאן נכנס מדד ההשקעה. כבר נשמע מלחיץ, אה???.

קודם כל – הורידו פאניקה

אמא'להההה פסיכומטרי!! מה עושים? שמעתי על כאלו שלא יצאו חצי שנה מהבית!! זה נכון?, שמעתי על כאלה שמרוב לחץ יצאו להם חצ'קונים בכל הפנים…מה אני אעשה???. אז קודם כל – תרגעו. הפחד העיקרי ממבחן הפסיכומטרי נובע מכך שמבחן זה קובע את העתיד שלנו ובעצם מראה את רמת הידע שלנו. מה שאנו לא יודעים הוא שמבחן הפסיכומטרי מראה את רמת הידע שלנו ביחס לאלו הנבחנים איתנו. לכן, ככל שנלמד יותר טכניקות למידה וככל שנשנן ונתרגל יותר, כך, בעצם, יהיה לנו יתרון על אחרים הנבחנים יחד איתנו. עדיין לחוצים??…בואו נמשיך לקרוא.

מה זה ציון טוב במבחן הפסיכומטרי?

כמה צריך להוציא במבחן הפסיכומטרי? 800?? 750?? איך אני אוציא ציון כזה? ומה אם מישהו מוציא פחות? הוא לא יכול להתקבל ללימודים?…איזה לחץ!!. אז בואו נירגע ונבין שרק 0.1% מכלל אוכלוסיית הנבחנים, הנבחנים במועד מסוים מוציאה את הציונים האלה, ובכלל, מי אמר שזהו הציון שצריך?. אז מה ציון טוב במבחן הפסיכומטרי? ציון טוב יהיה בעצם הציון שמבקשים מאיתנו להוציא בכדי שנוכל להתקבל למגמה שאנו רוצים להתקבל, בין אם במכללה ובין אם באוניברסיטה. לכן, תחילה ניגש ונבדוק כמה עלינו להוציא בכדי להתקבל וכך בעצם נדע מהי הרמה הדרושה לנו.

איך נוציא את הציון המיוחל?

תחילה, נבין בכלל על מה המבחן מדבר ומהם נושאיו, מהן שיטות הלימוד ואיך בכלל ניגשים אליו.  כמו שציינו למעלה, מבחן הפסיכומטרי הוא מבחן שעובד על טכניקות ותרגול. כיום, ניתן ללמוד ממורים המובילים בתחום ומטובי המרצים איך בעצם להוציא את הציון המיוחל במבחן הפסיכומטרי. כשנתחיל ללמוד נראה מהר מאוד, בעזרת הדרכה, כמובן, על אילו נושאים כדאי לנו להתמקד יותר ועל אילו פחות. אילו נושאים אנו יכולים לפתור במהירות יותר ובאילו נושאים דרושה לנו למידה ממושכת יותר. אך, חשוב שנזכור, שגם אם אנו טובים יותר בנושא מסוים, אסור אף פעם לנוח על זרי הדפנה ותמיד צריך ללמוד ולהמשיך לתרגל גם בנושאים שבהם אנו טובים יותר.

הרכב המבחן

מבחן הפסיכומטרי מורכב משלושה נושאים – חשיבה כמותית, חשיבה מילולית וידיעת השפה האנגלית. במבחן יש שמונה פרקים ולכל פרק יש את הזמן הקצוב לו – אנו חייבים לעמוד בזמנים, אחרת, לא נספיק לענות על כל שאלות המבחן. במהלך הלימודים למבחן הגדול, אנו לומדים איך לעמוד בזמנים, איך לענות על שאלות בדרך המהירה ביותר, ואיך, בעצם, למצות את הידע שלנו, בעזרת הטכניקות שלמדנו ובעצם להגיע למקסימום היכולת שלנו. והכל כמובן בעזרת הכוונה והרבה תרגול של מבחנים המדמים את המבחן האמיתי.


פסיכומטרי – מפחדים?

יום ראשון 10 במרץ, 2013

בימינו מבחן פסיכומטרי נחשב לאחד המבחנים החשובים שאנו עוברים בחיינו, מיד אחרי הצבא ולפעמים גם בתום הלימודים, אנו ניגשים למבחן שבעצם יקבע לנו בצורה מסוימת את העתיד, הציון שיינתן לנו בסופו של דבר, הוא שישפיע על העתיד שלנו, האם אנו יכולים להתקבל ללימודים הגבוהים ובאיזה מוסד נעבור את הלימודים הגבוהים, האם זו תהיה מכללה או אוניברסיטה?

אין צורך לפחד מהמבחן הגדול

הפחד העיקרי שלנו מהמבחן נובע מעצם העובדה שהפסיכומטרי בעצם בודק את הידע שלנו, ומיד אחר כך מסווג אותנו לרמות שונות. לא מספיק מלחיץ? המבחן גם מוגבל בזמן, לכל שאלה מוקצבים עשרות שניות ולא יותר מזה, המבחן כולו הופך להיראות בעינינו מפחיד אולי אפילו מידי. אך אם תדעו שהוכח ולא מכבר, שהמבחן הוא בעצם תרגול של טכניקות ושכל מה שצריך הוא ללמוד היטב, לשנן ולזכור, עדיין תהיו לחוצים ממנו?!

אז איך נוציא ציונים טובים במבחן הפסיכומטרי?

כשאנו חושבים על מבחן הפסיכומטרי, הדבר הראשון שעולה במוחנו הוא ציונים, ונראה כי כולם סביבנו השיגו את הציון  800 או 750. חשוב שנדע שציונים אלו כמעט ואינם ברי השגה. כשאנו מדברים על ציונים אלו אנו בעצם מדברים על שני אחוזים מהאוכלוסייה, או, ליתר דיוק שני אחוזים מכלל הנבחנים במועד מסוים. ציון טוב במבחן הפסיכומטרי הוא הציון שבעזרתו אנו נתקבל למוסד הלימודים שאנו כה חושקים ללמוד בו. אם נבחן היטב את המכללות והאוניברסיטאות השונות בארץ נראה כי הן אכן דורשות להציג  את ציון המבחן, אך הן לא דורשות את הציון 800 וגם לא 750.

אז איך נמקסם את הציון?

תחילה,נמנה את נושאי המבחן. כמו שכבר ציינו מבחן הפסיכומטרי עובד בצורה של טכניקה מסוימת. היום אנו יכולים ללמוד על ידי מורים מובילים בתחום, כיצד למקסם את הציון שלנו במבחן הפסיכומטרי. המרצה בעצם עוזר לנו להחליט, לאחר שבחן את הידע שלנו בכיתה, על אילו נושאים להתעכב במבחן ואילו נושאים אנו יכולים לעבור בקלות ובמהירות, המרצה בוחן את החוזקות והחולשות שלנו וכך בעצם יכול לתת לנו דגשים על אילו פרקים כדאי לנו להתעכב וללמוד יותר ועל אילו פרקים אנו יכולים להתעכב פחות ולנשום לרווחה.

מבנה המבחן

מבחן הפסיכומטרי מורכב משמונה פרקים, לכל פרק הזמן הקצוב לו. בכיתת הפסיכומטרי, המורה עובר איתנו על זמנים ונותן לנו המלצות אינדיבידואליות שיעזרו לנו לארגן את הזמנים, כך שנוכל לענות על רוב השאלות במבחן. כל אחד משמונת הפרקים עוסק בשלושה נושאים שהם בעצם התחומים המרכזיים של המבחן: אנגלית, חשיבה כמותית וחשיבה מילולית.

כיצד נלמד למבחן הפסיכומטרי?

אז נוכחנו לדעת, כי מבחן הפסיכומטרי, אמנם מורכב ומאתגר, אך בהחלט אינו מפחיד, וכי בעזרת טכניקות שנלמד ניתן לעבור אותו, ואפילו די בקלות. ועכשיו, כשסף החרדה ירד, נוכל להתחיל בלימודים. למבחן הפסיכומטרי בדרך כלל נהוג ללמוד מספר חודשים מראש. ההדרכה היעילה והנכונה ביותר ללמוד למבחן זה היא בעזרתו של מדריך מקצועי בקורס ייעודי למבחן הפסיכומטרי. מדריך מקצועי יכין אותנו למבחן בצורה המדויקת ביותר אשר מדמה את מבחן האמת.


האם כדאי לעבור קורס פסיכומטרי?

יום חמישי 19 ביולי, 2012

החלטנו שאנחנו רוצים להתקבל לאוניברסיטה, עכשיו כל שנותר לעבור את מבחן הפסיכומטרי. מאיפה מתחילים? איך כדאי ללמוד? כל כך הרבה שאלות עולות לפני שאנו בוחרים את שיטת הלימוד המתאימה ביותר עבורנו, לעיתים התשובות לשאלות הללו מתסכלות לא פחות מהלימודים עצמם, וגורמות לנו להישאר תקועים באותו המקום. והנה עוד שנה עברה ולא נתחיל את הלימודים הגבוהים.

תשובה לשאלת השאלות

הכנה למבחן הפסיכומטרי בהחלט יכולה להלחיץ אותנו, הרי מבחן הפסיכומטרי הוא לא סתם עוד מבחן, מבחן זה הוא לעיתים שיקבע את עתידנו באקדמיה. לכן אנו לא יכולים לזלזל במתן תשובות לשאלות כה קריטיות. כמובן שאין תשובה חד משמעית ונחרצת לגבי השאלה איפה ללמוד ואיך כדאי ללמוד. במאמר זה נבחן את יתרונות קורס ההכנה לפסיכומטרי ונציג שיטות לימוד נוספות.

קורס פסיכומטרי

קורס הפסיכומטרי מכין את התלמידים בדרך המקצועית ביותר לקראת החוויה האמתית, לקראת יום הבחינה. בקורסים אלו התלמידים לומדים בכיתה שלב אחר שלב כיצד המבחן בנוי, עוברים נושא נושא, עוברים סימולציות כמו במבחן האמיתי. מתחילת הקורס המדריך הופך לאיש מפתח בחיינו, הוא מלווה אותנו גם מחוץ לשעות הקורס אנו יכולים לפנות אליו ואף להיפגש עימו לפני שעות הקורס ואחריו.

קורס פסיכומטרי – להכיר את מבנה הבחינה

הוכח כבר לא מעט פעמים כאשר אנו מכירים את מבנה הבחינה, יודעים לקראת מה אנו עומדים, הסיכויים להצליח גבוהים יותר. מבנה בחינת הפסיכומטרי אינו משתנה כלל, מבחן פסיכומטרי מורכב משלושה נושאים (אנגלית, חשיבה מילולית וחשיבה כמותית) שמונה פרקים סך הכל מאתיים עשרים וחמש שאלות. בקורס הפסיכומטרי אנו נעבור מספר רב של סימולציות על מנת לדמה את המבחן האמיתי. כל תלמיד יוכל להבין באיזה חלק של המבחן הוא שולט יותר.

קורס פסיכומטרי – היתרונות

יתרונות קורס הפסיכומטרי הם רבים, אך עם זאת חשוב לציין שקורס פסיכומטרי אינו מתאים לכולם, כל מכון פסיכומטרי מציע שיטת לימוד שונה עם מטרה אחת זהה, להכין את התלמיד בצורה המדויקת ביותר למבחן האמיתי ולעזור לו למקסם את הציון, אחרי הכל ההצלחה שלו זו גם ההצלחה של בית הספר או המכון ללימודי פסיכומטרי.

בקורס פסיכומטרי יש לנו ליווי צמוד של המורים שיעשו את כל המאמצים שנצליח במבחן, הליווי הוא גם מעבר לשעות הלימוד המקובלות, קורס פסיכומטרי יוצר מסגרת לימודים די נוקשה אך עם זאת גם מהנאה. בקורסי פסיכומטרי התלמידים יעברו סימולציות רבות המדמות את המבחן האמיתי הן מבחינת זמנים והן מבחינת המבחנים. כשאנו מצויים במסגרת קל לנו יותר להתחבר ללימודים, אנו שואבים מוטיבציה מחברינו לכיתה ומהמדריכים. אך כמו שכבר ציינו לכל אדם עדיפות שונה לגבי מסגרת הלימודים וברוב המקרים אתם יודעים מה מתאים וטוב עבורכם.


חיבור בפסיכומטרי

יום שני 16 באפריל, 2012

במסגרת המתכונת החדשה של הבחינה הפסיכומטרית, חלק החשיבה המילולית בבחינה נחלק לשני חלקים: פרק החיבור ושני פרקים המכילים שאלות רב-ברירה (שאלות אמריקאיות) מסוג אנלוגיות, הגיון, השלמת משפטים והבנת הנקרא.

קצת על חשיבה מילולית
המרכז הארצי מגדיר את תחום החשיבה המילולית כתחום שבו נבדקים כישורים מילוליים הנדרשים לדעתו בלימודים האקדמיים וכן בוחנים יכולת ניתוח וחשיבה שיטתית. אחת הדרכים בה נבחנים כישורים אלו היא באמצעות מטלת כתיבה. המרכז הארצי מציין כי נדרש לגבש רעיון בכתב, לבסס אותו ולהביעו בצורה מאורגנת ובשפה עשירה ומורכבת. ציון מטלת הכתיבה מהווה 25% מהציון הפרק המילולי. המשך קריאה »


ליקוי למידה ופסיכומטרי

יום שני 16 בינואר, 2012

אם הובחנת לקוי למידה או אם אתה מרגיש שקשה לך ללמוד, דע שאתה לא לבד מעל 20 אחוז מהאוכלוסייה מאובחנים בהפרעות המקשות עליהם ללמוד. קיימים סוגים שונים של הפרעות ורמות שונות. אך אין זה אומר שאוכלוסייה זו אינה מסוגלת ללמוד. ההפך הוא הנכון. רבים האנשים שהובחנו כדיסלקטים או היפראקטיביים ונמצאו מעל הממוצע. אומנם מבחן הפסיכומטרי יכול להוות מכשול קטן עבורכם, אך אין סיבה שהוא יתקיל אתכם. היום כשהפרעות קשב וריכוז הפכו לפופולאריות ביחס לעבר. מגוון בתי ספר מציעים לכם שיטות לימוד המותאמות עבורכם.
מה זה מסלול פסיכומטרי מותאם
בתי ספר ומכוני פסיכומטרי פיתחו עם השנים שיטת לימוד ייחודית הכוללת סימולציות, מרתון מבחנים, לימודים בקבוצה, לימודי פרטניים ועוד. ברוב בתי הספר ובמכוני הפסיכומטרי שיטת הלימוד דומה, כיוון שמבחן הפסיכומטרי בדרך כלל לא משתנה, מבנה המבחן ונושאי המבחן זהים, השאלות והסדר משתנים ממועד למועד. אך בקורס פסיכומטרי מותאם, שיטת הלימוד מותאמת לאוכלוסייה בעלת לקויות למידה, הקורס מתנהל בצורה שונה לגמרי, הן מבחינת מבנה הקורס והן מבחינת שיטת ההוראה. בעזרת הקורס המיוחד ללקוי למידה מצליחים נבחנים להוכיח את הישגיהם והצליחו במבחן למרות המגבלות העומדות בפניהם.
מי יהיה זכאי לעבור קורס מותאם
למסלול ייחודי זה מוזמן להצטרף כל תלמיד ותלמיד, לא רק תלמידים שקיבלו אישורים לעבור בחינה מותאמת. אם אתה מרגיש שקשה לך ללמוד ואתה יכול לעבור לימודים במתוכנת נעימה יותר, אתה מוזמן להגיע למכונן פסיכומטרי. בשיחה עם היועץ תעבור אבחון אשר יקבע אם אתה מתאים ללמוד בכיתה המעבירה את החומר הנלמד בצורה שונה ומעניינת.
השוני בין מסלול רגיל למסלול מותאם
מי מאיתנו שסובל מהפרעות קשב וריכוז, סביר להניח שלימודים למבחן הפסיכומטרי ישעממו אותו די מהר. עליכם ללמוד ארסנל של מילים וביטויים, נוסחאות מתמטיות ואנגלית. בקורס מותאם המדריך יעביר את החומר בצורה מעניינת יותר. השיעורים בכיתה יכללו מצגות ויזואליות שיוקרנו על מסכים, תמונות הומוריסטיות לזכירת מילים ועוד מגוון עזרים שיהפכו את השיעור למעניין יותר. כמובן שמספר המשתתפים בכיתה יהיה קטן יחסית לעומת קורס רגיל. אך ללא ספק הטכניקה הזו תעזור לכם להגיע לציון המיוחל.
להפוך את המבחן למשחק
מי שסובל מהפרעות קשב וריכוז או מלקוית למידה יחפש מליון ואחת תירוצים כתחליף ללימודים. בקורס פסיכומטרי מותאם, יהפכו את הלימודים למשחק. שלא תטעו זה לא המשחק שאתם מכירים. בקורס פסיכומטרי מותאם נוכל להשתעשע עם משחקים הקשורים לאוצר מילים בעברית ובאנגלית, משחק קלפים מעתה לא יהיה "פוקר" אלא קלפים אחרים. לאחר כל שיעור תקבלו סיכום מסודר בכל נושא, כך שלא תצטרכו לכתוב יותר מידי. ולמה? הכל בשביל שתוכלו להקשיב. השיעורים מעוברים בצורה ייחודית ושונה. כמה שזה נשמע לא הגיוני – אפשר להפוך את הפסיכומטרי למהנה. ברגע שאתם לומדים באווירה כייפית ורואים את הצדדים הנעימים יותר של המבחן. הפסיכומטרי לא יהווה איום אלא אתגר.


איך קובעים את ציון הפסיכומטרי?

יום שני 16 בינואר, 2012

בניגוד לתיכון, בפסיכומטרי אין ציון נכשל וגם אין ציון 100. כל נבחן יקבל ארבעה ציונים, ציון לכל נושא בבחינה (חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית) וציון אחד משוקלל של כל חלקי הבחינה. הציון המשוקלל הוא הציון שיכריע את הכף. הציונים נעים בין 200 – 800. ציון 200 יקבל מי שלא ענה על אף שאלה או מי שענה על המספר הנמוך ביותר של תשובות נכונות באותו מועד ואחרי תקנון של ציון הפסיכומטרי – הוא "זכה" לקבל 200.
ציון לכל תחום בנפרד
המרכז הארצי לבחינות משקלל את שלושת הציונים שלכם לציון פסיכומטרי אחד. בעוד שמשקלם של החלק הכמותי והמילולי הוא 40 אחוז, המשקל של החלק באנגלית הוא 20 אחוז בלבד (הגענו ל- 100 אחוז). כך שאם אתם חשים לא בנוח עם החלק של האנגלית הסירו דאגה מלבכם – משקלו הנמוך ביותר. החל מאוקטובר 2012 האוניברסיטאות והמכללות הולכות לקבל בחלק מהפקולטות ציון תקן ריאלי (60 אחוז כמותי, 20 אחוז מילולי, 20 אחוז אנגלית) ובחלקן יקבלו ציון תקן הומני (60 אחוז מילולי, 20 אחוז כמותי, 20 אחוז אנגלית).

למה כדאי להשקיע באנגלית בכל זאת
באוניברסיטה או במכללה אנו מחויבים לקחת קורסים באנגלית. השאלה היא כמה קורסים. ציון הפסיכומטרי יסווג אותנו לרמה ובהתאם לציון יקבע מספר הקורסים שעלינו לעבור. כמובן שבאוניברסיטה או במכללה כל קורס עולה לנו כסף ככל שנצטרך לעבור פחות קורסים נשלם פחות. מי שיקבל ציון גבוה מאוד בחלק זה של המבחן יהיה פטור מלעבור קורסים באנגלית.

הפסיכומטרי- ציון יחסי
המבחן הפסיכומטרי הוא בעצם מבחן יחסי, הציונים של הנבחנים לא נקבעים רק מהישגיהם אלא לפי הישגיהם של כלל הנבחנים באותו המועד אליו הם ניגשו. הבחינה חייבת להציג פילוג ספציפי של הנבחנים, מי הראשונים, מי האחרונים ומי באמצע- לכן הציון נעשה באופן יחסי. אל תדמיינו תחרות ריצה או מכוניות, בכדי לדעת מי הגיע ראשון ומי הגיע אחרון, זה לא בדיוק ככה. אך ברגע שמדרגים אותך ביחס לקבוצה ולא לפי פרמטר אישי ומדיד, קל לדעת מה המיקום שלך. בין הראשונים (ציון 700 ומעלה) ממוצע (ציון הנע בין 500-600).

הציונים קבועים מראש
ציירו לעצמכם עקומה, מעין גרף בצד אחד כתבו 200 ובצד השני 800. זאת בעצם העקומה הידועה מראש עליה המרכז הארצי לבחינות משבץ את כל הנבחנים לאחר הענקת הניקוד לכל נבחן. התפלגות הציון, תהיה תמיד התפלגות נורמאלית, באחוזים שקבועים מראש. בואו נפשט את הבלגאן- המרכז הארצי לבחינות יודע מראש כמה אנשים יהיו מעל 700 וכמה מתחתיו ועל- ידי שיבוץ בעקומה יקבע הציון שלנו. ניתן לראות את התפלגות הציונים באתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות. ממוצע הבחינה בדרך כלל קבוע והוא נע בסביבות ה- 530.


מבחן פסיכומטרי מה צריך לדעת

יום שני 16 בינואר, 2012

אנו כבר יודעים שללא מבחן פסיכומטרי לא נוכל להתקבל למוסד לימודים גבוה (ברוב המקרים). אך מה אנחנו יודעים על מבחן פסיכומטרי מעבר לכך. אתם יודעים כיצד נקבע הציון של המבחן , כמה זמן המבחן עורך אתם יודעים למה חשוב כל כך לקבל ציון גבוה בפרק של האנגלית. יש הרבה דברים שאנו לא יודעים על פסיכומטרי.

מבחן פסיכומטרי – מבנה הבחינה ואורך המבחן

כל מבחן פסיכומטרי מורכב משלושה תחומים, ידיעת האנגלית, חשיבה כמותית וחשיבה מילולית. שלושת התחומים מורכבים משמונה פרקים – מאתיים עשרים וחמש שאלות. אורך הבחינה הוא מאתיים דקות, משמע שלוש שעות ועשרים דקות ללא כל הפסקה באמצע וללא תוספת זמן (אם לא הוגדרת לקוי למידה), המבחן בנוי בצורה של מבחן אמריקאי, על כל שאלה מוצעות לכם ארבע אפשריות לתשובה ועליכם לבחור באפשרות הנכונה מביניהן. המבחנים לא נבדקים על- ידי אנשים אלא באמצעות מחשבים. אין תשובה חלקית או כמעט. לכן גם אם אנחנו לא יודעים את התשובה עדיף לנחש מאשר לא לענות בכלל, לכו על שיטת הלוטו מי יודע אולי תזכו.

מבחן פסיכומטרי – מה הוא מודד?

אנו יודעים שפסיכומטרי הוא תנאי הכרחי בעת קבלה למוסד לימודים גבוה. איזה תוצאה הוא בדיוק מעוניין לבחון? אם אני לא בקיא באנגלית, זה אומר שאני לא יכול ללמוד באוניברסיטה, אם אני רוצה לימודי אומנות כמו תיאטרון או קולנוע למה בכלל צריך לבדוק את הידע שלי במתמטיקה. כל חלק וחלק במבחן בודק את היכולות האקדמאיות שלנו.

מבחן פסיכומטרי – פרק חשיבה מילולית

חלק זה בודק את הכישורים המילוליים שלנו כמו אוצר מילים, היכולת לקרוא ולהבין את הכתוב, היכולת לחשוב בבהירות, איך אנו מתמודדים עם קריאה בעיקר קטעים מורכבים ובמיוחד איך אנו מתפקדים בהבנת הנקרא תחת לחץ. נבחנים ששפת האם שלהם אינה עברית יכולים לברר על מועדים בהם מתקיים מבחן הפסיכומטרי בשפות אחרות – אנגלית, ערבית, ספרדית ועוד.

מבחן פסיכומטרי – פרק חשיבה כמותית

חלק זה בוחן את היכולת שלכם להשתמש במספרים ובמונחים מעולם המתמטיקה כדי לפתור בעיות כמותיות. חלק זה בודק את יכולתכם לקרוא נתונים המוצגים בטבלה או גרף ואת יכולתכם לנתחם. כל עוד סיימתם תיכון ועשיתם בגרות במתמטיקה לפחות שלוש יחידות (המבחן לרמה של שלוש יחידות) חלקית אתם מוכנים למבחן, נשאר לתרגל.

מבחן פסיכומטרי – פרק אנגלית

חלק זה בוחן אוצר מילים באנגלית, שליטה בשפה, דקדוק ואיך נסתדר עם קטעים ברמה אקדמאית. השאלה המתבקשת – למה בישראל אני צריך לדעת אנגלית בשביל ללמוד באוניברסיטה. כאשר תתחילו את הלימודים באוניברסיטה תווכו לדעת, כי רוב המחקרים והמאמרים כתובים בשפה האנגלית. בנוסף המוסדות האקדמיים מחייבים אותנו לעבור קורסים באנגלית. מי שלא עבר מבחן פסיכומטרי או מבחן אמיר יאלץ לעבור חמישה קורסים באנגלית. המבחן הפסיכומטרי מסווג אותנו לרמה, ציונו יקבע כמה קורסים נעשה ומי מאיתנו שיקבל ציון גבוה יקבל פטור מלא מאנגלית.


מה עדיף בבוקר או בערב ארוך או קצר – קורס פסיכומטרי

יום שני 16 בינואר, 2012

רבים מאיתנו אשר באים להירשם לקורס הכנה למבחן הפסיכומטרי, מוצפים בהרבה שאלות. איפה כדאי לי ללמוד, מתי כדאי לי להתחיל ללמוד, באיזה שעות עדיף ללמוד בבוקר או בערב, האם לקחת קורס קצר או ארוך ועוד הרבה מאוד שאלות. בואו נעשה קצת סדר בבלגאן.
לימודי בוקר או ערב
תשובה לשאלה זו מושפעת מגורמים רבים. לא לכולנו יש את אפשרות הבחירה. חלקנו עובדים בשעות היום וחלקנו עובדים במשמרות ערב. כמובן שאם נרשמים ללימודי פסיכומטרי לא צריך לעצור את החיים. תתאימו את הקורס לסדר היום שלכם. אם אתם עובדים בשעות הבוקר מן הסתם תירשמו לקורסי ערב, אך אם אתם עובדים במשמרות ויש לכם את יכולת הבחירה, רצוי מאוד להירשם לקורס בוקר. לא רק שהמבחנים נערכים בשעות הבוקר בסביבות השעה 9:00 אלא שגם גוף האדם מתוכנת בצורה מסוימת. בבוקר לפעילות ובלילה לשינה. כך שבאופן אוטומטי בבוקר יכולת הריכוז שלנו גבוה יותר ואנו יכולים לקלוט יותר.

אתה חייב לימודי ערב
אם אתם עובדים בשעות הבוקר ויכולים ללמוד רק בשעות הערב. אל דאגה, לא אמרנו שמי שלומד בערב לא מצליח. אם החלטת לעשות פסיכומטרי סביר להניח שאתה מתכנן ללמוד לתואר ראשון. אתה מספיק בוגר כדי לקחת את העניינים לידיים וללמוד ברצינות למבחן. כל עוד תתייחס ברצינות ללימודים, תתרגל הרבה בבית ותגיע לכל השיעורים, אין סיבה שלא תצליח במבחן הפסיכומטרי. אך אם אתם "חיות" לילה שלא מסוגלים לפקוח עיניים בבוקר, תתחילו לשנות הרגלים, בסוף עוד לא תתעוררו ביום המבחן.

קורס ארוך או קורס קצר – זו השאלה
לפני שאנו באים לבחור מתכונת של קורס, ראוי שנבין את ההבדלים בין קורס ארוך לקורס קצר. כשמדובר בקורס קצר לא מדובר בפחות שיעורים ולהפך קורס ארוך לא יקנה לנו יותר מפגשים. מכוני הפסיכומטרי נותנים לך להחליט אם אתה מעוניין ללמוד שלוש פעמים בשבוע, פעמיים בשבוע או אולי פעם אחת. זה בעצם השוני העיקרי בין קורס ארוך לקורס קצר. מכאן עליך להחליט איזה קורס נוח לך לפי לוח הזמנים שלך. בכל מקרה לפני שאתה נרשם לקורס פסיכומטרי תברר את היקף השעות.

בכל זאת מה עדיף
אם בחרתם בקורס ארוך למשך ארבעה חודשים, מפגש של פעם בשבוע היתרון הבולט היחידי- יהיה לכם יותר זמן לתרגל בבית עד הבחינה. ארבעה חודשים זה הרבה מאוד זמן ולקראת סיום הקורס, יכול להיות שנרגיש קצת מותשים פיזית ונפשית. קורס ארוך מתאים בעיקר לאנשים שעובדים במשרה מלאה ויודעים מראש שלא יהיה להם מספיק זמן לתרגל בבית. קורס קצר של חודשים ירשמו בדרך כלל תלמידים אשר עברו כבר מבחן אחד וממהרים להיכנס לשנה הנוכחית באוניברסיטה ורוצים לשפר את הציון, או תלמידים שאיחרו להירשם לקורס של שלושה חודשים שנסגר להרשמה. אם אתה לא מוגבל מבחינת שעות וזמן, עדיף ללמוד קורס פסיכומטרי של שלושה חודשים בשעות הבוקר.


למה צריך לעבור מבחן פסיכומטרי?

יום שני 16 בינואר, 2012

המבחן הפסיכומטרי מיועד לתת אינדיקציה לאוניברסיטאות ולמכללות, האם הסטודנט יוכל לעמוד בדרישות הסטודנטיאליות בהצלחה או לא. קיימים עוד כמה מדדים לבדיקת הסטודנט הפוטנציאלי. אך בכל זאת המוסדות להשכלה גבוהה החליטו שציון מבחן הפסיכומטרי עם שקלול ציון הבגרות הוא המדד הטוב ביותר שיוכל לנבא את הצלחתו של הסטודנט. רבים מאיתנו חוששים ממבחן זה, נכון שהוא נחשב מבין המבחנים הקשים, אך יש דרך להתגבר עליו.
מה זה המבחן המפחיד הזה – איך הוא בנוי?
המבחן הפסיכומטרי, הוא מבחן ידע המורכב משלושה נושאים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית ואנגלית. הנושאים מחולקים לשמונה פרקים שונים, סך הכל מאתים עשרים וחמש שאלות ידע כללי, יכולת ניתוח והבנת הנקרא בעברית ובאנגלית. מבחן בן שלוש שעות ועשרים דקות, כאשר לכל שאלה מוקדשת לנו פחות מדקה למצוא את הפיתרון הנכון ביותר מבין הפיתרונות המוצעים לנו. נכון המבחן לא קל ודורש שעות על גבי שעות של למידה רבה. עליך לזכור שאתה לא הראשון ולא האחרון שיעבור מבחן פסיכומטרי ושקיימות דרכים רבות להצליח במבחן המאתגר הנ"ל.
כמה זמן צריך ללמוד למבחן
לשאלה זו אין תשובה חד משמעית, אין ציון נכשל בבחינה, תוצאות הבחינה הן יחסיות לכלל כל התלמידים שנבחנו באותו המועד. מה שבטוח- ככל שתתרגל יותר, אתה מגדיל את סיכוייך לקבל ניקוד גבוה יותר במבחן ומגדיל את סיכוייך להתקבל לאוניברסיטה. אם בחרת ללכת ללמוד במכון המכין אותך למבחן, משך הקורס יהיה בין חודשים לארבעה חודשים. ההבדל בין הקורסים הוא מספר המפגשים בשבוע. לא משנה אם בחרת קורס קצר או ארוך בשני המקרים, יהיה עלייך לתרגל הרבה מאוד לבד בבית.
איך בוחרים בית ספר לפסיכומטרי?
בשנים האחרונות ענף הפסיכומטרי הפך להיות מאוד ממוסחר. בתי הספר מציעים לנו מגוון אפשרויות לימוד, קורס בוקר או ערב, קורס בקבוצות גדולות או קטנות ואפילו שיעורים עם מורה פרטי. אנו חשופים לאלפים של פרסומים בתחום זה. בחלק מבתי הספר יבטיחו לך ציון 700 , או קורס נוסף אם לא קיבלת ניקוד המספק אותך. פתגם יפני עתיק אומר: "אם אתה מאמין לכל מה שאתה קורא, עדיף שלא תקרא". אל תאמינו לכל הפרסומות, תמיד תסתכלו בין השורות הקטנות. צאו לעשות סקר שוק, לקרוא באינטרנט המלצות של תלמידים, לברר על המורים ולברר אחוזי הצלחה של אותו מכון.
חברות גדולות בעלות מוניטין גבוה
בדרך כלל אנו נוטים לחשוב כי חברות גדולות הן בעלות המוניטין הגבוה יותר ולכן הלימודים במכונים אלו עדיפים יותר. אבל האם הן באמת טובות יותר? לאו דווקא. לעיתים חברות קטנות יותר מציעות שיטות לימוד, שבמכונים הגדולים לא מציעים לכם. כמו לימודי פסיכומטרי לליקוי למידה. שיעורי תגבור וכדומה . צאו לברר בכמה מכונים לגבי שיטת הלימוד שלהם, מה הם מציעים ואז תהיו חכמים יותר לבחור היכן אתם רוצים ללמוד לפסיכומטרי.


ציון הבחינה

יום שני 16 בינואר, 2012

הבטיחו לכם 700 במבחן. אחת משיטות המכירה היא להבטיח ציון גבוה. חשוב שתדעו רק 2 אחוזים מכלל הנבחנים יקבלו ציון של 700 ומעלה. אל תאמינו לכל מה שיבטיחו לכם. את תוצאות המבחן נקבל מספר שבועות לאחר הבחינה (תלוי במועד) ציון פסיכומטרי טוב ייחשב אותו הציון שרציתם לקבל בכדי להתקבל למכללה או לאוניברסיטה.
בחינה פסיכומטרית מיוחדת
כיום מבחן הפסיכומטרי הוא הכלי למדידת התאמת מועמד לאוניברסיטה או למכללה. לחלקנו מבחן הפסיכומטרי יכול להוות כישלון גדול. רבים באוכלוסיה סובלים מלקוית למידה בדרגות שונות ומהפרעות קשב וריכוז. היום בניגוד לעבר מכירים בהפרעות הללו. אוניברסיטאות ומכללות אינן מנדות את האוכלוסייה הסובלת מכך אלא ההפך הוא הנכון.
לקוי למידה בעולם האקדמאי
מוסדות אקדמאים רבים מעודדים את האוכלוסייה הסובלת מלקויות אלו ללמוד ואף נותנים להם הקלות בתחומים רבים. כמו התעלמות משגיאות כתיב, תוספת זמן במבחן, הקראת המבחן, הגדלת הטופס ועוד הקלות רבות ומגוונות.
במו"ת – בחינה בתנאים מותאמים
גם המרכז הארצי לפסיכומטרי לא מתעלם מאנשים עם לקויות למידה. יצא לכם לשמוע על היחידה – במו"ת –בחינות פסיכומטרי מותאמות לאנשים עם מוגבלויות. יחידה זו הוקמה כדי לתת מענה לכל אותם אנשים אשר לא יכולים לעבור מבחן פסיכומטרי רגיל. אותם אנשים עם מוגבלויות פיזיות, רפואיות , מגבלות פסיכיאטריות, לקויות למידה או לקויות קשב וריכוז. במו"ת- מורכבת מאנשי מקצוע, פסיכיאטריים, רופאים נוירולוגיים ועוד כמה רופאים מומחים. תפקידם להתאים כמה שיותר את המבחן למגבלה של המועמד. המטרה לעקוף את הקשיים הנובעים מאותה מגבלה ולאפשר לנבחן לקבל ציון ראוי. שכן מבחן רגיל הוא לא היה מסוגל לעבור בצורה הטובה ביותר. הקלות לנבחנים עם מוגבלויות : לעיתים הנבחנים יקבלו תוספת זמן בכמה פרקים בבחינה או בכולם, שימוש במחשבון, השמעת פרקי המבחן באנגלית, הפסקות בין פרקי הבחינה, הגדלת הטופס ועוד.
שיקולים מנחים לפסיכומטרי מותאם
בעוד שבחינת הבגרות בודקת ידע ותוספת זמן תסייע לנבחן לגלות את הידע במלואו, המבחן נשאר זהה, לא ישנו את מבחן הבגרות לאנשים עם לקויות. אך הבחינה הפסיכומטרית בודקת את יכולת החשיבה של הנבחן ואחד הפרמטרים הוא יכולת מהירות החשיבה. לכן היחידה לבחינות מותאמות אינה נותנת הקלות בשל בעיות הקשורות במהירות החשיבה. מי שיהיה זכאי להקלות הם נבחנים אשר גילו אצלם לקות כבר בשלבי הלמידה הראשונים, הלקות המסוימת השפיעה על תפקודם מהותית בעבר ובהווה ולא רק מבחינה לימודית, אלא גם בתחומים אחרים בחיים.
הובחנת לקוי למידה בגיל מאוחר יחסית
לא כולם מגלים הפרעות קשב וריכז או לקויות למידה בגיל צעיר. חלקנו סובלים מהפרעות אלו ואנו כלל לא יודעים (קיימות רמות להפרעות אלו). אך אם בכל זאת הובחנתם בבעיה זו או שאתם מרגישים שקשה לכם ללמוד ושהמבחן הפסיכומטרי מהווה איום ממשי. האופציה הטובה ביותר עבורכם היא, ללמוד בבית ספר המכין לבחינה אנשים לקויי למידה. נכון שהגבלת הזמן תהווה חיסרון משמעותי עבורכם. אך מדריכי בית הספר יעבירו לכם את כל הכלים שיעזרו לכם משמעותית.


למה אנחנו צריכים פסיכומטרי ?

יום שני 16 בינואר, 2012

כאשר אנו רוצים להתקבל ללימודים גבוהים, אנו מחויבים לעבור מבחן שיקבע אם נצליח לשרוד באקדמיה. מחקרים רבים בנושא הראו כי לפסיכומטרי כושר חיזוי גבוה, בדרך כלל נבחנים שקיבלו ציונים גבוהים, מצליחים יותר מאלה שקיבלו ציונים נמוכים. אך הדרך הטובה ביותר לבדיקת התאמת המועמד היא על- ידי שקלול הציונים של הפסיכומטרי ומבחני הבגרות.
אם לא קיבלתי ציון גבוה זה אומר שאני לא אצליח.
הבחינה הפסיכומטרית אומנם הוכיחה את עצמה מספר פעמים, אך כמו בכל דבר יש גם יוצא מן הכלל. רבים הסטודנטים שהתקבלו על תנאי (בעיקר למכללות) כיוון שלא היה להם ציון גבוה מספיק ללא ספק הוכיחו את יכולתם וכישוריהם. הבחינה הפסיכומטרית מוודת את הכישורים והיכולות שלנו אך ללא ספק אין באפשרותה למדוד מוטיבציה, יצירתיות והתמדה. אלו הכישורים הדרושים על מנת להצליח בלימודים הגבוהים.
פסיכומטרי אסון או ששון
רבים מאיתנו לא מבינים למה הם צרכים לעבור את המבחן. הרי כבר ראינו שאפשר להצליח בלימודים גם אם לא קיבלנו ציון גבוה במבחן. בכל מקרה הפסיכומטרי נותן הזדמנות שנייה לאותם התלמידים שלא כל כך הצליחו בבחינות הבגרות. אותם תלמידים אשר יש להם פוטנציאל גבוה אך מסיבות מסוימות לא ניתנה להם האפשרות להביא את כישרונם לידי ביטוי בתיכון. כך שגם אם הצלחנו להביא את כישורנו בלימודים ולהוציא ציונים גבוהים בכל מבחני הבגרות ומבחן הפסיכומטרי נראה כמו אסון. קיימת אוכלוסייה שלמה שתשמח להזדמנות שנייה. לא נותרו לנו הרבה ברירות בשביל להתקבל ללימודים גבוהים אנו חייבים בתוצאות הבחינה.
איך בוחרים בית ספר
החלטנו שאנו רוצים להירשם ללימודי תואר ראשון. ראשית, כל הכבוד זה צעד נבון וחכם. שכן במקומות עבודה רבים בישראל דורשים לקבל מועמדים עם תואר אחד לפחות. עכשיו נותר למצוא את הבית ספר הנכון שיוכל לעזור לנו להגיע לציון המיוחל. כיום בארצנו מתחרות חברות רבות על הכיס של הצרכן. גם בתחום לימודי הפסיכומטרי. רבים יציעו לכם הצעות מגוונות ומפתות. לכם זה לא צריך להיות חשוב. אתם צריכים למצוא בית ספר המעסיק מדריכים בעלי ותק רב ולא תלמידים שזה עתה סיימו פסיכומטרי בציון גבוה ויום למחרת הפכו למדריכים. אתם צרכים לבדוק את אחוזי ההצלחה המיוחסים לבית ספר. אל תתביישו לבקש זו זכותכם המלאה.
מדריכי פסיכומטרי
מדריכי פסיכומטרי מיומנים, יוכלו לאבחן היכן אתם מתקשים ובאותו מקום נצרך לתגבר הרבה יותר. מדריכים טובים ילמדו אתכם שיטות לפסילת תשובות שגויות רק מלהסתכל על השאלה. אל תרשמו לבית ספר אם המדריך לו זמין עבורכם מעבר לשעות הלימודים. מדריכי פסיכומטרי יוכלו לעזור לכם להוציא את הציון המיטבי עבורכם בבחינה.


מה נחשב ציון טוב

יום שני 16 בינואר, 2012

ציון טוב במבחן הפסיכומטרי, הוא לאו דווקא הציון 750 ( שאותו מקבלים רק 2 אחוז מכלל הנבחנים באותו המועד) ציון טוב נחשב ציון שבעזרתו תתקבלו למוסד האקדמאי בו רציתם ללמוד. עכשיו כשהבנתם את מדרג הציונים והתפלגות ציוני הפסיכומטרי, כל שנותר זה לאחל לכם בהצלחה.
פסיכומטרי – קשה אבל אפשרי
למרות שמקובל לחשוב כי פסיכומטרי בודק רק ידע, הוכח כבר מזמן שלא. כל עוד אנו יודעים איך להתכונן לבחינה, מתרגלים בבית שעות על גבי שעות, לומדים ארסנל של מילים בעל- פה. אולי נכון יותר לומר שהמבחן הפסיכומטרי בודק קישורי למידה. לכן זו הסיבה שמסודות להשכלה גבוהה אינן מתפשרות על מבדקים אחרים. היום ניתן ללמוד למבחן בעזרת מורים ומדרכים, אשר יכינו אותנו למבחן הקשה הזה בדר הטובה ביותר. קשה מאוד ואולי גם בלתי אפשרי ללמוד למבחן הזה לבד. אי אפשר לדבר על קושי הבחינה מבלי לדבר על הבחינה ומרכיביה.
נושאים ופרקים בבחינה
הבחינה הפסיכומטרית מורכבת משמונה פרקים, בראש כל פרק נוכל לראות כמה זמן מוקצב לפיתרון הפרק וכמה שאלות אותו פרק כולל. כל אחד משמונת הפרקים עוסקים באחד משלושת התחומים המרכזיים (חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית). בכל התחומים נבדקים הכישורים והיכולות הדרושים להצלחה בלימודים באוניברסיטה או במכללה.
הפרקים בתחום החשיבה המילולית
תחום זה יכלול שאלות מכמה סוגים. מילים וביטויים, אנלוגיות, השלמת משפטים, שאלות הגיון, הבנת הנקרא, החלפת אותיות. כיוון שאנו קצובים בזמן מסוים ולא נוכל לחרוג. עלינו להבין את דרגת הקושי, השאלות בבחינה יוצגו מהשאלות הקלות אל הקשות. שאלות בנושא מילים וביטויים, דורשות זמן מועט יותר, כנ"ל גם לגבי האנלוגיות, שאלות אלו נחשבות בדרגת קושי קלה. שאר השאלות כמו הבנת הנקרא וההיגיון דורשות יותר זמן. מדריכי פסיכומטרי יוכלו לראות היכן אתם מתקשים יותר ואיפה פחות. הם יעזרו לכם להחליט באילו שאלות להתעכב ואילו לעבור זריז יותר.
הפרקים בתחום החשיבה הכמותית
פרק זה יכלול שאלות ובעיות, הסקת מסקנות מתרשים או מטבלה והשוואה כמותית. גם בחלק זה השאלות מסודרות לפי דרגת קושי, בתחילת הפרק שאלות קלות יותר ובהמשך שאלות מורכבות וקשות יותר. השאלות הן שאלות ברירה (מבחן אמריקאי) מדריכי פסיכומטרי יסבירו לכם איך לגשת לשאלות ואיך לפסול תשובות מבלי להתעמק בשאלה.
ידיעת האנגלית
בפרק זה יופיעו שאלות כמו, השלמת משפטים, ניסוח מחדש של משפט (שיכתוב) ושאלות בהבנת הנקרא לאחר קריאת קטע. כמו בכל החלקים גם החלק של האנגלית מסודר לפי רמת קושי. שאלות בהבנת הנקרא יופיעו לפי סדר הופעת הנושאים בקטע המוצג.
אז איך לומדים
נוכחנו לראות כי המבחן הפסיכומטרי מסורבל ועמוס בשאלות. מכוני פסיכומטרי יוכלו להכין אתכם למבחן בדרך מקצועית ביותר. מדריכי הקורס ילוו אתכם לאורך כל הדרך עד יום המבחן. במשך הקורס תתרגלו סימולציות של מבחן בזמן אמת ובכך המדריך יוכל להבין היכן אתם מתקשים יותר ובחלק זה תצטרכו להתמקד יותר. הפסיכומטרי בנוי מהחלקים שהצגנו בפניכם. אך הסדר משתנה ממבחן למבחן. בכיתה אתם תעשו מבחני דמה המורכבים בווריאציות שונות. כך שלמבחן האמתי, אתם תגיעו מוכנים.


רוצה להתקבל לאוניברסיטה?

יום שני 16 בינואר, 2012

אם אתם מתכננים ללמוד באחת האוניברסיטאות אתם חייבים לעבור מבחן פסיכומטרי, זה תנאי קבלה הכרחי, תנאי הקבלה למוסד אקדמאי משתנים בין מוסד אחד למשנהו ובין תחומי הלימוד באותו מוסד. ניקח לדוגמא את האוניברסיטה העברית בירושלים הדורשת ציון פסיכומטרי 800 ללימודי רפואה וציון פסיכומטרי הנע בין 580 ל- 600 במדעי הרוח. גם אם אינכם מעוניים ללמוד רפואה, אין מנוס מלעבור את המבחן הפסיכומטרי. השאיפה לקבל ציון גבוה.

אפשר ללמוד לבד למבחן הפסיכומטרי?
המבחן הפסיכומטרי נחשב לאחד המבחנים הקשים. גם אם לא עברתם מבחן פסיכומטרי, ודאי שמעתם עליו רבות, צריך לתרגל הרבה מאוד זמן כדי לקבל ציון גבוה, צריך לזכור הרבה מילים בעברית ועוד בעל-פה, צריך לפתור בעיות מתמטיות, לדעת אחוזים, כפל וחילוק. שמעתם רבות על המבחן הנ"ל. ודאי לא פעם חשבתם לעצמכם אולי אני אלמד לבד. זו אכן שיטה אפשרית, אתם יכולים לקנות ערכה של המרכז הארצי לבחינות הכוללת ספרים, חוברות, מבחנים לדוגמא והסבר מפורט על המבחן. את הערכה ניתן למצוא ברשתות הספרים המוכרות.אתם יכולים גם להיעזר באינטרנט, שם תמצאו מבחנים לדוגמא "און ליין" ואפילו תראו מה הציון שלכם. אך לא תמיד הדרך הזו היא הטובה ביותר. עליכם לזכור שהציון שלכם הוא כרטיס הכניסה לאוניברסיטה.

קורס הכנה למבחן הפסיכומטרי
הדרך הקלה והנוחה יותר ללמוד למבחן הגדול היא, לעבור קורס פסיכומטרי של כמה חודשים המכין אותך בצורה טובה יותר מאשר אתה יכול ללמוד לבד. כיוון שהמבחן הפסיכומטרי לא בודק ידע, אלא נכון יותר לומר שהוא בודק דרך חשיבה, יכולת הסקת מסקנות ועוד כמה יכולות שצריך כל סטודנט באוניברסיטה. אפשר לומר בביטחון מלא שהיכולות הללו אינן טבועות בנו מלידה, אלא נרכשות במשך החיים. קורס הכנה יוכל לתת לך את הכלים להתמודדות במבחן. חשוב לזכור שהמבחן מוקצב בזמן ועל כל שאלה נקדיש דקה אחת בדיוק ולא יותר. המדריכים בקורס ילמדו אתכם איך לפסול תשובות מסוימות עוד לפני שהתעמקתם בשאלה. זה דבר שאינך יכול ללמוד לבד. המדריכים יסבירו לכם איפה עליכם להשקיע יותר זמן לכל שאלה. חשוב לזכור שציון המבחן נקבע בהתאם למספר התשובות הנכונות.

סימולציות – מבחן בזמן אמת
יתרון נוסף בקורס הכנה לפסיכומטרי ואולי גם החשוב ביותר, הסימולציה. בקורס פסיכומטרי תעברו סימולציות המדמות תנאים של מבחן בזמן אמת. לא פעם ולא פעמים תעברו סימולציה זו במהלך הקורס. ממש לפני סיום הקורס יהיה עליכם לעבור ימי מרתון של מבחנים. נכון שזה נשמע לא נעים. אך ללא ספק זה עוזר. במועד הבחינה לא תהיו מופתעים, אתם יודעים בדיוק לקראת מה אתם עומדים. לחץ והתרגשות אשר גורמים לנו ל-"בלאק אווט" יכולים להרוס לנו את הציון. לכם זה לא יקרה, עברתם כבר מספיק סימולציות בקורס אשר הכינו אתכם למבחן הפסיכומטרי האמיתי.


מוסד להשכלה גבוהה

יום שני 16 בינואר, 2012

סיימתם את התיכון, השתחררתם מהצבא, אפילו הספקתם לטוס לחו"ל. עכשיו הגיע הזמן להתחיל בלימודים במוסדות להשכלה גבוהה. בניגוד לתיכון לימודים לתואר ראשון הם לא חובה ולא כל אחד מתאים ללימודים מסוג זה. לכן לכל מוסד אקדמאי יש תנאי קבלה: פסיכומטרי, ציוני תעודת בגרות ושיחה אישית. תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד ובהתאם לתחום הלימודים.
אוניברסיטה או מכללה
רבים מאיתנו אשר רוצים ללמוד לתואר ראשון (BA), ישאלו את עצמם איפה כדאי לי ללמוד באוניברסיטה או במכללה? אין תשובה חד משמעית מה עדיף או היכן הלימודים טובים יותר. השאלה אשר אתה צריך לשאול את עצמך מה אתה רוצה ללמוד? בכל מקרה תנאי הקבלה באוניברסיטה מחמירים יותר מתנאי הקבלה למכללה. אך בשני המקומות ידרשו ממך פסיכומטרי, תעודת בגרות בממוצע מסוים ובחלק מהמוסדות תידרש לעבור ראיון אישי.
אוניברסיטאות בישראל
בארצנו הקטנטונת יש שבע אוניברסיטאות הפזורות מצפון עד דרום. אוניברסיטת תל-אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת הנגב -בן גוריון בבאר שבע, בר- אילן, אוניברסיטת חיפה והטכניון בחיפה, מכון ויצמן למדע. בשנת 1976 נפתחה גם האוניברסיטה הפתוחה, הלימודים בה נעשים בשיטת "הלימוד מרחוק". כל אחת מהאוניברסיטאות בארץ תדרוש מאיתנו לעבור מבחן פסיכומטרי אשר תוצאותיו יהוו תנאי קבלה. מלבד האוניברסיטה הפתוחה בה אינכם נדרשים לעבור מבחן זה ואפילו אינכם נדרשים להציג תעודת בגרות.
האוניברסיטה הפתוחה
לא מעט אנשים נרשמים לאוניברסיטה הפתוחה, כיוון שזהו המוסד היחידי בארץ להשכלה גבוהה אשר אינו דורש בגרות מלאה או מבחן פסיכומטרי. באוניברסיטה הזו בניגוד לאוניברסיטאות האחרות שמנינו קודם לכן, מהלך הלימודים לתואר אינו מוגדר שלוש שנים. אתה ראשי לבחור את מספר הקורסים אשר תעבור בכל סמסטר. אומנם זה נשמע מפתה, שכן מבחן פסיכומטרי נחשב לאחד המבחנים היותר קשים שתעברו בחייכם. ובאוניברסיטה הזו הוא איננו נדרש. אך הליך הלימודים נעשה בצורה עצמאית, כל סטודנט יוכל ללמוד מביתו, בזמן שלו ובקצב שלו. ניתן למשוך את הלימודים למספר שנים רב (בניגוד לאוניברסיטה בה משך הלימודים בין 4-3 שנים). באוניברסיטה קיימת האפשרות להגיע פעם בשבוע לשיעורי תגבור עם המרצה (הנוכחות אינה חובה). אולי אלו הסיבות שאחוז הפרישה ממוסד זה הם בין הגבוהים ביותר.
המכללות בארצנו
על- פי החוק בישראל, "מכללה אקדמית" תהיה מוסד שקיבל אישור מהמועצה להשכלה הגבוהה להיקרא בשם זה. לא כל מוסד שיקרא לעצמו מכללה יוכל להנפיק תארים. בישראל קיימות מעל 54 מכללות פרטיות, אזוריות וטכנולוגיות. בדרך כלל מכללה אקדמית תדרוש מאיתנו תנאי קבלה דומים לתנאי הקבלה של האוניברסיטה, יידרש להציג ציון מבחן פסיכומטרי, ציון משוקלל של בגרויות וראיון אישי. השוני העיקרי בין מכללה לאוניברסיטה הם בתנאי הקבלה, בעוד שבאוניברסיטה לא נתקבל ללא ציון פסיכומטרי מסוים (לדוגמא 650) במכללה נוכל להציג ציון נמוך יותר. זה לא אומר שהלימודים קלים יותר, על- מנת לקבל תואר ראשון ממכלה או אוניברסיטה צריך להתאמץ.


מורה פרטי

יום רביעי 1 ביוני, 2011

מדוע לקחת שיעורים פרטיים ?

ישנן שתי סיבות עיקריות לקבלת ההחלטה להשתמש בשירותיו של מורה פרטי.  הראשונה, הצורך בעזרה וחיזוק בכל נושא ותחום לימוד, מהגן ובית הספר, דרך לימודי פסיכומטרי ואוניברסיטה ועד לימודי העשרה לגיל הזהב. לעומתם, קיים קהל רחב מאוד של אנשים הרוצים להעשיר את חייהם בלימוד של מקצוע, תחום עניין וכל נושא שתפס את תשומת ליבם והם מחפשים מורה פרטי שיוכל להעניק להם חוויית לימוד אישית ומקצועית.

המשך קריאה »


פסיכומטרי אונליין

יום ראשון 10 באפריל, 2011

מכוני ואתרי פסיכומטרי רבים החלו להציע את האפשרות לתרגול שיעורים ומבחני פסיכומטרי אונליין. לפסיכומטרי אונליין יש יתרונות וחסרונות התלויים באופיו, בקהל היעד ובשל היותו שונה מהפורמט בו מועבר המבחן. לפני שבוחרים ללמוד לפסיכומטרי באמצעות חומרים הנמצאים אונליין, כדאי לבדוק מהן נקודות החוזקה והחולשה של השיטה ולהבין כיצד להתגבר על החסרונות.

המשך קריאה »


לימודי תואר ראשון למקצועות ההנדסה

יום רביעי 16 בפברואר, 2011

לימודי הנדסה נוגעים לתחומים רבים בחיים המודרניים ונחשבים ללימודים מובילים, קשים ויוקרתיים. בסיום לימודי הנדסה מקבל התלמיד תואר בהתאם לתוכנית הלימודים: טכנאי, הנדסאי, מהנדס (תואר ראשון) ואף תארים מתקדמים. לאחר קבלת תואר ראשון במקצועות ההנדסה ניתן להרשם בפנקס המהנדסים. לאחר קבלת תואר הנדסאי ניתן להרשם בפנקס הטכנאים וההנדסאים, והנדסאי חשמל זכאים לקבל תעודת חשמלאי מוסמך. בוגרי לימודי הנדסה משתלבים בקלות במקומות תעסוקה נחשקים, איכותיים ומתגמלים בארץ ובעולם.

המשך קריאה »


התפתחות הלימוד של מילים לפסיכומטרי

יום ראשון 2 בינואר, 2011

לימוד אוצר מילים נעשה על ידי אינטרקציות חברתיות מהתקופה שבה נולדנו ועד לבגרותנו. על פי פסיכולוגים התפתחותיים, הזינוק המשמעותי בכמות המילים אותם אנו לומדים מתרחש עד לגיל 4, אך אם תשאלו תלמידי פסיכומטרי הם יאמרו לכם כי בתקופת הלימודים אוצר המילים שלהם הכפיל את עצמו הודות לצורך ללמוד מילים לפסיכומטרי גם בפרקי העברית וגם בפרקי האנגלית. המשך קריאה »


מורה פרטי לפסיכומטרי

יום חמישי 30 בדצמבר, 2010

לכל אחד מאיתנו יש שיטות לימוד שמתאימות לו אישית.כך למשל יש אנשים שצריכים מסגרת נוקשה ולעומתם כאלו שיכולים ללמוד רק כשנחה עליהם הרוח, ויש אנשים שהתחרות מדרבנת אותם, בעוד שהאחרים הולכים לאיבוד בתוך קבוצה. אם אתם מזהים את עצמכם בקטגוריה השניה, כנראה שהדרך הקלאסית ללימוד לפסיכומטרי פחות מתאימה עבורכם, ויתכן ותגיעו למיטבכם דווקא באמצעות לימוד עם מורה פרטי לפסיכומטרי. המשך קריאה »


מבחן פסיכומטרי – אימת המועמדים לאקדמיה

יום שלישי 28 בדצמבר, 2010

אחת התחנות של כל מי שמתכנן לימודים אקדמאיים בישראל הוא מבחן פסיכומטרי. מבחן זה הוא מבחן המיון המודד את הפוטנציאל של המועמדים לאקדמיה, באמצעות בחינת הידע וההבנה שלהם בעברית, באנגלית ובמתמטיקה.

מבחן פסיכומטרי נחשב למבחן מהימן למדי ובעל תוקף ניבוי גבוה. מסיבה זו מסלולי לימודים אקדמאיים רבים מאפשרים קבלה על סמך ציון פסיכומטרי גבוה, גם ללא התחשבות בציוני הבגרות. המשך קריאה »


פסיכומטרי לחרדים

יום ראשון 26 בדצמבר, 2010

בשנים האחרונות נוצרו מספר קורסים ייעודיים לתלמידי פסיכומטרי. כך למשל התפתחו קורסי פסיכומטרי ללקויי למידה, קורסים למועמדים לרפואה, קורסים לבני העדה האתיופית, קורסים לנשים בלבד ועוד. קורסים נוספים ומעניינים, שהצטרפו לרשימה, הם קורסי פסיכומטרי לחרדים המעוניינים להתקבל לאקדמיה ולהשתלב בשוק העבודה. המשך קריאה »


הכנה לפסיכומטרי

יום שני 13 בדצמבר, 2010

ציון מבחן פסיכומטרי נגזר מכמות התשובות הנכונות אותן ענה התלמיד, ומהיחס בינן לבין מספר התשובות הנכונות שענו כלל הנבחנים. תשובה נכונה אחת במבחן פסיכומטרי יכולה להקפיץ את הציון בעשרות נקודות, ועל כן הצורך לענות על כל השאלות כמה שיותר נכון, הינו צורך קריטי. המשך קריאה »


מילים לפסיכומטרי – חלק 2

יום ראשון 31 באוקטובר, 2010

לימוד מילים לפסיכומטרי בזוגות או קבוצות

אז נכון, מחקרים שנעשו בנושא ממליצים שלא ללמוד לפסיכומטרי עם עוד אנשים, אבל דווקא קיימות המלצות חמות בלמידת מילים לפסיכומטרי עם חברים. אם אתם נתקלים במילים האלו בפעם הראשונה, אני מציעה שזה יהיה בנפרד, אבל לשם חזרה ותרגול המילים אני בהחלט בעד מציאת "חברים למילים". אתם יכולים להיפגש בסוף היום- דרך לסגור את הלמידה, או בצהרים- כדי לעשות הפסקה קלה משגרת הלימודים שלכם. אמליץ לכם להשאיר את הבוקר לעצמכם, ככה תוכלו לנצל אותו למעבר נוסף על המילים לבדכם, ותגיעו מוכנים לתרגולים בהמשך היום.

למידה עם אנשים שונים יכולה להועיל מאוד במציאת אסוציאציות, בחיבור שירים וסיסמאות על מילים, ובבחינה על המילים. מיותר לציין שהדבר גם יתרום לכישורים החברתיים שלכם, דבר שנוטה לדעוך ככל שאתם מבלים יותר זמן בבית מול הספרים…
אגב, אתם יכולים גם "לנצל" חברים טובים שלא לומדים לפסיכומטרי, כדי שיבחנו אתכם על המילים. במידה והם מסרבים, נסו טענות כמו "זה יתרום לכם בעתיד כשתעשו פסיכומטרי" או "זה יעשיר לכם את אוצר המילים". אם גם זה לא עוזר- על "ריגשי" שמעתם? (-:

המשך קריאה »


מילים לפסיכומטרי – לא מה שחשבתם

יום חמישי 28 באוקטובר, 2010

"לימוד מילים לפסיכומטרי הוא החלק הפשוט ביותר בשלבי הלמידה, ומהווה את הבסיס להצלחה במבחן. למידת כלל אוצר המילים אורכת כחצי שעה, וניתן להתחילה לקראת מועד המבחן…"
אם שמעתם את המשפט הזה ממישהו, אז כנראה שהוא אלברט איינשטיין הבא, או שהוא מעולם לא למד מילים לפסיכומטרי…

כולנו יודעים שלמידת מילים לפסיכומטרי יכולה להיות שלב מייגע במיוחד במהלך הלמידה, אם לא המייגע ביותר. זה מפני שלמידת מילים דורשת מאיתנו "לשנן כמו תוכי", או מפני שכמות המילים לפסיכומטרי נראית אינסופית.  בתכל'ס זהו ידע שברובו לא נשתמש יותר לעולם פרט למבחן וזו עוד סיבה מדוע שינון מילים לפסיכומטרי, אינו כוס התה של רובנו.

המשך קריאה »


פסיכומטרי חוזר-ללמוד לבד או בקורס פסיכומטרי

יום ראשון 24 באוקטובר, 2010

ההתלבטות הכי קשה בלימודים לקראת מבחן פסיכומטרי שני הוא האם ללמוד אליו לבד , ולא במסגרת קורס פסיכומטרי.

בואו נסקור את השיקולים ללימוד פסיכומטרי בפעם השנייה  במסגרת קורס או באופן עצמאי.
בעוד שלקראת מבחן פסיכומטרי ראשון, למעלה מתשעים אחוז מהנבחנים – עושים זאת לאחר לימוד בקורס הכנה לפסיכומטרי,
במקרה של מבחן חוזר – הרבה פחות ברור אם עדיף ללמוד בקורס או באופן עצמאי.

המשך קריאה »


פסיכומטרי למצטיינים

יום רביעי 1 בספטמבר, 2010

אם לימודי רפואה הם השאיפה שלכם, יתכן ותצטרכו לעשות מספר מבחני פסיכומטרי בטרם תגיעו לציון המיוחל של 700 ומעלה הניתן ל-5% מהנבחנים בלבד. בשנים האחרונות קמו מספר מסלולים המספקים לימודי פסיכומטרי למצטיינים ומיועדים לתלמידים שעברו את מחסום ה-650 ומעוניינים לטפס מעלה. המשך קריאה »


ציון פסיכומטרי גבוה יאפשר לכם לבחור בלימודים המשתלמים ביותר

יום חמישי 19 באוגוסט, 2010

הדרך לשוק העבודה עוברת דרך האקדמיה, שהדרך אליה כוללת מעבר מבחן פסיכומטרי. בהיותו נקודת המוצא במסלול לשוק העבודה לציון פסיכומטרי השפעה רבה על יכולת ההשתכרות העתידית. סקר שנערך לאחרונה מצא פערי השתכרות של עשרות אלפי שקלים בשנה בין בוגרי לימודים במסלולים דומים שלמדו במוסדות אקדמיים שונים. הסקר מצא גם מתאם בין גובהו של ציון פסיכומטרי לרמת ההשתכרות, כך שאם חשבתם לחפף בלימודים לפסיכומטרי, כדאי לחשוב שוב. המשך קריאה »


איך שומרים על ריכוז במהלך לימודים לפסיכומטרי?

יום ראשון 8 באוגוסט, 2010

לימודים לפסיכומטרי דורשים מאיתנו ריכוז וקשב לזמן רב לנושא, שאיך נגיד את זה יפה, הוא לא הכי מעניין בעולם. רבים מהלומדים לפסיכומטרי מגלים לפתע שבהייה בדגי הזהב שבאקווריום יכולה להיות מרתקת, ושקורה כל כך הרבה בעולם ולכן חשוב לרפרש שוב ושוב את אתרי החדשות. ובכל זאת, בכדי לקבל ציון פסיכומטרי טוב צריך להשקיע וללמוד, אז איך עושים את זה? המשך קריאה »


לימודים לפסיכומטרי במקביל לבגרויות – כדאי או לא?

יום רביעי 30 ביוני, 2010

אחת הדילמות של מי שניגש למבחן פסיכומטרי אחרי הצבא או בזמן התיכון היא האם זה נכון ללמוד לפסיכומטרי במקביל ללימודים לבגרויות. בסוגיה זו התשובה כמובן נתונה לוויכוח, אך קיימים מספר כלים שיעזרו למתלבטים להחליט האם ללכת על הכל ביחד או לפרק לגורמים. המשך קריאה »


איך מתקבלים להיות מדריך פסיכומטרי?

יום ראשון 23 במאי, 2010

אחד המקצועות שהכי שווה לעבוד בהם במהלך לימודים אקדמאיים הוא הדרכת פסיכומטרי. עבור מי שאוהב להדריך, מדובר בעבודה אידיאלית שמתסדרת בצורה נהדרת עם לוח הזמנים כסטודנט, זו עבודה מעניינת שעוזרת לאחרים להגשים את שאיפות הלימודים שלהם, היא נראית טוב בקורות החיים יותר מעבודות בשירות לקוחות או מלצרות, היא מביאה גאווה לאמא ומסדרת אותך בחברת אנשים כמוך – בעלי אוריינטציה להדרכה וציון פסיכומטרי גבוה.   המשך קריאה »


800 בפסיכומטרי – מיתוס או מציאות אפשרית להשגה?

יום ראשון 9 במאי, 2010

עקומת הציונים של הפסיכומטרי מתפלגת התפלגות נורמלית ולכן רק מעטים זוכים לקבל את ציון 800 הנכסף. עם זאת, סביב ציון 800 בפסיכומטרי התפתחה הילה של זוהר הכוללת בדרך כלל סיפורים על הבחור שפתח לראשונה את ספר הפסיכומטרי שבוע לפני המבחן והוציא בכל זאת את הציון, שאנשים אחרי 2 קורסי פסיכומטרי ו-4 מועדי פסיכומטרי לא מצליחים להגיע אליו. המשך קריאה »


פסיכומטרי ולימודים בחו"ל

יום רביעי 7 באפריל, 2010

כל מי שלמד למבחן פסיכומטרי תהה לעצמו בוודאי בשלב זה או אחר "למה אני בכלל צריך את זה? אולי פשוט אעזוב הכל ואבחר במקום במסלול לימודים בחו"ל?"במבט ראשון נראה כאילו באמת מצאנו פתרון שיקל לנו על החיים ויפתור אותנו מהפסיכומטרי, אך במבט שני נגלה שהדרך ללימודים בחו"ל רצופה במבחני מיון נוספים.

המשך קריאה »


עשר המכות של מבחן פסיכומטרי

יום חמישי 11 במרץ, 2010

אלו עשר המכות שהביא המרכז הארצי לבחינות והערכה על התלמידים בקורסי פסיכומטרי:

המשך קריאה »


המרכז הארצי לבחינות והערכה מודיע – בקרוב יתווסף פרק חיבור לפסיכומטרי

יום רביעי 10 בפברואר, 2010

בשבוע שעבר הודיע המרכז הארצי לבחינות והערכה כי בכוונתו להוסיף פרק רביעי למבחן פסיכומטרי שתוכנו כתיבת חיבור.  הידיעה, שנמסרה במהלך הכנס של האגודה הישראלית לפסיכומטריקה ושל המרכז הארצי לבחינות והערכה אמנם לא עוררה גלים בתקשורת, אך עוררה זעם רב בקרב תלמידי פסיכומטרי לעתיד בשל השלכותיה.

המשך קריאה »


חשיפה ראשונה – הצעה נוספת לשינוי חוק הפסיכומטרי!

יום שני 1 בפברואר, 2010

בשנת 2008 נחקק חוק הפיקוח על מכונים פסיכומטריים הידוע גם בשם "חוק הפסיכומטרי". במסגרת חוק זה למשרד החינוך הוענקה הסמכות לאשר מכוני פסיכומטרי על בסיס אישור בטיחות ופרסום תנאי התקשרות.

במסגרת חוק זה חויבו מכוני פסיכומטרי לפרסם את תקנוניהם, נקבעו תנאים קבועים מראש למקרה של ביטול השתתפות בקורס פסיכומטרי, והמרכז הארצי לבחינות והערכה חויב בפרסום של טופס מבחן פסיכומטרי, פתרונו ותוצאות סטטיסטיות הקשורות למבחן זה בכל מועד.

חוק הפסיכומטרי לא מפסיק את אפליית לקויי הלמידה
לדברי EZ Way פסיכומטרי יוזמת השינוי הנוסף בחוק הפסיכומטרי, על אף שהישגים אלו של חוק הפסיכומטרי נראים כהישגים לטובת התלמידים, הרי שהם מחזקים את החזקים ממילא ומתעלמים מקבוצה הולכת וגדלה של תלמידים הסובלים מאפליה – קבוצת לקויי הלמידה.

המשך קריאה »


קבלה לאוניברסיטאות על סמך ציון פסיכומטרי בלבד

יום רביעי 6 בינואר, 2010

קבלה סטנדרטית לאוניברסיטה נעשית על ידי חישוב סכם המורכב מציוני בגרות ופסיכומטרי, אך קיימים תנאי קבלה המתבססים על ציון פסיכומטרי בלבד ועל הזכאות לתעודת בגרות בלי קשר לציון. 3 מבין האוניברסיטאות בישראל מפרסמות את התנאים הללו באתר שלהן וכשירות לקוראי בלוג פסיכומטרי, החלטנו להציג בפניכם לאן תוכלו להתקבל עם הציונים שתוציאו. המשך קריאה »


השקרים הגדולים שתשמעו בהרשמה למכוני פסיכומטרי – חלק ב'

יום שלישי 22 בדצמבר, 2009

בחלק א' של הפוסט דיברנו על חלק מ"חצאי האמיתות"  בהם נתקלים המעוניינים להרשם לקורס פסיכומטרי מטעם אנשי השיווק של הקורס. בחלק זה נציג חצאי אמיתות נוספים ונציע פתרון לקורא המתוסכל, שאבד עכשיו את התקווה להבין איזה קורס פסיכומטרי מתאים לו יותר, וכן לראשונה ברשת, נציג באופן מרוכז את הסכמי ההרשמה של מכוני פסיכומטרי נחשבים.
המשך קריאה »


השקרים הגדולים שתשמעו בהרשמה למכוני פסיכומטרי

יום חמישי 17 בדצמבר, 2009

החלטתם ללכת על קורס פסיכומטרי וכעת אתם מעוניינים לברר באיזה מכון פסיכומטרי כדאי לכם להתחיל וללמוד. אתם מרימים טלפונים למכוני פסיכומטרי, ומיד זוכים למטר תשבוחות, הצלחות והוכחות לכאורה מפי איש השיווק של מכון הפסיכומטרי המבטיח לכם שכאן נסתיימו ההתלבטויות, בעוד אתם מתחילים לחוש שראשכם סחרחר עליכם, וחשים שמטבע הלשון "מבולבלים? גם אנחנו" נוצר במיוחד למצב זה. מבט מפוכח על מנטרות השיווק של מכוני פסיכומטרי יראה לנו כי קיימים הרבה מאד "חצאי אמיתות" המועברות למתקשר במטרה לשווק את הקורס ואת המכון. המשך קריאה »


מבחן פסיכומטרי – האם זהו כלי המיון היעיל ביותר?

יום שני 30 בנובמבר, 2009

על מבחן פסיכומטרי נטען שהוא מבחן מפלה על רקע תרבותי, סוציו –אקונומי ואף מגדרי, נטען כי יכולת הניבוי שלו אינה גבוהה מספיק לחריצת גורלות וכן נטען כי הידע הנבחן במסגרת מבחן פסיכומטרי אינו קריטריון להצלחה במסגרת לימודים אקדמאיים.  לטענות אלו יש השפעה כה חזקה, עד כי מרבית שרי החינוך התייחסו למבחן פסיכומטרי כקריטריון קבלה כנושא טעון טיפול, אך האם באמת מבחן פסיכומטרי הוא אלטרנטיבת מיון גרועה כל כך?

המשך קריאה »


יום פתוח במוסדות אקדמיים

יום ראשון 25 באוקטובר, 2009

אנו מוצפים בפרסומות לימים פתוחים במוסדות האקדמיים השונים. מהם בעצם הימים הפתוחים הללו? מה מחכה לנו שם? בואו לקרוא הכל בנושא. המשך קריאה »


הצלחתי במבחני הסימולציה – האם בהכרח אצליח בפסיכומטרי?

יום חמישי 15 באוקטובר, 2009

אחד הכלים המרכזיים במסגרת ההכנה לקראת המבחן הפסיכומטרי הינו פתרון מבחני סימולציה. האם הישגים גבוהים במבחני הסימולציה, בהכרח מנבאים הצלחה מסחררת במבחן הפסיכומטרי? המשך קריאה »


שימוש בסטופר במבחן הפסיכומטרי

יום שני 12 באוקטובר, 2009

אחד הדברים החשובים במבחן הפסיכומטרי הוא ניהול זמנים נכון ויעיל. הכוונה היא לניצול נכון של הזמן בפתרון שאלות פשוטות ומתן דגש לשאלות הקשות. האם שימוש בסטופר יכול לסייע בכך? המשך קריאה »


מכינה קדם אקדמית – מדריך והסברים

יום חמישי 8 באוקטובר, 2009

מכינה קדם אקדמית הינה מסגרת לימודית במכללות או באוניברסיטאות השונות לסטודנטים אשר אין באפשרותם להתקבל ללימודים אקדמיים במוסדות להשכלה גבוהה. המשך קריאה »


ציון 800 במבחן פסיכומטרי – רוצה להצטרף לאלפיון העליון?

יום רביעי 7 באוקטובר, 2009

בין אלה הניגשים למבחן הפסיכומטרי קיימת קהילה, אשר שבחים ותהילה נקשרו בשמה וזכתה לכינוי  האגדי מועדון ה-800. המשך קריאה »


התמודדות עם לחץ לפני בחינה פסיכומטרית – איך עושים את זה?

יום שני 5 באוקטובר, 2009

אין אדם שלא חושש מבחינות. חלקינו יודעים להתמודד טוב יותר וחלקינו לא יודעים התמודד עם חרדת בחינות בכלל! מה עושים וכיצד מתמודדים עם הלחץ הטבעי לפני בחינה פסיכומטרית? המשך קריאה »


בחינת המתא"ם – ללימודי תארים מתקדמים בפסיכולוגיה

יום חמישי 24 בספטמבר, 2009

בחינת המתא"ם מבחן מיון לתארים מתקדמים, מהווה כיום תנאי סף לצורך הגשת מועמדות לתארים גבוהים בתחום הפסיכולוגיה – לכל מגמות הטיפול במוסדות האקדמיים: קלינית, התפתחותית ושיקומית ובחלקם, גם עבור התמחויות במסלולים החברתי והמחקרי. המשך קריאה »


מסלול הלימוד בקורסי הכנה לפסיכומטרי – איך בוחרים?

יום רביעי 23 בספטמבר, 2009

האם אתם יודעים מהם מסלולי הלימוד השונים בקורסי ההכנה לבחינה הפסיכומטרית, במכונים השונים שפועלים בישראל? המשך קריאה »


פרטי התקשרות וקשר – המרכז הארצי לבחינות והערכה

יום שלישי 22 בספטמבר, 2009

שאלות? ערעורים? שינוי מקום הבחינה? במאמר זה נביא במרוכז פרטים על הגורמים אליהם יש לפנות, במרכז הארצי לבחינות והערכה, ופרטי ההתקשרות איתם בהתאם לסוג השירות הנדרש מהם.  המשך קריאה »


קורסי אנגלית באוניברסיטה למי שלא קיבל פטור מאנגלית

יום שני 21 בספטמבר, 2009

רכישת השכלה גבוהה במוסדות הלימוד האוניברסיטאיים מצריכה גילוי בקיאות בשפה האנגלית ויכולת הבנה של טקסטים מדעיים ומחקריים בשפה זו. לשם כך נדרשת עמידה ברף מסויים, שקבע המוסד האקדמי, המשתנה מפקולטה אחת לאחרת. המשך קריאה »


מרתון פסיכומטרי – אחרי הקורס ולפני המבחן…

יום רביעי 16 בספטמבר, 2009

לתוצאות המושגות בבחינה הפסיכומטרית עשויה להיות משמעות מרחיקת לכת לעיתים עד להשפעה ממשית על העתיד האקדמי. עובדה זו יצרה ביקוש רב לקורסי הכנה לבחינה הפסיכומטרית עד כי בארץ קמו מכונים רבים המתמחים בקורסי הכנה שכאלה. המשך קריאה »


מוסדות לימוד שאינם דורשים ציון פסיכומטרי כתנאי קבלה

יום שלישי 15 בספטמבר, 2009

אחת מדרישות הסף לצורך חישוב ציון ההתאמה, הנדרש לקבלה למוסדות אקדמיים, הינה הישגי המועמד במבחן הפסיכומטרי. לא כולם יודעים, אבל ישנם לא מעט מוסדות לימוד אקדמיים שאינם דורשים ציון פסיכומטרי כתנאי לקבלה. רוצה לדעת איפה ולמה? המשך קריאה »


סוגי מדריכים בקורסי הכנה למבחן פסיכומטרי

יום שני 14 בספטמבר, 2009

בתקופת הלימודים האינטנסיבית לקראת המבחן הפסיכומטרי, רוויית המתח, הלחץ וסימני השאלה, מהווה המדריך בקורס ההכנה לקראת הבחינה דמות משמעותית בחיי התלמידים. המשך קריאה »


כרטיסיות מילים כהכנה למבחן פסיכומטרי – שינון אוצר מילים

יום ראשון 13 בספטמבר, 2009

אוצר מילים טוב, הן בעברית והן באנגלית, הינו תנאי הכרחי להצלחה במבחן הפסיכומטרי. במאמר זה נסקור את השיטה הבסיסית והנפוצה המשמשת לעזר בלימוד מילים חדשות והרחבת אוצר מילים, זוהי שיטת כרטיסיות מילים. המשך קריאה »


ציון פסיכומטרי – מה זה אומר? משמעות הציון הפסיכומטרי

יום שני 31 באוגוסט, 2009

הבחינה הפסיכומטרית משמשת מאז שנת 1982 ככלי המרכזי למיון ולחיזוי סיכויי ההצלחה של מועמדים שונים בלימודיהם האקדמיים במוסדות להשכלה גבוהה. באמצעות תוצאות הבחינה הפסיכומטרית ממיינים ומקבלים במרבית מהמוסדות את המועמדים לחוגי הלימוד השונים. אבל מהי משמעותו של הציון הפסיכומטרי בכלל? המשך קריאה »


מבחן פסיכומטרי שני – רוצה לשפר ציון?

יום ראשון 30 באוגוסט, 2009

עברת בחינה פסיכומטרית אבל הציון קצת איכזב? רוצה לנסות לעשות מבחן נוסף ולשפר את הציון? אין בעיה! בואו לקרוא ולהבין איך עושים פסיכומטרי פעם שניה, על מנת לשפר ציון… המשך קריאה »


ערעור על ציון במבחן פסיכומטרי – אפשרי אבל לא קל

יום חמישי 27 באוגוסט, 2009

לציון הפסיכומטרי ישנה חשיבות מכרעת בתהליך הקבלה ללימודים אקדמיים, ובמרבית מוסדות ההשכלה הגבוהה בארץ שקול משקלו של ציון הבחינה למשקל ממוצע ציוני בחינות הבגרות ולעיתים אף עולה עליו. חושבים שנעשה לכם עוול בחישוב הציון? יש לכם טענות? מסתבר שניתן להגיש ערעור על הציוןהמשך קריאה »


בחינה פסיכומטרית בתנאים מיוחדים – מדריך לנבחנים

יום רביעי 26 באוגוסט, 2009

מטרתה של הבחינה הפסיכומטרית בתנאים מיוחדים היא לתת מענה לנבחנים שונים הסובלים ממגבלות פיזיות, ממגבלות רפואיות או מלקויות למידה שונות. המשך קריאה »


תוקפו של הציון הפסיכומטרי – מאז המבחן ועד מתי?

יום שני 24 באוגוסט, 2009

עברת בחינה פסיכומטרית? קיבלת ציון מעולה אבל החלטת להמתין ולא להרשם ללימודים. עד מתי יהיה הציון הפסיכומטרי שלך בתוקף? המשך קריאה »


הבחינה הפסיכומטרית – מטרות ויעדים

יום ראשון 9 באוגוסט, 2009

כולם רוצים לקבל ציון גבוה וכולם רוצים להתקבל לחוג הכי מבוקש באוניברסיטה, אבל למה אנחנו בכלל ניגשים לבחינה פסיכומטרית? מהן המטרות של הבחינה והאם היא באמת יעילה לצורך מיון מועמדים ללימודים בתחומים השונים? המשך קריאה »


מבנה המבחן הפסיכומטרי – חשוב שתדעו

יום שלישי 4 באוגוסט, 2009

למבחן הפסיכומטרי ניגשים מדיי שנה מעל 60,000 נבחנים, והוא מתקיים בשש שפות (עברית, ערבית, צרפתית, ספרדית, רוסית ובנוסח משולב של עברית ואנגלית) בחמישה מועדים שונים. בשניים מהמועדים, ביולי ובאוקטובר, מתקיימות גם בחינות המיועדות לסובלים מלקויי למידה שונים. אבל מה אתם יודעים על מבנה הבחינה הפסיכומטרית? המשך קריאה »


כיצד בוחרים קורס הכנה לבחינה פסיכומטרית?

יום רביעי 8 ביולי, 2009

הבחינה הפסיכומטרית היא משמעותית ביותר שכן היא זו שקובעת, במידה זו או אחרת, את העתיד האקדמי שלכם והאם תתקבלו ללימודים בתחום עליו חלמתם. על מנת להצליח בבחינה פסיכומטרית, צריך ללמוד ולהיות מוכנים. אז איך יודעים באיזה קורס הכנה לפסיכומטרי כדאי לבחור? המשך קריאה »


פסיכומטרי חינם – הכנה ותרגול עצמי לבחינה פסיכומטרית

יום ראשון 5 ביולי, 2009

מתלבטים אם לגשת לקורס או ללמוד לפסיכומטרי לבד? חושבים שאתם יכולים גם בלי מורה וחבל לכם על הכסף של הקורס? אין לכם כוח לשיעורי בית ומדריך שיושב לכם על הראש? הנה כמה טיפים שימושיים שיעזרו לכם להגיע מוכנים ולתרגל לקראת מבחן הפסיכומטרי חינם. המשך קריאה »


פסיכומטרי לדוברי אנגלית – דוברי אנגלית שפת אם?

יום שלישי 23 ביוני, 2009

המבחן הפסיכומטרי מתקיים בשש שפות: עברית, רוסית, ערבית, צרפתית, ספרדית ואנגלית בנוסח משולב, והנבחנים יכולים לבחור לעשות את הבחינה בשפה בה הם שולטים בצורה הטובה ביותר. דוברי אנגלית שפת אם? בחינה פסיכומטרית באנגלית בטח מעניינת אתכם… המשך קריאה »


חישוב ציון סכם – בגרות + פסיכומטרי

יום שני 8 ביוני, 2009

"ציון סכם" הוא השיטה בה האוניברסיטאות השונות בארץ נוהגות לשקלל את ממוצע ציוני תעודת הבגרות יחד עם ציון הבחינה הפסיכומטרית. המשך קריאה »


פסיכומטרי לחיילים משוחררים – איפה לומדים?

יום שלישי 2 ביוני, 2009

לקראת סיום השירות הצבאי או אפילו במהלכו חשוב ביותר להתחיל לחשוב על העתיד ולתכנן את הצעדים הבאים לקראת צאתכם לאזרחות. מה אפשר לספר על פסיכומטרי לחיילים משוחררים? איך ואיפה לומדים לקראת המבחן? האם יש הטבות כלשהן לחיילים? המשך קריאה »


פרסום שאלונים – בחינה פסיכומטרית לתרגול עצמי

יום שני 1 ביוני, 2009

אחד הקשיים הגדולים ביותר עימו נאלץ להתמודד כל מי שמתעתד לגשת לבחינה פסיכומטרית, הוא תרגול ופתרון של מבחנים אמיתיים או כאלו שדומים מאוד למבחן הפסיכומטרי עימו הם צפויים להתמודד. המשך קריאה »


GMAT לעומת פסיכומטרי – מידע לנבחנים

יום ראשון 31 במאי, 2009

מטרתן של שתי הבחינות, ה-Gmat והפסיכומטרי, היא לנבא את סיכויי הצלחתו של המועמד במסגרת הלימודית, אך למרות מטרתן הזהה וכמה נקודות דמיון נוספות ביניהן, הבחינות הן שונות לחלוטין. המשך קריאה »


איך מחשבים ציון מבחן פסיכומטרי?

יום שלישי 26 במאי, 2009

חישוב הציון הפסיכומטרי הוא שונה משאר שיטות הדרוג והערכת מבחנים הקיימות במערכת החינוך הישראלית, שכן הוא מחושב באופן יחסי. המשך קריאה »


GRE – מבחן פסיכומטרי לתארים מתקדמים

יום ראשון 24 במאי, 2009

מהו הלכה למעשה מבחן GRE? מבחן ה GRE הינו מבחן שדומה בדרישותיו ובמבנהו למבחן הפסיכומטרי. כמו המבחן הפסיכומטרי המוכר לנו, גם מבחן ה GRE משמש דרישת קבלה עבור מוסדות ללימודים גובהים באוניברסיטאות. המשך קריאה »


קורס פסיכומטרי במסגרת מכינה קדם אקדמית

יום שלישי 12 במאי, 2009

מוסדות אקדמיים רבים מקיימים קורס הכנה לבחינה הפסיכומטרית במסגרת מכינה קדם אקדמית או במסגרת לימודי חוץ. האם קורסים במסגרת המכינה עדיפים על אלו של בתי הספר המכינים לפסיכומטרי? המשך קריאה »


כמה עולים קורסי פסיכומטרי בישראל?

יום ראשון 10 במאי, 2009

שוק ההכנה לפסיכומטרי מגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה. נכון להיום ישנם יותר מעשרים בתי ספר המעבירים קורסי הכנה למבחן הפסיכומטרי, כאשר כל אחד טוען שהוא הכי טוב. כמה זה יעלה לך? המשך קריאה »


פסיכומטרי במחלוקת – בעד ונגד המבחן הפסיכומטרי

יום שלישי 5 במאי, 2009

ביסודה, משמשת הבחינה הפסיכומטרית כמדד לכישורים מנטאליים וקוגניטיביים של אדם ביחס ליכולותיהם של נבחנים אחרים דרך פרמטרים של בדיקת החשיבה המספרית, המרחבית והמילולית. המשך קריאה »


אוצר מילים נרחב להצלחה במבחן הפסיכומטרי

יום חמישי 23 באפריל, 2009

תרגול אוצר מילים לקראת המבחן הפסיכומטרי – מבחן אוצר המילים הוא חלק חשוב ומהותי מהמבחן הפסיכומטרי, והכנה מתאימה לקראתו היא המפתח להצלחה. אז איך לומדים אוצר מילים לפני מבחן פסיכומטרי? הנה כמה טיפים חשובים… המשך קריאה »


מדריך להצלחה בפסיכומטרי – פרק כמותי / מתמטיקה

יום חמישי 26 במרץ, 2009

בפרק הכמותי של המבחן הפסיכומטרי תישאלו שאלות בחשבון. בכל פרק יהיו כ – 25 שאלות בנושאים שונים במתמטיקה, ביניהן – אלגברה, אחוזים, גיאומטריה, יחסים, ממוצעים, ועוד. המשך קריאה »


מדריך להצלחה בפסיכומטרי – פרק אנגלית

יום רביעי 25 במרץ, 2009

מבחן הפסיכומטרי היה ונשאר אחד המדדים החזקים לקביעת האיכות היחסית של סטודנטים לעתיד לפני קבלתם לאוניברסיטה, ואחד הכלים החזקים עבור אוניברסיטאות בבואן לקבוע מי ילמד אצלן ומי לא. הפעם נספר איך מצליחים בחלק ה"אנגלית" שבבחינה… המשך קריאה »


מדריך להצלחה בפסיכומטרי – פרק מילולי

יום שני 23 במרץ, 2009

פרק הבחינה המילולית בפסיכומטרי מכיל 30 שאלות. בפרק הזה, נדרשים לחשוב, ולהראות בקיאות בשפה העברית. להלן מדריך פסיכומטרי קצר שיסייע לך להיות מוכן ולהצליח בפרק המילולי בבחינה. המשך קריאה »


קורס קריאה מהירה לסטודנטים ובכלל

יום ראשון 15 במרץ, 2009

נמצאים לפני מבחן פסיכומטרי? לפני הרשמה ללימודים? רוצים ללמוד לקרוא הרבה יותר מהר? האם אתם מבינים כי קריאה מהירה עשויה לשפר (ומשפרת בפועל) את יכולות הלימוד שלכם? המשך קריאה »


למה לעשות פסיכומטרי? מה בודקים בבחינה פסיכומטרית

יום רביעי 11 במרץ, 2009

בחינה פסיכומטרית מועברת באמצעות המרכז הארצי לבחינות והערכה. המרכז שהוקם בשנת 1981 ויושב בירושלים מאגד בתוכו את כל בחינות הסף לפקולטות השונות לידי בחינה אחת מרכזת שקיבלה את השם: מבחן פסיכומטרי. המשך קריאה »


קורס פסיכומטרי – סוגי תלמידים בקורס

יום ראשון 15 בפברואר, 2009

סוגי תלמידים בקורס פסיכומטרי – כמדריך פסיכומטרי נתקלתי בלא מעט תלמידים מסוגים שונים. כמי שרואה אותם במשך 3 חודשים, פעמיים – שלוש פעמים בשבוע (ובמהלך תקופת המרתון אפילו יותר) למפגשים של 5-6 שעות, הזדמן לי לראות את רובם ברגעי האושר (לרוב במהלך פרק קל) וברגעי העצב (לרוב אחרי שאלות אחוז מאחוז או אחרי גרף קשה במיוחד). החשיפה הגבוהה אפשרה לי לאבחן מספר סוגי תלמידים… המשך קריאה »


תרגול לפסיכומטרי – שיטות תרגול והכנה למבחן פסיכומטרי

יום ראשון 1 בפברואר, 2009

בכל קורס הכנה וכל אחד מהנבחנים שעברו את הבחינה הפסיכומטרית בהצלחה יגידו לכם: אין תחליף לתרגול והכנה נכונה למבחן. על מנת להצליח במבחן עליך לתרגל ולשנן, להבין את שיטת המחשבה הנדרשת ולהכיר את מבנה המבחן. המשך קריאה »


מועדי הבחינה הפסיכומטרית לשנת 2009

יום רביעי 21 בינואר, 2009

רוצים לגשת לבחינה הפסיכומטרית השנה?

לצפייה ברשימת המועדים בהם מתקיים המבחן הפסיכומטרי במהלך שנת 2009
ליחצו: הבחינה הפסיכומטרית מועדי 2009

המשך קריאה »


איך מקבלים ציון גבוה במבחן פסיכומטרי?

יום רביעי 21 בינואר, 2009

זוהי שאלת מליון הדולר. הרי אם כולם היו מקבלים ציון ממש גבוה, הציון שלך היה יותר נמוך. בכל מקרה, התפלגות הציונים במחנים פסיכומטריים אחרונים מלמד כי הממוצע נשאר ממוצע. על מנת לקבל ציון גבוה במבחן פסיכומטרי צריך הכנה מעולה. המשך קריאה »


מילון מושגים פסיכומטרי – ע עד ת

יום שלישי 20 בינואר, 2009

החלק האחרון והלא פחות חשוב במילון שלנו – מושגי פסיכומטרי באותיות ע עד ת ועד הסוף בנתיים. בטח נעדכן תמילון בהמשך הדרך… המשך קריאה »


מילון מושגים פסיכומטרי – כ עד ס

יום שלישי 20 בינואר, 2009

ועכשיו, החלק של מילון המושגים באותיות כ עד ס – כל המונחים שחשוב שתדעו לפני המבחן הפסיכומטרי הקרוב… המשך קריאה »


מילון מושגים פסיכומטרי – ו עד י

יום שלישי 20 בינואר, 2009

חלקו השני של המילון מתרכז במושגים מעולם הפסיכומטרי, מהאות ו ועד לאות י (סדר אלפבתי) המשך קריאה »


מילון מושגים פסיכומטרי – א עד ה

יום שלישי 20 בינואר, 2009

כתבנו עבורכם מילון מושגים מהעולם הפסיכומטרי – חלקם רציניים יותר וחלקם רציניים פחות. בכל מקרה, לפני שנתחיל ללמוד ביחד כהכנה למבחן הפסיכומטרי, חשוב שכולנו נדבר באותם מושגים. להלן המילון הפסיכומטרי הראשון בישראל! המשך קריאה »


הבלוג הפסיכומטרי הראשון

יום חמישי 15 בינואר, 2009

בלי הקדמות מיותרות וחסרות תכלית – זהו הפוסט הראשון שלנו כאן ב PsiChometry.co.il הבלוג הפסיכומטרי הראשון – שיסדר לכם את הראש לפני המבחן, במהלכו ובעיקר כשתגלו את הציון שקיבלתם. המשך קריאה »