פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

יום המבחן הגיע – איך מתכוננים נפשית למבחן הפסיכומטרי

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

כבר חודשים שאתם מתכוננים למבחן הפסיכומטרי, אתם מדקלמים אוצר מילים בעל פה גם אם מעירים אתכם מתוך שינה, פתרתם אלפי שאלות בגיאומטריה ובאלגברה, קראתם אולי מאות על גבי מאות של טקסטים באנגלית, אך אף אחד לא יכול להכין אותנו באמת ליום הבחינה. הלחץ, החשש, האדרנלין, כאבי הבטן כל אלו מדירים שינה מעיננו דבר שיכול לגרום לנו לא להיות מרוכזים במבחן, דבר שאסור שיקרה לנו.

לישון טוב בלילה

אומנם הלילה לפני יכול להיות מאוד מלחיץ, אך מבעוד מועד עלינו לתרגל נשימה נכונה שתקל עלינו להירדם, אנו יכולים גם לקרוא על דמיון מודרך, להיעזר בצמחי מרפא טבעיים  "ברגעיון" או "ברסקיו" כל אחד יודע מה טוב לו, אבל הכי חשוב שנירגע, שנוכל להירדם בכדי שנוכל לקום מוקדם ערניים ומרוכזים.

לצאת מוקדם מהבית

כאן חברים זה לא התיכון תלמיד שיאחר לבחינה לו יוכל להיכנס ולהיבחן, במבחן הפסיכומטרי אין תירוצים היה לי נקר בגלגל, האוטובוס איחר או היו פקקים. עלינו לצאת מוקדם יותר מהבית, אולי אפילו עדיף שניסע כמה ימים קודם למקום הבחינה לוודא כמה זמן לוקח לנו להגיע מהבית למקום הבחינה. עדיף לנו להקדים בשעה מאשר לאחר בעשר דקות למבחן הפסיכומטרי, אומנם יש כיתת מאחרים (איחור של שלושים דקות) אך אנו לא יכולים להסתמך על כך.

מה צריך להביא

אין אנו יכולים להיבחן ללא תעודת זהות, אנו לא יכולים להגיע עם כרטיס עובד או כל תעודה מזהה אחרת, אלא דרכון או תעודת זהות, יום לפני הבחינה נכין את כל המסמכים ואת כל הכלים הדרושים לנו, עלינו לדאוג לעפרונות רצוי להביא כמה, חבל לבזבז את הזמן היקר לנו בחידוד עפרונות. ערב לפני הבחינה עלינו כבר להצטייד בסטופר, מחק עפרונות ותעודת זהות שלא יהיו טעיות או פשלות מיותרות.

באיזה כיתה אני נבחן

על מנת למנוע לחץ מיותר בחיפוש הכיתה בה אנו נבחנים, תוכלו לבדוק באתר ל המוסד בו אתם נבחנים את רשימת הכיתות, היכן הן ממוקמות בכדי שנוכל לחסוך את הזמן המיותר הזה. אם יש לכם את טופס ההזמנה לבחינה הביאו אותו עמכם הוא יכול לחסוך לכם זמן יקר.

אווירה של לחץ

הגעתם למוסד בו נערכת הבחינה ופתאום אתם מסתכלים על כולם, הם מתרוצצים מצד לצד, אתם מתחילים להרגיש הרבה לחץ אוויר. בחרו לכם פינה שקטה בה לא תצרכו לשמוע את כל הצעקות, הדיבורים והמולה, הישארו שם עד עשרים דקות לפני המבחן.

שכחת הכל?!

אין באמת כזה דבר, אם למדת מספיק אין סיבה להילחץ, קחו אויר נשמו עמוק ושחררו את האוויר, אן למדם נשימות יישמו זאת ואם לדת דמיו מודרך זה הזמם להתחיל בתהליך.


עכשיו נזכרת ללמוד לפסיכומטרי

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

לפתע החלטת שאתה רוצה להתקבל לשנת הלימודים הקרובה, אתה יודע כי כל החבים שלך כבר ניגשו למבחן הפסיכומטרי כבר לפני כמה חודשים והנה לך נשאר עוד חודש חודשיים עד המועד הקרוב שאולי תספיק להיבחן והנה כבר מתחילה שנה א' בתואר הראשון. אתה לא מתכוון לפספס שנה בגלל שנזכרת מאוחר נכון?!

אז מה עושים?

ברור שכבר חווית כל קורס אפשרי בכל בית ספר אפשרי, רוב הסיכויים שלא תמצא שום קורס, מרבית הקורסים עורכים ארבעה חודשים לפחות. אז התחלת לחפש קורס פסיכומטרי מזורז ולא מצאת מקום, אל תתייאש, אתה לא צריך לדחות את השנה וגם לא לחכות לסמסטר אביב. שלוש אופציות ניצבות בפניך, אל תפחד רק בדוק מי המתאימה ביותר.

מורה פרטי

כיום יותר ויותר אנשים מעדיפים לקחת מורה פרטי, לא רק בגלל השעון שמתקתק והשנה הקרבה, אלא שלרבים שיטת לימוד זו היא נוחה יותר. המורה פרטי עובר איתך באופן יסודי על כל נושאי הבחינה, בוחן היכן אתה מתקשה יותר, היכן אתה מתקשה פחות ובאילו נושאים אתה שולט, המורה הפרטי יעבוד איתך בעיקר על הנושאים המסובכים. אל תחשוב שלא תקבל שיעורי בית ולא תצטרך להשקיע שעות על גבי שעות של לימוד. הוא שוט ידאג שאתה אכן עושה זאת. שיטת לימוד זו הביאה לתוצאות גבוהות משמעותית ביחס לקורסי פסיכומטרי, כך שאתה יכול לנשום לרווחה יכול להיות שכבר העלאת את סיכויי ההצלחה שלך בעוד כמה נקודות.

ללמוד לבד

אופציה נוספת היא ללמוד לבד למבחן הפסיכומטרי, עלייך להירשם למבחן כמו כולם, לקנות ערכת לימוד, חוברות הדרכה, מבחנים לדוגמה ולהביא עמך הרבה מוטיבציה, הלימודים לפסיכומטרי יכולים להיות קשים ומסורבלים ולך אסור להתייאש בדרך. אין הנחות בגלל שאתה לומד בחדר שלך, עלייך לקבוע שעות וימים בהם אתה לומד, מניח את הכל בצד ומתמסר למחברות ולספרים.

לימודים און ליין

היום אנו יכולים למצוא מספר אתרים המכינים אותנו לבחינת הפסיכומטרי, חלקם חינמיים וחלקם בתשלום, באתרים אלו תוכלו למצוא מגוון של מבחנים לתרגולים אישיים, טכניקות לפתירת שאלות , טקסטים בהבנת הנקרא ואוצר מילים בעברית ובאנגלית.

לקראת המבחן

מבחן הפסיכומטרי הוא מבחן אמריקאי, מבחן שלושה נושאים עיקרים המחולקים למספר פרקים בכל המבחן כולו אנו נעבור על מאתיים עשרים וחמש שאלות, על שאלה יש לנו בערך דקה אחת למתן תשובה אפשרית. המבחן נבדק על ידי מחשב ולא על ידי בן אנוש, לכן דרך נכונה ותשובה מוטעית אינן יזכו אותנו בנקודות, עדיף יהיה להמר על תשובה נכונה ולא להשאיר משבצת ריקה. בכל הזמן שאתם תלמדו לבד בבית רצוי כי תכוונו את הסטופרים ותבדקו שאתם עומדים בזמנים. אולי תחילה זה יהיה מסובך אך ככל שתתרגלו יותר מבחנים הזמן ילך ויתקצר. אל תגידו זה לא אפשרי- כי אין דבר העומד בפני הרצון. בהצלחה .


אין הביישן למד

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

בעבר הלא יותר מידי רחוק ליקוי למידה היו נפלטים ממסגרת הלימודים, היום רק שהם מסיימים את התיכון אלא שגם רבים מהם ממשיכים ללימודים גבוהים ואף עושים פסיכומטרי, אבל פסיכומטרי מותאם, לא אותו המבחן הרגיל שאנו מכירים. לא מבחינת הקושי כמובן אלא בזכות ההקלות שהם מקבלים. היום תלמידים אלו הוכיחו כי שום לקות אינה מונעת את ההצלחה שלהם בחיים, הם לוקחים את המבחן הפסיכומטרי בתור אתגר ולא מבחן מיותר.

המרכז הארצי לבחינות והערכה, נותן את המענה החשוב ביותר לאוכלוסייה עם לקויות למידה ולאוכלוסייה עם מגבלות פיזיות ורפואיות, הוא מעניק להם הקלות שונות ומגוונות ובחלק מהמקרים גם מבחן פסיכומטרי על מחשב (מפע"ם). לא כל אחד יכול לזכות בהקלה זו, קיימות גם הקלות אחרות כמו תוספת זמן או שימוש במחשבון. ההקלות נקבעות בהתאם לתוצאות האבחון מטעם המרכז הארצי לבחינות והערכה.

מי את לקויי הלמידה

לקות למידה היא לקות הפוגעת בתפקודי למידה בסיסיים כמו קריאה, כתיבה וחישוב, לאדם הסובל מהלקויות השונות לעיתים קשה מאוד לבטא את עצמו, לרכוש ידע ומיומנות כפי שהינו מצפים מאדם בגילו. לקויות למידה הן רבות ומגוונות  ביניהן אנו מכירים את הדיסלקציה, דיסקלקוליה, דיסגרפיה, יש המחשבים את אלו בלבד כאשר הם מדברים על לקויות למידה. ויש המרחיבים את הקשת להפרעות למידה כמו היפראקטיביות, לקות שפה, לקות הקשבה ועוד. לא מחייב כי אם הובחנו בתיכון באחת מהפרעות אלו נקבל את ההקלות במבחן הפסיכומטרי, אלא נצטרך לעבור מבחנים ואבחונים של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.

ההקלות האפשריות במבחן הפסיכומטרי

המרכז הארצי לבחינות הוא שבסופו של דבר יחליט אילו הקלות נקבל. ההקלות האפשריות לאוכלוסייה הסובלת מלקויות למידה הן: צמצום פרקי הבחינה, פרק אחד מכל נושא, תוספת זמן בחלק מפרקי הבחינה או בכולם, שימשו במחשבון, האזנה לבחינה באנגלית, הגדלת טופס הבחינה לדף 3A  הפסקה בין פרק לפרק בבחינה.

קורס פסיכומטרי ללקוי למידה

בשונה מהקורסים הרגילים, קורס פסיכומטרי ללקוי למידה האווירה בו איטית יותר, הלימודים פחות מלחיצים, אין מטרה להעמיס על הנחן מסה של חומר אלא לנסות להעביר את החומר בהדרגה, המסלול של לקוי למידה כולל מצגות, סרטונים, סרטים, תמונות כל אביזר ואמצעי שיוכל להקל על התלמידים ולעזור להם ללמוד בצורה טובה יותר ונעימה יותר.

הגודל כן קובע

בקורס פסיכומטרי מותאם ללקוי למידה מספר התלמידים בכיתה אינו יעלה על עשרה- שניים עשר תלמידים בניגוד לקורס הפסיכומטרי הרגיל הכולל מעל לשלושים תלמידם, הספרים והחברות שונים מהקורס הרגיל קורס פסיכומטרי מותאם כולל יותר שיעורים מקורס רגיל וכמובן שגם התלמידים זוכים לשיעורים פרטניים, אחד על אחד עם המורה.

מי יכול להצטרף לקורס

יש תלמידים שלקות הלמידה שלהם אומנם מפריעה להם, אך הם אינם עומדים בקריטריונים של קבלת הקלות, גם תלמידים אלו יוכלו להצטרף למסלול מותאם בכל הקשור בהכנה לבחינת הפסיכומטרי.


מי מפחד מפסיכומטרי?

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

מבחן הפסיכומטרי נחשב למבחן קשה מאוד מכמה סיבות, האחת זה המבחן שיעזור לנו לקבוע את העתיד האקדמי שלנו, ביכולתו לנבא האם נצליח בלימודים האקדמאיים או לא ושנית, מבחן הפסיכומטרי מכיל חומר רב, עלינו ללמוד נושאים רבים ולענות על כל אחת ממאתיים עשרים וחמש השאלות תוך דקה אחת בלבד

מבחן פסיכומטרי מה חשוב לדעת

כל תלמיד תיכון שפניו פונות לעבר הלימודים הגבוהים בעתיד יודע את חשיבות מבחן הפסיכומטרי, אך מה אנו באמת צריכים לדעת בכל הנוגע למבחן הפסיכומטרי ראשית עלינו להבין כי בתקופת ההנה למבחן אין מנוס, אנו חייבם להתאמץ ולהשקיע את כל הכוחות שלנו על מנת להוציא את הציון המקסימלי עבורנו, אותו הציון שבזכותו נתקבל למוסד האקדמאי שאנו כל כך רוצים ללמוד בו

איך ללמוד למבחן פסיכומטרי

קיימות כמה דרכים עיקריות ללמוד למבחן הפסיכומטרי, לפני שאנו בוחרים בדרך שלנו, חשוב כי נדע במאה האחוזים שדרך זו היא המתאימה לנו ביותר, כי בדרך זו נוכל למקסם את הציון שלנו ובעזרתו להתקבל לאוניברסיטה או למכללה הדרכים העיקריות בהם רוב הסטודנטים מעדיפים ללמוד: בית ספר/ מכון לפסיכומטרי, מורה פרטי, אינטרנט ולבד בבית אופן עצמאי. נבחן את היתרונות והחסרונות של השיטות השונות.

ללמוד לפסיכומטרי עם מורה פרטי

בשנים האחרונות מורה פרטי לפסיכומטרי הופך להיות מועדף על הרבה סטודנטים כמה סיבות עיקריות. האחת כאשר אנו לומדים עם מורה פרטי אין אנו תלויים בקצב הכיתה אנו תלויים בקצב האישי שלנו, כך שמצד אחד יש לנו את המוטיבציה ללמוד ומצד שני בקצב שלנו. שנית אם בחרנו כי דרך זו אינה מתאימה לנו לא התחייבנו לשום דבר זה לא כמו קורס.

ללמוד לבד

אם בחרנו בשיטה של ללמוד לבד, עלינו להיות בעלי מוטיבציה רבה, כוח רצון רב, עלינו להכריח את עצמנו ללמוד בכל יום, לעבור על תרגילים, לפתור מבחנים, לעמוד בזמנים, כמובן שאנו יכולים להיעזר ברשת האינטרנט לדוגמאות של מבחנים. אך שיטה זו אינה מתאימה לאנשים שמתקשים באנגלית, במתמטיקה או בהבנת הנקרא.

קורס פסיכומטרי

קורס פסיכומטרי מכין את התלמידים בדרך יעילה ביותר למבחן הגדול, המדרכים מכינים את התלמידים ליום הבחינה מאל" ועד ת"ף, הקורס כולל תקופת מרתונים, בהם התלמידים מתרגלים דוגמאות של מבחנים על פי זמנים קבועים, בדיוק כמו במבחן האמתי, החיסרון לחלקנו של קורס הפסיכומטרי הוא מספר התלמידים בכיתה , שיכול להקשות מאוד על תלמידים מסוימים.

הדרך או המטרה

לא משנה באיזו דרך בחרתם ללמוד למבחן הפסיכומטרי, מה שחשוב ו המטרה, המטרה שלנו היא לקבל ציון שיקנה לנו כרטיס כניסה לאוניברסיטה או למכללה, לכן מעבר לשעות הלימוד המקובלות שהחלטנו בעצמנו אם אנו לומדים לבד, מעבר לשעות של הקורס או מעבר לשיעורים עם המורה פרטי, יהיה עלינו בכל זמן פנוי לתרגל, לתרגל ולתרגל.


מה אנחנו יודעים על פסיכומטרי

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

הרבה פעמים שמענו על מבחן פסיכומטרי, אך מה באמת אנו יודעים על המבחן הזה מלבד העובדה שהוא תנאי קבלה הכרחי לאוניברסיטה, אנו גם יודעים כי מבחן הפסיכומטרי מורכב משלושה חלקים עיקריים. אך מתי נכנס הפסיכומטרי לחוק, מהם המועדים הקבועים ומהם שיטות הלמידה חדשות, כל זאת ועוד נסקור במאמר זה.

היסטוריה קצרה של הפסיכומטרי

כבר בשנות השמונים המוקדמות מבחן הפסיכומטרי נכנס לתוקף או יותר נכון לתנאי קבלה לאוניברסיטאות השונות בארץ. מטרת הבחינה הייתה ועודנה בחינה המשמשת לדרוג מועמדים  ושל המועמד הספציפי.

האחראים על המבחן

האחראי על המבחנים הפסיכומטריים, כל הבירוקרטיות, על מתן הקלות, כל ערעורים ובכלל על כל הקשור במבחן, הוא המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. מרכז זה הוקם על פי החלטת ועד ראשי האוניברסיטאות בארץ, הוא רשום כעמותה ללא כוונות רווח, חברות העמותה הן כל האוניברסיטאות בישראל.

קמו המתנגדים

במהלך השנים ניסו כמה פעמים לבטל את המבחן הפסיכומטרי. הטענות לכך היו רבות ומגוונות, הטענה העיקרית הייתה כי הוא אינו יכול באמת למדוד את סיכויי ההצלחה וכי העמותה באפשרותה להכשיל שכבות חלשות כמו עולים, נכים או לקוי למידה מבעוד מועד. אך למרות הוויכוחים הרבים בנושא מבחן הפסיכומטרי עדיים לא בוטל והוא נכון להיום המדד העיקרי הקובע את סיכוי ההצלחה שלנו באוניברסיטה.

ללכת לקראת

כיום אנו עדים לצעד גדול עבור האוכלוסיות החלשות, היום התלמידים רשאים להיבחן וללמוד במסלולים יעודים. מבחנים בשפות שונות, מבחנים מותאמים ללקוי למידה ולאוכלוסייה העם הפרעות קשב וריכוז. גם מסגרות הלימודים השונות התאימו עצמם לצרכים אלו כיום אנו יכולים לראות מסלולים ייחודיים, עבור אוכלוסיות המתקשות ללמוד למבחן.

שיטות לימוד

המרכז הארצי לבחינות והערכה טינו מחייב אותנו ללמוד במוסדות מיוחדים בכדי לעבור את הבחינה, יש לנו את האופציה ללמוד לבד בעזרת ערכת לימוד אותה ניתן לרכוש בכל חנות ספרים, אך עם זאת רבים מעדיפים ללמוד למבחן הפסיכומטרי בעזרת מוסדות ובתי ספר המוסמכים לכך, כיוון שסיכויי ההצלחה במבחנים גבוהים יותר כאשר אנו לומדים בבית ספר או עם מורה פרטי. זו גם עוד אחת מהטענות שהביאו המתנגדים לפסיכומטרי. ברגע שאו יכולים ללמוד למבחן ולעלות את סיכויי ההצלחה אזי המבחן אינו אמין ואינו מודד את האי קיו.

אץ נראה כי המתנגדים אינם הצליחו להביא לביטול המבחן, אז כל שנותר חנו זה לבחור את הדרך הנכונה ביותר עבורנו ללמוד למבחן, בין אם אנו נרשמים לבית ספר, בין אם אנו מעדיפים מורה פרטי או אפילו ללמוד לבד. ככל שנלמד יותר למבחן הפסיכומטרי הסיכוי שלנו להצליח יהיה גבוה יותר.


מבחן הפסיכומטרי מה באמת חשוב

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

אנו יודעים את החשיבות של מבחן הפסיכומטרי, אנו יודעים איזה ציון אנו צריכים לקבל בכדי ללמוד במקום מסוים או בחוג מסוים, חלקנו שמענו שמבחן הפסיכומטרי הוא אולי המבחן הקשה ביותר שנעבור בחיינו, עכשיו רגע לפני שאנו עומדים להתחיל ללמוד חשוב לדעת איך מורכבת הבחינה וממה מורכב הציון.

הכל על פסיכומטרי

כבר שמענו רבות על מבחן הפסיכומטרי, שמענו שאנו צריכים לתרגל ולקרוא הרבה אנגלית, לפתור הרבה בעיות במתמטיקה ולדעת הבנת הנקרא. אולי חלקנו יודעים כמה זמן המבחן עורך ומכמה שאלות הוא מורכב. אך אם אתם רוצים לשמוע מעט יותר בהרחבה לפני שאתם מתחילים בקורס פסיכומטרי, זה הזמן לדעת ולהבין איך הוא בנוי, איך הציונים מחושבים ובכלל להכיר את המבחן שמשגע את המדינה.

מבנה המבחן

מבחן פסיכומטרי מורכב משלושה נושאים: אנגלית, חשיבה מילולית וחשיבה כמותית, שלושת הנושאים  הללו מחולקים לשמונה פרקים (בכל נושא) סך הכל מאתיים עשרים וחמש שאלות אמריקאיות, על כל שאלה מוצעות ארבע תשובות ועלינו לאתר את התשובה הנכונה ביותר, שעל כל שאלה יש לנו דקה אחת למתן פתרון. אורך מבחן הפסיכומטרי שלוש שעות ועשרים דקות ללא שום הפסקת התרעננות. מבחני הפסיכומטרי נבדקים על ידי מחשבים ולא על ידי בני אדם לכן אין תשובה חלקית, גם אם אנו לא בטוחים לגבי תשובה מסוימת עדיף לנחש את התשובה מאשר להשאיר משבצת ריקה.

חשיבות המבחן

אומנם אנו יודעים כי מבחן הפסיכומטרי הוא תנאי בעת קבלת למוסד לימודים גבוה (למעט האוניברסיטה הפתוחה), אך לא רבים מאתנו מודעים מה הוא בדיוק מודד. מבחן הפסיכומטרי נחשב למבחן יחסי הוא מודד אותנו ביחס לאוכלוסייה שנבחנה באותו המעד. מבחן הפסיכומטרי משמש אינדיקציה למוסדות האקדמיים ומודד את הכישורים האקדמאים שלנו הוא בעצם מנבא איך נוכל להשתלב באקדמיה.

לעבוד כדי להצליח

אין מנוס כמו בכל דבר צריך להתאמץ ולתרגל בכדי להגיע להישגים גבוהים. הדרך הטובה ביותר ללמוד למבחן הפסיכומטרי היא בעזרת מורה. אפשר ללמוד עם מורה פרטי, אפשר ללמוד בקבוצה, אפשר ללמוד לבד, איך שנוח לכם כמובן, אבל לא לשכוח העיקרון הוא פשוט צריך כל הזמן לתרגל, לתרגל ולתרגל.

קורס פסיכומטרי

קורס הפסיכומטרי בעצם מכין אותנו בדרך הטובה ביותר ליום הבחינה. בקורס התלמידים לומדים כיצד המבחן בנוי, עוברים על כל הנושאים הנשאלים בבחינה, אפשר לומר כי מדריך הקורס בחודשים האלו הופך להיות החבר הקרוב ביותר שלנו, הוא והספרים. נכון שאנו צריכים להניח בצד לבילויים, לחברים או בכלל לכל הדברים הכיפיים, אך ההתמדה כמובן תשתלם ברגע שתקבלו את תוצאות הבחינה ותיווכחו לדעת כי אתם זכאים להתקבל לאוניברסיטה שכה חשקתם בה.


פסיכומטרי ישר ולעניין

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012
אתם מעוניינים להתחיל לימודים גבוהים באוניברסיטה או במכללה, אתם ודאי יודעים שאתם חייבים לעבור מבחן פסיכומטרי קודם לכן. רק עלינו לקחת בחשבון את מוטיב הזמן, בעוד לימודי הפסיכומטרי הם גמישים יותר, אנו יכולים לקחת קורס ארוך יותר או קורס מזורז, הלימודים הגבוהים מתחילים כבר באוקטובר. אז שלא יתפסו אותנו לא מוכנים עלינו להזדרז ולהירשם כמה שיותר מהר לקורס פסיכומטרי.

תחשבו חיובי

רבים האנשים שמתפשרים בדרך ללימודים הגבוהים, כיוון שהם מפחדים ממבחן הפסיכומטרי, נכון שהוא נחשב למבחן די מסורבל, הרבה שאלות בפרק זמן יחסית קצר , מאתים עשרים וחמש שאלות שעלינו לפתור בשלוש שעות ועשרים דקות. אך כשנהייה מתורגלים היטב אין שום סיבה שלא נצליח לעבור את המבחן.

ללמוד היטב למבחן הפסיכומטרי

סוד ההצלחה טמון בהשקעה, ככל שנשקיע יותר בלימודים כך יהיה לנו יותר קל במבחן האמתי, זה לא סוד שמידי שנה נרשמים אלפי תלמידים לקורסים השונים ברחבי הארץ, המדריכים מכינים אותנו בדרך הטובה ביותר לקראת המבחן הגדול, כמובן שזו לא הדרך היחידה ללמוד למבחן הפסיכומטרי, חלקנו יעדיף ללמוד לבד עם הספרים והמחברות, חלקנו יעדיפו מורה פרטי כי נוח להם ללמוד לבד. זה לא כל כך משנה באיזו דרך נבחר, העיקר שנהיה מוכנים להשקיע את מיטב זמננו בתרגול לקראת המבחן.

יתרונות קורס הפסיכומטרי

בקורס הפסיכומטרי מלבד שאנו לומדים על כל פרק בנפרד, הכמותי המילולי והאנגלית, אנו לומדים כיצד לחלק את הזמן נכון, בעצם אנו לומדים טכניקות שונות איך לענות על תשובות נכונות מבלי להתעמק יותר מידי בשאלה עצמה, מדריכי הפסיכומטרי ילמדו אותנו לשלול שתי תשובות מתוך ארבע, ואז הבחירה הופכת להיות יותר קלה, מסכמים ?!

יתרונות המורה הפרטי

חלקנו מתקשים יותר בלימודים וזה בסדר גמור, זו לא בושה, אולי לוקח לנו יותר זמן להבין כל פרק, אולי אנו צריכים לתרגל יותר מעבר לנדרש, אך אין זה אומר שאנו לא יכולים לעבור את המבחן בהצלחה יתרה, אנו יכולים ללמוד עם מורה פרטי בקצב שלנו, מבלי להיות תלויים בהתקדמות הכיתה.

ללמוד לבד

אם אתם מעוניינים ללמוד לבד למבחן הפסיכומטרי כל שעליכם לעשות זו לקנות ערכת פסיכומטרי בחניות הספרים המוכרות ולהתחיל לתרגל, השאלה שאתם צריכים לשאול את עצמכם האם יש לכם את הכוח, הרצון והמוטיבציה לעבור זאת לבד, פעמים רבות הקושי הוא שימנע מאתנו להתקדם, נדלג על פרקים חשובים וגרוע מזה לא יהיה לנו את מי לשאול או אם מי להתייעץ. אך אם בכל זאת אתם מרגישים כי הלימודים למבחן יעברו בדרך חלקה יותר אם תשבו לבד בחדרי חדרים זו בהחלט אופציה. אין חובה לקחת מורה פרטי או קורס זה לא תנאי לעבור את המבחן.

לקויות למידה ופסיכומטרי

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

בעבר אנשים עם הפרעות למידה או קשיי קשב וריכוז היו נפלטים ממסגרת הלימודים מבלי  לדבר על הלימודים הגבוהים שזה בכלל היה חסר סיכוי. היום המגמה שונה לגמרי, היום מערכת החינוך והאקדמיה מכירים באוכלוסייה עם ההפרעות השונות וזו הסיבה העיקרית שאנו יכולים לראות מבחנים מתורמים גם בבגרויות וגם בפסיכומטרי.

אז והיום

סביר להניח שאם בעבר אדם הסובל מלקויות למידה שונות כמו דיסלקציה, דיסקלקוליה, היפראקטיביות או כל הפרעה אחרת, לא היה מצליח לעבור מבחן פסיכומטרי בציון נורמאלי שלא לדבר על ציון גבוה. אז לא רק שהיום אנו יכולים ליהנות ממבחן מותאם, אנו יכולים גם ליהנות מקורס פסיכומטרי לאוכלוסייה בעלת הפרעות קשב וריכוז.

מבחן מותאם לפי צרכים

כמובן שלא כל מי שסובל מהפרעות קשב וריכוז יכול לקבל מבחן מותאם, על המועמד לעבור מבחנים שונים ומגוונים בכדי לוודא את זכאותו. לא רק  אוכלוסייה בעלת הפרעות קשב וריכוז יכולה ליהנות ממבחן מותאם, אלא כל מי שמבחן הפסיכומטרי יכול להוות לו מכשול, כמו עולים חדשים, נכים פיזית או רגשית. המטרה של המבחן המותאם היא בעצם ליצור סוג של שוויון לאוכלוסייה המתקשה. זה אחד הצעדים החשובים ביותר שנעשו בארץ- לקבל את השונה.

פסיכומטרי בקצב אחר

ברגע שהוכרז המבחן המותאם צצו להם כמו פטריות לאחר הגשם קורסים מיוחדים עבור הנבחנים הללו. בקורס מותאם הלימודים באווירה שונה, הקצב המהיר אינו מהווה כאן סיכון על הנבחן, הלימודים נעשים בצורה מעניינת יותר, אפשר לומר שהיום הרבה אנשים שלא זכו במבחן מותאם מעוניינים ללמוד בקורס זה, כיוון ששיטת הלימודים היא שונה, בקצב הלימוד ובסגנון הלימוד אך מטרתה היא זהה להכין את התלמיד בדרך הטובה ביותר למבחן הפסיכומטרי.

איך זה עובד

למשל בחלק של העברית עלינו לזכור אותו היקף רחב של מילים, דבר שלא נחשב קל גם לאוכלוסייה הרגילה. עלינו להיות בקיאים גם בקריאת אנגלית, הבנת הנקרא ולהבין גם בחשיבה כמותית. שלא תחשבו שלתלמידים אחרים הלומדים בקורס פסיכומטרי רגיל הלימודים קלים יותר, ממש לא! אך השוני בצורת הלימוד מתבטאת בדרך בה מועבר השיעור. האווירה שונה, המדריך מעביר את החומר בעזרת מצגות, סרטונים וקומיקס, הוא מנסה להפוך את השיעור ליותר ויותר מעניין ומבלי לשים לב לפתע אנו נשאבים להרפתקה בעיצומו של שיעור הפסיכומטרי.

אחד על אחד

בחלק מהשיעורים התלמידים יאלצו להיפרד מהכיתה ולעבוד עם המדריך במתוכנת של שיעור פרטי, בעצם שיטה זו מבטיחה לנו הצלחה בטוחה במבחן, כל הפוקוס מעובר עלינו, לקצב שלנו, ליכולות שלנו מבלי להסתכל עלייך בהשוואה לכיתה, בקורס מותאם אתה המרכז וכל אחד מתקדם בקצב שלו.

החדשות הטובות

אומנם הפסיכומטרי לבעלי לקויות שונות לא בוטל, אך בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ומקשיי למידה הצליחו לעבור את המבחנים בציונים גבוהים, בזכות השיטה הייחודית שפותחה במיוחד עבורם.


ימי התיכון נגמרו

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

כאשר אנו מסיימים את התיכון וסוף סוף אנו כבר נחשבים גדולים, הרי כל כך חיכינו לזה, ליום בו נוכל להיות עצמאיים, ועכשיו מה עכשיו? עלינו להתחיל לחשוב על העתיד אומנם הצבא לפנינו אך חבל לבזבז זמן מיותר אם יש לכם כמה חודשים או אפילו שנה עד הגיוס אל תבזבזו אותם בחוסר מעש, התחלו ללמוד למבחן הפסיכומטרי, הכינו את הקרקע ללימודים הגבוהים מבעוד מועד.

היסטוריה קצרה

לעתים אנו חושבים בוא ניתן לזמן לעשות את שלו, למה להקדים תרופה למכה, אנחנו עדיין לא שם ועדיין לא ממש יודעים מה אנו רוצים ללמוד. האמת שגם אף אחד לא מצפה מאיתנו לסיים את התיכון וכבר לדעת את כל המסלול האקדמאי והמסלול המקצועי שלנו. אך על דבר אחד אי אפשר לחלוק- לעולם לא ביטלו את הפסיכומטרי, למרות שמידי שנה קמים לו כמות לא מבוטלת של מתנגדים.

המדד האמין

אומנם הדעות לגבי פסיכומטרי די חלוקות, המתנגדים טוענים כי אם אפשר ללמוד למבחן באופן אינטנסיבי בכדי לענות על כמה שיותר תושבות נכונות אז מה המבחן מודד בכלל? מבחן פסיכומטרי הוא מבחן המודד את סיכויי ההצלחה שלנו במוסד אקדמאי. המוסד מציב איזה רף מסוים של ציון פסיכומטרי ובעצם מסנן את החלק היחסי, זה שנראה לו כי יש לו את סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר.

אז למה לבזבז את הזמן

אם אנו יודעים כי בבוא העת לאחר השחרור הצבאי ולאחר הטיסה למזרח או לדרום אמריקה נרצה להתחיל בלימודים הגבוהים או לפחות זו השאיפה שלנו, חבל לבזבז את הזמן בהתמהמהות או במחשבות מיותרות. בואו נחליט שאנו לוקחים את עצמנו בידיים ומתחילים לתכנן את העתיד, נעבור מבחן פסיכומטרי כך שיום יבוא ונחזור מהטיול הגדול נוכל ישר לנחות במוסד אקדמאי שאנו חפצים בו.

אז מה עושים

היום אנו יכולים למצוא מגוון רחב של בתי ספר ומכונים שמכינים אותנו למבחן הפסיכומטרי, כל אחד מהם מלמד בדרך שונה ובצורה שונה, המטרה בסוף היא אחת לדאוג שנקבל את הציון המרבי במבחן. אותו ציון שבעתיד יעזור לנו להתקבל לאקדמיה.

יתרונות קורס הפסיכומטרי

בדיוק כמו בתיכון כשאנו עוברים מספר שיעורים בלתי מבוטל בכדי להצליח במבחן הבגרות, המורה מלמד אותנו שיטת שונות לענות על תשובות, מגדיל את סיכויי ההצלחה שלנו. כך בשיטה זו עובד קורס הפסיכומטרי אנו לא מגיעים מופתעים למבחן. סך הכל מבחן הפסיכומטרי הוא לא ממש כמו מבחן בגרות, עלינו לצפות לרמה אחרת אך את כל זאת ועוד המדריך ילמד אותנו.

אז למה למהר

נכון שזה נשמע קצת הזוי הלו הרגע סיימנו ללמוד, כבר נתחיל בלימודים חדשים, אך עלינו להסתכל על חצי הכוס המלאה. אנחנו עדיין בסוג של מסגרת, אחרי צבא או אחרי הטיול יהיה לנו קשה מאוד לחזור לתלם של לימודים, עכשיו אנו עוד מוכנים לפתור בעיות, עכשיו עוד האנגלית טרייה בראשנו, עכשיו עברנו בגרויות הגיע הזמן להיכנס למגרש של הגדולים.


בדרך לאוניברסיטה

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

סיימנו את התיכון ואנו חושבים להתחיל בלימודים גבוהים, בזמן שאנו מתלבטים חבל לבזבז זמן יקר, בינתיים אולי נתחיל בהכנות לפסיכומטרי. נגדיל את אוצר המילים באנגלית, נפתור בעיות מגוונות במתמטיקה ולא פחות חשוב נלמד פתגמים וניבים בעברית שאולי מעולם לא שמענו.

איך מתחילים ללמוד לפסיכומטרי

איך לומדים למבחן פסיכומטרי? האם ללמוד לבד או ללמוד במסגרת? איזו שיטה מתאימה לי ביותר? כל כך הרבה שאלות עולות לפני שבכלל מתחילים ללמוד. התשובות לשאלות המסובכות מקשות עלינו לא פחות מאשר הלימודים עצמם, אז בכדי שלא נישאר תקועים במקום שנתחיל את הלימודים, נציג את היתרונות של הפסיכומטרי, את שיטות הלימוד ודרכי ההכנה.

המבחן הגורלי

מבחן הפסיכומטרי נחשב לאחד המבחנים הקשים ולא רק בגלל דרגת הקושי של המבחן אלא גם מבחינה מנטאלית, מבחן הפסיכומטרי לעיתים הוא שיקבע את עתידנו בהמשך הדרך, לאיזה מוסד אקדמאי נתקבל ולאיזה לא, ואיזה מקצוע נלמד. לכן אסור לנו לזלזל במבחן הזה ולראות אותו כמו מבחני הבגרות.

איך ללמוד למבחן

בנוגע לתשובה הגורלית הזו, אפשר לומר שקיימות מספר דרכים ללמוד למבחן הפסיכומטרי. הדרך המקובלת ביותר היא בקורס פסיכומטרי אשר מכין את התלמידים בצורה היעילה ביותר למבחן. בקורס יחלקו אותנו לקבוצות קטנות ופשוט נכסה את מגוון הפרקים עד שנגיע לרגע הגורלי, אך קצת קודם לכן אנו נעבור סימולציות המדמות את מבחן הפסיכומטרי בזמן אמת.

שלא יתפסו אותנו לא מוכנים

מבחן הפסיכומטרי אינו מבחן חדש, כבר ראינו ותרגלנו אלפים של דוגמאות בעבר, הדרך הטובה ביותר ללמוד למבחן היא על ידי תרגולים בלתי פוסקים, גם אם אנו חושבים שאנו יודעים את החומר או פרק מסוים, לא לדלג עליו, להמשיך בכל בכוח ולא לוותר. הוכח כבר לא פעם כאשר אנו יודעים לקראת מה אנו עומדים, הסיכויים שלנו להצלחה גבוהים בהרבה. אתם יכולים לקרוא לזה בעיית הסתברות אתם יכולים לקרוא לזה סטטיסטיקה אך בסופו של דבר מי שמשקיע ומתאמץ מקבל את התוצאות שיקבעו לו את העתיד אליו הוא ייחל.


בלאק אאוט בפסיכומטרי

יום חמישי 19 ביולי, 2012

למדו לבחינה מספר חודשים, אם יעירו אותנו באמצע הלילה נוכל לדקלם מילים בעברית, באנגלית, בעיות מתמטיות והסברתיות אך ביום מועד הבחינה הכל משתנה. לפתע אנו לא זוכרים כלום, לפתע השעון נראה כמו מוניטור שמכריע את כף המואזניים, פסיכומטרי לא רק שהוא נשמע מעט מאיים, רבים יטענו כי הוא באמת כזה, אחת הסיבות העיקריות לציון לא מספק הוא גורם הלחץ שאנו חשים לפני הבחינה או במהלכה או במילים אחרות בלאק אאוט.

איך לא לקבל בלאק אאוט בבחינה

אתם לומדים למבחן הפסיכומטרי הרבה מאוד זמן, אתם עוברים שבועות ואפילו חודשים בלימודים אינטנסיביים לקראת הבחינה. כך שאת החומר אתם יודעים, המסקנה מכך שצריך להיות רגועים. איך עושים? אם למדתם בקורס פסיכומטרי רכשתם את כל הכלים האפשריים כמו הטכניקות לפתרונות, איך לשלול תשובות לא נכונות עוד לפני שקוראים את השאלה בכלל, וכמובן שגם עברתם את המרתון, אתם יודעים איך מרגישים בזמן הבחינה, חלקכם גם למד דמיון מודרך- איך לרגע אנו מתנתקים מהכל ומתרכזים בעיקר, הרי למדתם שעדיף לפספס דקה ולא לענות על שאלה מאשר להפסיד מבחן שלם. עכשיו לטיפים המקצועיים.

להתכונן ליום הבחינה

היום הגדול עוד מעט מגיע, אנו כבר עוד מעט מאחוריו ויכולים לחזור לחיים הרגילים, אך קודם לכן עלינו להתכונן מראש כמה שבועות, מבחינה מנטאלית מבחינה מעשית. רגע  לפני שהמבחן מתחיל עלינו לשמור על כמה כללים שיעזרו לנו למנוע  את חרדות הבחינה כמו מערכת גוף מאוזנת, מבחינת שינה ומבחינת המזון  ולהתכונן לסביבת המבחן. איך עושים זאת? בקלות רבה.

מערכת גוף מאוזנת

כשאנו מדברים על מערכת גוף מאוזנת אנו מדברים על שני דברים עיקריים: שינה ואוכל. למבחן הפסיכומטרי יש להגיע ערניים. משמע שבוע שבועיים לפני מועד הבחינה אנו מתחילים להסדיר את שעות השינה שלנו, אם אנו רגילים לישון בבקרים ולעבוד או ללמוד בערבים ומועד הבחינה נקבע לשעות הבוקר, עלינו להסדיר את שעות השינה שלנו, עלינו להתחיל לישון מוקדם בכל יום ולקום בכל בוקר ערניים ומרוכזים ואפילו פעמים שלוש לפתור בחינה בשעות אלו.

לישון טוב בלילה

לפני מבחן הפסיכומטרי חלקנו יחושו חרדות. אותן החרדות לעיתים ידירו שינה מעינינו, זה טבעי ולגיטימי ואינכם צרכים להיות מודאגים כלל. אם עברתם קורס פסיכומטרי למדתם את שיטת הדמיון המודרך, אתם יכולים להיעזר בה לפני שאתם הולכים לישון. מי שלא עבר קורס יכול לקרוא ברשת האינטרנט על דמיון מודרך ולקבל כלים מעשים כיצד להפחית חרדה. נוסף על כך אנו יכולים להיעזר בטיפות צמחי בך שיעזרו לנו להירגע מעט ויקלו עלינו להירדם בלילות. שמירה על רעננות תעזור לנו להישאר רגועים בזמן הבחינה.

אוכל טוב הכל טוב

כשם שמכונית צריכה דלק, גוף האדם צריך מזון וכמובן שהעדיפות היא למזון בריא. רעב גורם לתחושה של אי נוחות, עם זאת גם לא פעם יכול להביא לחרדות, לעומת זאת בטן מלאה גורמת לתחושה של עייפות, לכן לפני המבחן איכלו כמו שאתם רגילים לא מעט מידי שלא תרגישו רעב בבחינה ולא יותר מידי שלא תרגישו עייפות בבחינת הפסיכומטרי. כל שנותר לאחל- בהצלחה.


האם כדאי לעבור קורס פסיכומטרי?

יום חמישי 19 ביולי, 2012

החלטנו שאנחנו רוצים להתקבל לאוניברסיטה, עכשיו כל שנותר לעבור את מבחן הפסיכומטרי. מאיפה מתחילים? איך כדאי ללמוד? כל כך הרבה שאלות עולות לפני שאנו בוחרים את שיטת הלימוד המתאימה ביותר עבורנו, לעיתים התשובות לשאלות הללו מתסכלות לא פחות מהלימודים עצמם, וגורמות לנו להישאר תקועים באותו המקום. והנה עוד שנה עברה ולא נתחיל את הלימודים הגבוהים.

תשובה לשאלת השאלות

הכנה למבחן הפסיכומטרי בהחלט יכולה להלחיץ אותנו, הרי מבחן הפסיכומטרי הוא לא סתם עוד מבחן, מבחן זה הוא לעיתים שיקבע את עתידנו באקדמיה. לכן אנו לא יכולים לזלזל במתן תשובות לשאלות כה קריטיות. כמובן שאין תשובה חד משמעית ונחרצת לגבי השאלה איפה ללמוד ואיך כדאי ללמוד. במאמר זה נבחן את יתרונות קורס ההכנה לפסיכומטרי ונציג שיטות לימוד נוספות.

קורס פסיכומטרי

קורס הפסיכומטרי מכין את התלמידים בדרך המקצועית ביותר לקראת החוויה האמתית, לקראת יום הבחינה. בקורסים אלו התלמידים לומדים בכיתה שלב אחר שלב כיצד המבחן בנוי, עוברים נושא נושא, עוברים סימולציות כמו במבחן האמיתי. מתחילת הקורס המדריך הופך לאיש מפתח בחיינו, הוא מלווה אותנו גם מחוץ לשעות הקורס אנו יכולים לפנות אליו ואף להיפגש עימו לפני שעות הקורס ואחריו.

קורס פסיכומטרי – להכיר את מבנה הבחינה

הוכח כבר לא מעט פעמים כאשר אנו מכירים את מבנה הבחינה, יודעים לקראת מה אנו עומדים, הסיכויים להצליח גבוהים יותר. מבנה בחינת הפסיכומטרי אינו משתנה כלל, מבחן פסיכומטרי מורכב משלושה נושאים (אנגלית, חשיבה מילולית וחשיבה כמותית) שמונה פרקים סך הכל מאתיים עשרים וחמש שאלות. בקורס הפסיכומטרי אנו נעבור מספר רב של סימולציות על מנת לדמה את המבחן האמיתי. כל תלמיד יוכל להבין באיזה חלק של המבחן הוא שולט יותר.

קורס פסיכומטרי – היתרונות

יתרונות קורס הפסיכומטרי הם רבים, אך עם זאת חשוב לציין שקורס פסיכומטרי אינו מתאים לכולם, כל מכון פסיכומטרי מציע שיטת לימוד שונה עם מטרה אחת זהה, להכין את התלמיד בצורה המדויקת ביותר למבחן האמיתי ולעזור לו למקסם את הציון, אחרי הכל ההצלחה שלו זו גם ההצלחה של בית הספר או המכון ללימודי פסיכומטרי.

בקורס פסיכומטרי יש לנו ליווי צמוד של המורים שיעשו את כל המאמצים שנצליח במבחן, הליווי הוא גם מעבר לשעות הלימוד המקובלות, קורס פסיכומטרי יוצר מסגרת לימודים די נוקשה אך עם זאת גם מהנאה. בקורסי פסיכומטרי התלמידים יעברו סימולציות רבות המדמות את המבחן האמיתי הן מבחינת זמנים והן מבחינת המבחנים. כשאנו מצויים במסגרת קל לנו יותר להתחבר ללימודים, אנו שואבים מוטיבציה מחברינו לכיתה ומהמדריכים. אך כמו שכבר ציינו לכל אדם עדיפות שונה לגבי מסגרת הלימודים וברוב המקרים אתם יודעים מה מתאים וטוב עבורכם.


האתגר ללקוי למידה – מבחן פסיכומטרי

יום חמישי 19 ביולי, 2012

אם נבחן את העבר והלא ממש רחוק, ניווכח כי אנשים בעלי לקויות למידה כמו הפרעות קשב וריכוז, דיסלקציה או דיסקלקוליה, היו נפלטים ממערכת החינוך בשלבים די מוקדמים. לא משום שהם לא יכלו ללמוד ובטח לא בגלל שהם נחשבים טיפשים או מפגרים, אלא כי לא הכרנו את התופעה, אנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז הם אנשים אינטליגנטיים מאוד, רק שהקשב שלהם לוקה בחסר, אולי בעבר אוכלוסייה זו אינה הייתה יכולה לעבור את מבחן הפסיכומטרי, אך כיום השמים הם גם לא גבול עבורם.

מבחן פסיכומטרי – אתגר או מיותר

מבחן הפסיכומטרי עורר לא מעט מחלוקות בקרב חברי האקדמיה המלומדים, חלק התנגדו לו בתוקף וחלק רואים בו פיתרון פרקטי ומעשי, למרות הניסיונות הרבים, עד כה לא הצליחו לשלול את חשיבות המבחן, ולא רק שלא הצליחו לבטלו אלא שמבחן הפסיכומטרי מוגדר כאחד המבחנים החשובים ביותר, הוא המבחן שבאמצעותו נוכל להתקבל למוסדות הגבוהים למיניהם בין אם מדובר באוניברסיטה או בין אם מדובר במכללה פרטית. היום הדרישות הן די ברורות עלינו להציג כתנאי בסיסי ביותר מבחן פסיכומטרי וציוני תעודת בגרות.

לקויות למידה ומבחן פסיכומטרי

אחת הסיבות העיקריות שהובילה את מתנגדי הפסיכומטרי לדעה איתנה על ביטול המבחן הייתה נעוצה בחוסר השוויון וחוסר האכפתיות עבור לקוי הלמידה, הטענה המרכזית כנגד הממסד הייתה כי אוכלוסיה זו אינה תצליח לעבור את המבחן בציונים מספקים, וכי הם לא יוכלו להמשיך למוסדות הגבוהים. כמובן לא בגלל שהם לא יכולים או לא רוצים אלא בגלל שהמועצה הגבוה בעצם "שמה להם מקל בין הגלגלים" מבחן פסיכומטרי שתוצאותיו  ידועות מראש מול הרצון ללמוד ולהתפתח.

התאמה אישית ללקויות למידה

ימים חודשים ושנים עברו, הפסיכומטרי כמובן אינו בוטל, אך הבשורות לאוכלוסייה הסובלת מלקויות למידה הייתה בגדר היסטוריה. מבחן מותאם אישית לאוכלוסייה בעלת צריכים מיוחדים\ ולא רק לאלו שנמנים עם הפרעות הקשב והריכוז, אלא מבחן מותאם לעולים חדשים, לנכים פיזית או רגשית, בעצם מבחן הפסיכומטרי המותאם בישר על שוויון מסוים ורצון לקבל את החריג והשונה.

פסיכומטרי נדבך על נדבך

ברגע שהוכרז מבחן לבעלי צרכים מיוחדים, התחילה שיטת לימוד שונה עבור האוכלוסייה הזו. היום אנו יכולים ללמוד בכיתה מיוחדת אשר מתאימה שיטת לימוד יוצאת דופן וייחודית. חשוב לציין כי המבחן נשאר אותו המבחן אך שיטת הלימוד משתנה. מי שזכאי למבחן מותאם יקבל הקלות  שונות לפי האבחון כמובן, לחלקנו הזמנים עשויים להשתנות, יותר זמן לכל פרק ולכל שאלה, במקרים מיוחדים יורשה הנבחן לעבור את הפסיכומטרי עם מחשבון (במיוחד במקרים של דיסקלקוליה) או עם מילון תלוי באבחון כמובן.

שיטת לימוד ייחודית

בקורס פסיכומטרי מותאם התלמידים יוכלו ליהנות מאווירה שונה. מבחן פסיכומטרי אינו קל, עלינו לזכור ארסנל של מילים וביטויים, עלינו להיות בקיאים באנגלית ובהבנת הנקרא. חלק מהשיעורים יועברו בצורה פרטנית (אחד על אחד) וביתר השיעורים המדריכים פשוט יעבירו לנו את החומר בדרך מעניינת וקלה יותר, השיעור יכלול יותר מצגות, תמונות וכרטיסיות על מנת להעביר את החומר בצורה מעניינת ומשעשעת. בהצלחה.


התוצאות מדברות בעד עצמן – מורה פרטי לפסיכומטרי

יום חמישי 19 ביולי, 2012

עד כה מכוני פסיכומטרי הפזורים ברחבי הארץ שגשגו לנוכח מספר התלמידים המרשים  הניגשים לבחינה בכל מועד ומועד. לנוכח התחרות המתמדת פרסמו מכוני הפסיכומטרי השונים מבצעים חסרי תקדים אשר נראו לנו מפתים מאוד ולעיתים אף תלושים מהמציאות. אז מה הסיבה שיותר ויותר תלמידים בוחרים ללמוד עם מורה פרטי ולא בקבוצות גדולות?

לא שיפרת לא שילמת

אחת ההבטחות שניצבו על שלטי החוצות ברחבי הארץ, "לא שיפרת לא שילמת" אך משום מה הכוכבית אינה נראית בבירור לעין הקורא. או פרסומות של מתאמצים פי שניים (הכוונה לשני מדריכים) והפרסומת שאולי הרגיזה כמה מאיתנו, אבל זה כוחם של פרסומות כמו מכללת פשרה ועוד פרסומים. לעיתים נראה כי מכוני הפסיכומטרי השונים משקיעים מאמצים רבים בגיוס תלמידים וההבטחות לא תמיד ממהרות להגיע. זו הסיבה שיותר ויותר אנשים מעדיפים ללמוד עם מורה פרטי בקצב שלהם בלי הבטחות, אלא תוצאות בשטח.

כל המרבה לא תמיד משובח

הסיבה העיקרית שמורה פרטי לפסיכומטרי הופך להיות מועדף יותר ויותר, נעוצה בעבודה של גודל הכיתה. מי שלמד במכון פסיכומטרי יודע כי הכיתות נעות בין חמש עשרה לשלושים תלמידים  בכיתה. קצת קשה להעביר לכמות כזו של אנשים את החומר, ובטח שלהכתיב את הקצב זה עוד יותר קשה. ייתכן מאוד שאחד התלמידים חזק יותר באנגלית ואילו במתמטיקה הוא חלש יותר וההפך. מורה פרטי לפסיכומטרי עובד עם התלמידים באופן פרטני ומסודר בקצב שלהם.

לא אהבת לא המשכת

מהיותנו בני אדם עם רצונות וצרכים שונים, עם נטיות מסוימות ודעות אישיות, אנו לא תמיד מתחברים לאדם מסוים, לעיתים הוא פשוט לא משדר עימנו על אותו הגל ולעיתים זו סתם דעה קדומה. אך זכותנו המלאה לא להתחבר לכל אחד ואחד שאנו מכירים. כמו שאת החברים שלנו אנו בוחרים, כך אפשר גם לבחור את המורה שלנו לפסיכומטרי. הבעיה במכוני הכנה לפסיכומטרי מתחילה בכך שאין אנו מכירים את המורה אלא רק לאחר פתיחת הקורס. אם המורה אינו מוצא חן בעיננו עלינו להתמודד עם כך לתקופה הקרובה. זה היתרון הגדול ביותר בלימודים אצל מורה פרטי אשר מכין אותנו לקורס הפסיכומטרי, אנו יכולים לבחור את המורה שלנו בקפידה.

איך למצוא מורה פרטי

הדרך הטובה ביותר כמו בכל תחום היא דרך המלצות של חברים ומכרים, שווק מפה לאוזן הוא תמיד עובד ולרוב גם אמיתי. אך כמו שכבר אמרנו מהיותנו בני אדם יכול להיות שהחבר שלי היה מאוד מרוצה ואני לא אהיה מרוצה, אך זה היופי בבחירת מורה פרטי איני חייב לעבור איתו את כל השיעורים, אני לא מחויב לו בשום צורה והתשלום נעשה לפי שיעור ולא מראש. בבחירת מורה פרטי חשוב לברר את ניסיונו האישי, היכן הוא עבד והאם יש לו מספיק ניסיון. מורים שעבדו במכוני פסיכומטרי והחליטו לצאת לדרך חדשה בהחלט יכולים להוות פיתרון עבורנו.


כיצד להתכונן למבחן הפסיכומטרי?

יום חמישי 19 ביולי, 2012

מבחן הפסיכומטרי הוא אחד המבחנים החשובים ביותר שנעבור בחיינו, השאיפה כמובן לעבור מבחן אחד בלבד, אך למזלנו אחרי שהשגנו את הציון לו אנו מייחלים לא נצטרך יותר לעבור את המבחן הזה. עכשיו נותרה שאלה אחת פתוחה כיצד להתכונן למבחן הפסיכומטרי?

הדרך המתאימה עבורי

כל אחד מאיתנו שונה באופי ובשיטת הלימודים המועדפת אליו, אין פה נוסחה מתמטית מה הדרך הטובה ביותר, אך לא תמיד מה שטוב לחברים שלי טוב גם עבורי. כמו שאתם בטח יודעים הבחינה הפסיכומטרית נחשבת לבחינה יחסית. הניקוד אינו נקבע כמו המבחנים בתיכון כמו המבחנים שתעברו באוניברסיטה. במבחן הפסיכומטרי אינכם צריכם רק ללמוד ולשנן את החומר אלא עליכם להיות הטובים ביותר. הציון קובע כמה אתם טובים ביחס לאוכלוסייה שנבחנה באותו המועד.

שלבים בדרך להצלחה

גם אם אתם חושבים שאתם טובים במתמטיקה או באנגלית, לפסיכומטרי חוקים משלו. הדרך הטובה ביותר ללמוד למבחן היא עם מורה מנוסה שהכשיר תלמידים רבים לעבור את מבחן הפסיכומטרי בהצלחה. הוא יוכל לראות היכן אנו חלשים והיכן אנו חזקים יותר, ובעבודה משותפת הוא יעזור לנו למקסם את היכולות שלנו בכדי להגדיל את הסיכוי להיות טובים מהאחרים הרי אמרנו שהפסיכומטרי הוא מבחן יחסי.

התפלגות הציון האישי

עלינו לתרגל מבחני עבר ב-" זמן אמת" הרי הפסיכומטרי קצוב בזמן שאנו לא יכולים לחרוג ממנו. כמה שנתרגל יותר ויותר מבחנים נוכל להשתפר יותר. בכל פעם שאתם מסיימים מבחן ובודקים את הציון שלכם עשו תרשים ותראו כמה אתם משתפרים. איתור החזקות והחולשות שלנו, יכול לעזור לנו בתכנון הזמן במבחן האמתי, היכן אנו יכולים להתעכב יותר והיכן אנו יכולים להתקדם מהר יותר.

קצב קדימה קצב

בתחילת כל פרק ניתקל בשאלות קלות יחסית, אל תזלזלו בשאלות האלו ואל תעברו עליהם במהירות רבה מידי, תפקיד שאלות אלו הוא להכניס אותנו לקצב מהיר יותר. ספרי הלימוד שלנו והמבחן מורכבים עם הרבה מחשבה, לכן אין עלינו לזלזל בשום שאלה או בשום נושא גם אם אנו מרגישים חזקים יותר בנושא מסוים. ככה לפחות נוכל לדעת איך לתכנן את הזמנים שלנו.

להכיר את עצמך

כמו שכבר הבנו הפסיכומטרי הוא מבחן יחסי וההצלחה שלנו תלויה בכמה גורמים, בין אם בחרנו ללמוד עם מורה פרטי, לבד או בקורס מיוחד, חשוב לתרגל כמה שיותר בבית, אומנם זו תקופה שאינה תחשב לקלה במיוחד, אך בהחלט התרגולים בבית יראו לנו תמונת מצב לגבי התקדמותנו בחומר. כך נדע היכן להשקיע יותר מאמץ והיכן פחות. מפתח להצלחה טמון בהכרה שלנו וביכולת הביקורת העצמית.


לא לפחד ממבחן פסיכומטרי

יום ראשון 1 ביולי, 2012

אומנם מבחן פסיכומטרי נחשב לאחד המבחנים החשובים שאנו עוברים בחיינו, מבחן זה בעצם קובע לנו בצורה מסוימת את העתיד, הציון שיינתן לנו בסופו של דבר, הוא שישפיע על העתיד שלנו, האם אנו יכולים להתקבל ללימודים הגבוהים ובאיזה מוסד נעבור את הלימודים הגבוהים, האם זו תהיה מכללה או אוניברסיטה?

לא צריך לפחד ממבחן הפסיכומטרי

הפחד העיקרי ממבחן הפסיכומטרי נובע מעצם העובדה כי מבחן זה בודק את ידע שלנו, ולאחר מכן מסווג אותנו לרמות שונות, יתרה מכך המבחן מוקצב בזמנים, לכל שאלה מוקצבים עשרות שניות ולא יותר מזה, המבחן כולו הופך להיראות בעינינו מפחיד אולי אפילו מידי. אך אם תדעו שהוכח ולא מכבר, שהמבחן הוא בעצם טכניקה שצריך ללמוד היטב, לשנן ולזכור, עדיין נהייה מבוהלים ממנו?!

ציונים טובים במבחן הפסיכומטרי

עוד סיבה שאנו מפחדים כל כך ממבחן הפסיכומטרי נעוצה בידיעה כי הציון 800 או 750 הם הטובים ביותר. אך הציונים הללו הם כמעט שלא ניתנים להשגה, כשאנו מדברים על ציונים אלו אנו בעצם מדברים על שני אחוזים מהאוכלוסייה, או נכון יותר שני אחוזים מכלל הנבחנים במועד מסוים. ציון טוב במבחן הפסיכומטרי הוא הציון שבעזרתו אנו נתקבל למוסד הלימודים שאנו כה חושקים ללמוד בו, אם נבחן היטב את המכללות והאוניברסיטאות השונות בארץ נראה כי הן אכן דורשות להציג  את ציון המבחן, אך הן לא דורשות את הציון 800 וגם לא 750.

איך למקסם את הציון

לפני שנבחן איך אנו יכולים למקסם את ציון המבחן, נמנה את נושאי המבחן ואת השיטות הייעודיות לנבחנים השונים. כמו שכבר ציינו מבחן הפסיכומטרי עובד בצורה של טכניקה מסוימת. היום אנו יכולים ללמוד על ידי מורים מובילים בתחום, כיצד למקסם את הציון שלנו במבחן הפסיכומטרי. המורה בעצם עוזר לנו להחליט, לאחר שהוא הכיר אותנו ובחן את הידע שלנו בכיתה, על אילו נושאים להתעכב במבחן ואילו נושאים אנו יכולים לעבור בקלות ובמהירות, המורה בוחן היכן אנו יותר חלשים ועל איזה פרק נתעכב ונלמד יותר בכיתה ובבית.

מבנה המבחן

מבחן הפסיכומטרי מורכב משמונה פרקים, כל פרק תחום בזמן מסיום, שאין אנו יכולים לחרוג מזמניו המוכתבים לנו, אך בכיתת הפסיכומטרי, המורה יעבור איתנו על זמנים וייתן לנו המלצות אישיות איך אנו עוברים את הפרק המסוים. כל אחד ואחד משומנת הפרקים עוסק בשלושה נושאים, הם בעצם התחומים המרכזיים של המבחן: אנגלית, חשיבה כמותית וחשיבה מילולית. כל תחום בודק את כישורינו והיכולות הנדרשים למכללות ולאוניברסיטות.

אז איך לומדים למבחן הפסיכומטרי

נוכחנו לראות כי מבחן הפסיכומטרי מורכב ומאתגר, אך בהחלט אינו מפחיד. לאחר שהבנו כי מבחן הפסיכומטרי הוא מאין תשבץ שעלינו לפתור, יש טכניקות לכל פיתרון ופיתרון, עכשיו נוכל להתחיל בלימודים. למבחן הפסיכומטרי בדרך כלל נהוג ללמוד מספר חודשים מראש. ההדרכה היעילה והנכונה ביותר ללמוד למבחן זה היא בעזרתו של מדריך מקצועי בקורס ייעודי למבחן הפסיכומטרי. מדריך מקצועי יכין אותנו למבחן בצורה המדויקת ביותר שמדמה את מבחן האמת.

Glucotrol Xl


ללמוד בצוותא למבחן הפסיכומטרי

יום ראשון 1 ביולי, 2012

מבחן הפסיכומטרי גזר את מעמדו משתי סיביות עיקריות, הראשונה היא חשיבותו של המבחן, אחרי הכל מבחן זה משפיע ישירות על העתיד שלנו, נוסף על כך מבחן הפסיכומטרי גזר את מעמדו בשל רמתו הנוקשה ואולי זו גם הסיבה שלא ניתן לבטלו, עכשיו נותרה השאלה הפתוחה איך ללמוד למבחן בקבוצות, לבד או אולי עם חברים קרובים?

להשיג ציון מקסימאלי

אין מנוס בשביל להשיג את הציון המקסימאלי עלינו להתאמץ והרבה. רבים מעדיפים לעבור קורס הכנה לפסיכומטרי זו לא חובה כמובן אך מחקרים ואנשי מקצוע הוכיחו שקורס מעלה את סיכויי ההצלחה בבחינה. דרך נוספת היא ללמוד עם מורה פרטי או אפילו לארגן קבוצת למידה עם החברים הקרובים. כאשר לומדים לבד באופן אוטומטי המוטיבציה והרצון ללמוד דועכים.

קבוצת למידה

בין אם בחרתם ללמוד לבד או בין אם בחרתם ללמוד עם מורה פרטי בשיטת אחד על אחד. חשוב גם לתרגל עם החברים בבית. אם השתחררתם מהצבא ואתם לפני המבחן הגדול רוב הסיכויים שיהיו איתכם כמה חברים שגם לומדים לפסיכומטרי. תוכלו להקים קבוצת למידה תבחנו אחד את השני, תלמדו מטעיות אחד של השני תתרגלו מבחנים, בדיוק כמו בצבא קשה באימונים קל בקרב.

היתרונות בללמוד עם חברים

לכולנו בני האדם יש את הנקודות החזקות והנקודות החלשות יותר, לעיתים החבר שלנו ידריך אותנו בנושא אחד ובנושא אחר אנו נקבל את הפיקוד. כך בשיטה זו אתם הופכים לקבוצה קטנה המלמדת אחד את השני. מלבד השינון המתמיד כאשר לומדים בקבוצה עולות שאלות שלא תמיד היינו חושבים עליהן לבד, הרצון לענות על התשובות אחד של השני, יחזק אצלנו את הצורך ללמוד יותר.

אז מה הכי מתאים בשבילי

ללמוד עם חברים זה יכול להיות כלי נהדר להצלחה, אך לחלק מאיתנו זה לא יתאים וזה טבעי בהחלט. לפני שאנו בוחרים אם להירשם לקורס, ללכת למורה פרטי או ללמוד לבד לפסיכומטרי. חשוב שנבין מה טוב לנו ביותר, באיזו דרך נוכל למקסם את הציון שלנו.

קורס להמונים

למרות הפרסומות החוזרות ונשנות לקורסי הפסיכומטרי, אין דבר כזה קורס שמתאים לכולם, שלא יעבדו עליכם. כל בית ספר מציע שיטה שונה של לימוד ועליכם להבין לאיזו שיטה אתם מתחברים יותר. אחת השיטות החדשות שרבים בוחרים בה היא קורס פסיכומטרי למבחן מותאם, גם אם לא עברתם אבחון ואינכם זכאים להקלות במבחן הפסיכומטרי, לעיתים שיטה זו תהיה טובה עבורכם. בקורס הנ"ל קצב הלימודים איטי יותר ומועבר בצורה יותר קלילה ונעימה. כמו בכל תחום בחיים הכל עניין של העדפה אישית. אם אתם יודעים כי קצב לימודים מהיר קשה עבורכם מלכתחילה לא תפנו לקרוס מקוצר וההפך. זכרו כי ציון טוב ייחשב הציון שבעזרתו תוכלו להתקבל למוסד האקדמאי שבחרתם ללמוד בו.


מבחן הפסיכומטרי – יום הבחינה

יום ראשון 1 ביולי, 2012

לאחר חודשים של הכנה למבחן הפסיכומטרי, ימים של לחץ, לילות ללא שינה, מרתונים, סימולציות והרבה כאב ראש, הגיע המועד, רגע האמת, הגיע היום של הבחינה. מה צריך להביא ליום המבחן, מדריך לנבחן שלא תיתפס לא מוכן.

היום הגדול

לאחר ששקדנו, עמלנו, שיננו, עכשיו הגיע היום הגדול. אך לעיתים בגלל הלחץ אנו שוכחים את הדברים החשובים, כמו הדברים שחייבים להביא לבחינה אשר בלעדיהם לא נוכל להיבחן. לצערנו אין כזה דבר לא ידעתי או לא אמרו לי. אם נחרוג מהחוקים פשוט לא ניבחן.

תעודת זהות

נבחן אשר לא יגיע עם תעודת זהות אינו יכול להיבחן. כרטיס מזהה עם תמונה אינו כביל במבחן הפסיכומטרי. רישיון נהיגה כוחו יפה בכביש לא בתור תעודה מזהה, כרטיס אוטובוס מגנטי (רב קו) אומנם מכיל את התמונה האישית שלנו ואת מספר הזהות, כמוהו גם כרטיס מנוי לחדר הכושר כרטיסים אלו כוחם יפה אך לא בבחינת הפסיכומטרי. למבחן עלינו להגיע עם תעודת זהות או דרכון. באם נגנב, אבד, לא מוצאים, עלינו להוציא במשרד הפנים תעודה חדשה.

טופס זימון למבחן

אולי לא רובנו זוכרים את הטופס שקיבלנו בדואר לאחר ששילמנו את האגרה למבחן הפסיכומטרי, אך הטופס הזה נקרא טופס זימון ותפקידו להראות לבוחנים כי אכן אנו רשומים למועד הנוכחי של המבחן. נכון שתוכלו להיבחן גם אם הוא אבד לכם, אך רצוי ביום הבחינה, במקום להתחיל לחפש את חדר הבחינה, פשוט להסתכל בטופס ולחסוך בזמן ובעצבים מיותרים. אם גילתם כמה ימים לפני מועד הפסיכומטרי כי אבד לכם הטופס, אל לחץ  אתם יכולים להתקשר למרכז הארצי לבחינות והם יספקו לכם את המידע הנדרש לגבי מספר החדר ומספר הנבחן.

עפרונות

למבחן הפסיכומטרי עלינו להגיע מצוידים בעיפרון 2HB, הטופס נבדק לאחר מכן בסריקה שמזהה עיפרון זה בלבד, אנו לא יכולים להשתמש בעט פיילוט, לא בעט נובע או עיפרון חודים. עלינו להיות ערוכים למבחן ולהצטייד בכמה עפרונות מאותו הסוג שמנינו קודם לכן. כמובן שבמבחן פסיכומטרי כל דקה חשובה, חבל לבזבז את הזמן היקר בחידוד עיפרון במקום להחליפו באחר. הפסיכומטרי הוא בשיטת המבחן האמריקאי, עלינו לסמן את התשובה הנכונה בין כל המשבצות,  עלינו להיות מאוד מדויקים ולא לחרוג מהמשבצת. אם אתם חשים כי התשובה אינה ממוקמת במקום הנכון או יכולה להטעות, עדיף למחוק את התשובה ולסמנה מחדש. לכן על תשכחו להביא מחק איתכם לבחינה. או שתצטיידו בעפרונות HB2 עם מחק מעל.

שעון עצר

במבחן הפסיכומטרי כל פרק קצוב בזמן מסוים, רצוי שתביאו איתכם סטופר שתוכלו לראות אם אתם עומדים בזמנים, האם אפשר להתעכב על שאלה או לעבור לשאלה הבאה.

אוכל ושתייה

מבחן הפסיכומטרי נמשך בסך הכל שלוש שעות, אנו שותים במבחן כדי להתרענן ולא על מנת למנוע התייבשות, אל תשכחו שיציאה לשירותים מבזבזת לנו הרבה זמן, לגבי אוכל רצוי לבוא שבעים, אך אפשר להביא עימנו איזה חטיף אנרגיה קטן.


פסיכומטרי – זבנג וגמרנו

יום ראשון 1 ביולי, 2012

אם אתם מתכננים ללמוד במכללה או באוניברסיטה עליכם לעבור מבחן פסיכומטרי, הבעיה העיקרית מתחילה שאנו בלחץ של זמן,  רוצים ללמוד כבר השנה מקווים שמבחן הפסיכומטרי יעבור בשלום ונוכל כבר להתחיל לארגן את השנה הבאה בדיוק כמו שתכננו, רק ש"מרפי" תכנן לנו דברים אחרים. איך לעבור את הפסיכומטרי בשלום ולהצליח בבחינה הראשונה…

אל תגידו לי זה לא יקרה

שני דברים עלולים להכשיל אותנו בחיים וזה נכון לכל תחום ותחום, חוסר ביטחון מצד אחד ויהירות מהצד השני. בין אם אתה ממוקם בצד אחד של הסקאלה או בצד השני עלייך להיות ערוך לכל תסריט אפשרי. כשאנו מדברים על מבחן הפסיכומטרי, אנו מדברים על מבחן כלל לא פשוט, מבחן שמצריך לימודים רבים, הרבה מוטיבציה והרבה השקעה. גם אם עלינו לוותר על הנאות לתקופה מסוימת. רבים הצהירו כי הם לא צריכים ללמוד כלל למבחן, ומצאו עצמם ניגשים למועד נוסף, ומנגד רבים שלמדו חשו בחוסר ביטחון משווע שגרם להם ל"בלאק אאוט" בזמן המבחן, ומצאו עצמם ניגשים למועד נוסף.

איך להצליח במבחן הראשון

הצלחה הינה דבר סובייקטיבי, אי אפשר לומר שציון אחד אינו טוב והציון האחר מצוין, הצלחה נמדדת כאשר צלחנו להשיג את מה שאנו רוצים. ציון פסיכומטרי מוצלח, זה בעצם הציון שבעזרתו ובזכותו נוכל להתקבל למוסד האקדמאי שאנו  רוצים ולא להתפשר בדרך,  זו תחשב הצלחה.  לגבי השאלה איך להצליח במבחן הראשון, בדומה למשפט המוכר כמעט לכל אזרח ישראלי שהיה בצבא "קשה באימונים קל בקרב". כמה שנלמד יותר למבחן וכמה שנתרגל יותר, נעשה מבחני סימולציה המחושבים לפי זמנים, כך נצליח לעבור את המבחן הראשון בשלום ונוכל להתקבל לאוניברסיטה.

קורס פסיכומטרי

את מרבית ההצלחות במבחנים יש לזקוף לזכותם של מוסדות ההכנה למבחני הפסיכומטרי. כמובן שהשיטה בין המוסדות משתנה בין אחת לשנייה אך המטרה זהה, לדמות את המבחן כמה שיותר, הן מבחינת זמנים, הן מבחינת הלחץ, כמות השאלות, בסופו של כל קורס התלמידים יכנסו למסלול מיוחד אשר נקרא מרתון או סימולציות. בשלב זה התלמידים יעברו בכל יום מבחנים פסיכומטריים מדודים בזמן (מבחנים של שנים קודמות) ויקבלו ניקוד לפי תשובות הבחינה.  כך התלמידים והמדריכים  יוכלו לאתר היכן התלמיד מתקשה והיכן עליו לקבל חיזוקים.

ללמוד לבד למבחן הפסיכומטרי

כשמדברים על מבחן פסיכומטרי מדברים באופן אוטומטי על שיטות לימוד שונות ומגוונות, אחת השאלות העקירות האם אפשר ללמוד לפסיכומטרי לבד? אפשר לקנות ערכת פסיכומטרי ברשתות הספרים המוכרות וללמוד לבד, הבעיה העיקרית זה חוסר הניסיון שלנו. גם אם אנו יודעים עברית על בורייה ואולי אפילו ביטויים ופתגמים בארמית, מתמטיקה זה בהחלט הצד החזק שלנו ואנגלית אנו דוברים כשפת אם. לעיתים הבעיה שיכולה להכשיל אותנו היא חוסר המוטיבציה, התשה. מבחן הפסיכומטרי נחשב למבחן לא קל ולעיתים הלימודים בקבוצה יקלו עלינו.


איך להתכונן למבחן הגדול – פסיכומטרי ישר ולעניין

יום ראשון 1 ביולי, 2012

בכדי להתקבל ללימודים גבוהים, אין לנו מנוס אלא לעבור את בחינת הפסיכומטרי הנערכת בכל הארץ מספר פעמים בשנה במועדים קבועים. השאלה איך ללמוד למבחן הגדול הנ"ל האם להירשם לקורס פסיכומטרי, האם לפנות למורה פרטי או אולי אפילו ללמוד לבד?

רגע לפני ההחלטה הגורלית

שאלת השאלות לפני שאנו ניגשים למבחן הפסיכומטרי היא איך כדאי לי ללמוד לבחינה, אז לפני שאתם ממהרים להחליט על מוסד לימודים או לפני שאתם רצים לקנות ספרי לימודים נציג כמה טיפים לגבי הבחינה ואולי כך יהיה לכם קל יותר להחליט איך ללמוד למבחן הפסיכומטרי.

נושאי הבחינה ופרקי הבחינה

כל מבחן פסיכומטרי מורכב בצורה זהה אך בסדר שונה. שלושת הנושאים המרכיבים את הבחינה הם חשיבה מילולית, חשיבה כמותית וידיעת האנגלית. כל הנושאים מורכבים משמונה פרקים, מאתיים עשרים וחמש שאלות. אורך הבחינה שלוש שעות ועשרים דקות. לא תינתן תוספת זמן אלא במקרים מיוחדים בלבד (אבחון למבחן מותאם). המבחן במתכונת של מבחן אמריקאי, על כל שאלה מוצעות לנו ארבע תשובות שתיים מהן שגויות, אחת נכונה אבל חלקית ואחת היא התשובה הנכונה. המבחנים נבדקים על- ידי מחשבים ולא על ידי בני אדם, משמע עלינו לבחור את התשובה הנכונה ביותר תשובה חלקית אינה נחשבת לפתרון אלא לשגיאה  והדרך לפתרון אינה תזכה אותנו בנקודות (עדיף לנחש מאשר לא לענות).

החלק המילולי במבחן הפסיכומטרי

חלק זה במבחן הפסיכומטרי דורש מאיתנו להרחיב את אוצר המילים בעברית. נכון שרבים מאיתנו חושבים שהם יודעים את השפה על בורייה, אך כשמדובר במבחן פסיכומטרי ארסנל המילים הוא בהחלט אינו שמיש ביום יום. אנו נוכל להיתקל במילים וביטויים שלא ראינו ולא שמענו מעולם , במילון הפסיכומטרי 4000 מילים וביטויים, חלקם אנו יכולים לזהות מהתשבצים ומהתשבצים כמו אבוקה (לפיד), אספקלריה (ראי), פוזמק (גרב)  וחלקם אפילו בתשבצים אינם מופעים כמו "איסתרא בלגינא קיש קיש קריא" זהו משפט בארמית מהתלמוד הבבלי שפירשו, הטיפש מרעיש ומבליט את עצמו יותר מהפיקח ועוד מספר רב של פתגמים.

אוצר המילים באנגלית

בחלק זה של מבחן הפסיכומטרי הרחבת אוצר המילים חשובה מאוד, כמו בחלק העברי גם כאן ניתקל במילים שאנו לא משתמשים בהן ביום יום ובטח אם אנו לא דוברי אנגלית כשפת אם. לכן אנו צריכים ללמוד אוצר מילים נרחב באנגלית כדי שנוכל לעבור את המבחן.

החלק הכמותי במבחן

ידע אפילו בסיסי במתמטיקה, כמו שברים ואחוזים יתרום לפתרון נכון של השאלות, הבעיה העיקרית בחלק הכמותי במבחן הפסיכומטרי, היא הזמן, חלק זה של המבחן קצוב בעשרים וחמש דקות לעשרים וחמש שאלות, משמע דקה מקסימום לכל שאלה. מדריכי פסיכומטרי יוכלו ללמד אותנו טכניקות לפתרון השאלות מבלי להתעכב על חישובים מיותרים, הם ילמדו אותנו איך לשלול שתי תשובות רק מרפרוף קל על השאלה. אם בחרתם ללמוד לבד חשוב לתרגל הרבה מבחני עבר כדי שתבינו את הטכניקה הזו. בהצלחה.

קראו ביקורות פסיכומטרי.