פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

2012

יום חמישי 19 בינואר, 2012


איך אפשר ללמוד לפסיכומטרי וגם שיישאר זמן לכל ההנאות האחרות..

המשך קריאה »


ליקוי למידה ופסיכומטרי

יום שני 16 בינואר, 2012

אם הובחנת לקוי למידה או אם אתה מרגיש שקשה לך ללמוד, דע שאתה לא לבד מעל 20 אחוז מהאוכלוסייה מאובחנים בהפרעות המקשות עליהם ללמוד. קיימים סוגים שונים של הפרעות ורמות שונות. אך אין זה אומר שאוכלוסייה זו אינה מסוגלת ללמוד. ההפך הוא הנכון. רבים האנשים שהובחנו כדיסלקטים או היפראקטיביים ונמצאו מעל הממוצע. אומנם מבחן הפסיכומטרי יכול להוות מכשול קטן עבורכם, אך אין סיבה שהוא יתקיל אתכם. היום כשהפרעות קשב וריכוז הפכו לפופולאריות ביחס לעבר. מגוון בתי ספר מציעים לכם שיטות לימוד המותאמות עבורכם.
מה זה מסלול פסיכומטרי מותאם
בתי ספר ומכוני פסיכומטרי פיתחו עם השנים שיטת לימוד ייחודית הכוללת סימולציות, מרתון מבחנים, לימודים בקבוצה, לימודי פרטניים ועוד. ברוב בתי הספר ובמכוני הפסיכומטרי שיטת הלימוד דומה, כיוון שמבחן הפסיכומטרי בדרך כלל לא משתנה, מבנה המבחן ונושאי המבחן זהים, השאלות והסדר משתנים ממועד למועד. אך בקורס פסיכומטרי מותאם, שיטת הלימוד מותאמת לאוכלוסייה בעלת לקויות למידה, הקורס מתנהל בצורה שונה לגמרי, הן מבחינת מבנה הקורס והן מבחינת שיטת ההוראה. בעזרת הקורס המיוחד ללקוי למידה מצליחים נבחנים להוכיח את הישגיהם והצליחו במבחן למרות המגבלות העומדות בפניהם.
מי יהיה זכאי לעבור קורס מותאם
למסלול ייחודי זה מוזמן להצטרף כל תלמיד ותלמיד, לא רק תלמידים שקיבלו אישורים לעבור בחינה מותאמת. אם אתה מרגיש שקשה לך ללמוד ואתה יכול לעבור לימודים במתוכנת נעימה יותר, אתה מוזמן להגיע למכונן פסיכומטרי. בשיחה עם היועץ תעבור אבחון אשר יקבע אם אתה מתאים ללמוד בכיתה המעבירה את החומר הנלמד בצורה שונה ומעניינת.
השוני בין מסלול רגיל למסלול מותאם
מי מאיתנו שסובל מהפרעות קשב וריכוז, סביר להניח שלימודים למבחן הפסיכומטרי ישעממו אותו די מהר. עליכם ללמוד ארסנל של מילים וביטויים, נוסחאות מתמטיות ואנגלית. בקורס מותאם המדריך יעביר את החומר בצורה מעניינת יותר. השיעורים בכיתה יכללו מצגות ויזואליות שיוקרנו על מסכים, תמונות הומוריסטיות לזכירת מילים ועוד מגוון עזרים שיהפכו את השיעור למעניין יותר. כמובן שמספר המשתתפים בכיתה יהיה קטן יחסית לעומת קורס רגיל. אך ללא ספק הטכניקה הזו תעזור לכם להגיע לציון המיוחל.
להפוך את המבחן למשחק
מי שסובל מהפרעות קשב וריכוז או מלקוית למידה יחפש מליון ואחת תירוצים כתחליף ללימודים. בקורס פסיכומטרי מותאם, יהפכו את הלימודים למשחק. שלא תטעו זה לא המשחק שאתם מכירים. בקורס פסיכומטרי מותאם נוכל להשתעשע עם משחקים הקשורים לאוצר מילים בעברית ובאנגלית, משחק קלפים מעתה לא יהיה "פוקר" אלא קלפים אחרים. לאחר כל שיעור תקבלו סיכום מסודר בכל נושא, כך שלא תצטרכו לכתוב יותר מידי. ולמה? הכל בשביל שתוכלו להקשיב. השיעורים מעוברים בצורה ייחודית ושונה. כמה שזה נשמע לא הגיוני – אפשר להפוך את הפסיכומטרי למהנה. ברגע שאתם לומדים באווירה כייפית ורואים את הצדדים הנעימים יותר של המבחן. הפסיכומטרי לא יהווה איום אלא אתגר.


איך קובעים את ציון הפסיכומטרי?

יום שני 16 בינואר, 2012

בניגוד לתיכון, בפסיכומטרי אין ציון נכשל וגם אין ציון 100. כל נבחן יקבל ארבעה ציונים, ציון לכל נושא בבחינה (חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית) וציון אחד משוקלל של כל חלקי הבחינה. הציון המשוקלל הוא הציון שיכריע את הכף. הציונים נעים בין 200 – 800. ציון 200 יקבל מי שלא ענה על אף שאלה או מי שענה על המספר הנמוך ביותר של תשובות נכונות באותו מועד ואחרי תקנון של ציון הפסיכומטרי – הוא "זכה" לקבל 200.
ציון לכל תחום בנפרד
המרכז הארצי לבחינות משקלל את שלושת הציונים שלכם לציון פסיכומטרי אחד. בעוד שמשקלם של החלק הכמותי והמילולי הוא 40 אחוז, המשקל של החלק באנגלית הוא 20 אחוז בלבד (הגענו ל- 100 אחוז). כך שאם אתם חשים לא בנוח עם החלק של האנגלית הסירו דאגה מלבכם – משקלו הנמוך ביותר. החל מאוקטובר 2012 האוניברסיטאות והמכללות הולכות לקבל בחלק מהפקולטות ציון תקן ריאלי (60 אחוז כמותי, 20 אחוז מילולי, 20 אחוז אנגלית) ובחלקן יקבלו ציון תקן הומני (60 אחוז מילולי, 20 אחוז כמותי, 20 אחוז אנגלית).

למה כדאי להשקיע באנגלית בכל זאת
באוניברסיטה או במכללה אנו מחויבים לקחת קורסים באנגלית. השאלה היא כמה קורסים. ציון הפסיכומטרי יסווג אותנו לרמה ובהתאם לציון יקבע מספר הקורסים שעלינו לעבור. כמובן שבאוניברסיטה או במכללה כל קורס עולה לנו כסף ככל שנצטרך לעבור פחות קורסים נשלם פחות. מי שיקבל ציון גבוה מאוד בחלק זה של המבחן יהיה פטור מלעבור קורסים באנגלית.

הפסיכומטרי- ציון יחסי
המבחן הפסיכומטרי הוא בעצם מבחן יחסי, הציונים של הנבחנים לא נקבעים רק מהישגיהם אלא לפי הישגיהם של כלל הנבחנים באותו המועד אליו הם ניגשו. הבחינה חייבת להציג פילוג ספציפי של הנבחנים, מי הראשונים, מי האחרונים ומי באמצע- לכן הציון נעשה באופן יחסי. אל תדמיינו תחרות ריצה או מכוניות, בכדי לדעת מי הגיע ראשון ומי הגיע אחרון, זה לא בדיוק ככה. אך ברגע שמדרגים אותך ביחס לקבוצה ולא לפי פרמטר אישי ומדיד, קל לדעת מה המיקום שלך. בין הראשונים (ציון 700 ומעלה) ממוצע (ציון הנע בין 500-600).

הציונים קבועים מראש
ציירו לעצמכם עקומה, מעין גרף בצד אחד כתבו 200 ובצד השני 800. זאת בעצם העקומה הידועה מראש עליה המרכז הארצי לבחינות משבץ את כל הנבחנים לאחר הענקת הניקוד לכל נבחן. התפלגות הציון, תהיה תמיד התפלגות נורמאלית, באחוזים שקבועים מראש. בואו נפשט את הבלגאן- המרכז הארצי לבחינות יודע מראש כמה אנשים יהיו מעל 700 וכמה מתחתיו ועל- ידי שיבוץ בעקומה יקבע הציון שלנו. ניתן לראות את התפלגות הציונים באתר האינטרנט של המרכז הארצי לבחינות. ממוצע הבחינה בדרך כלל קבוע והוא נע בסביבות ה- 530.


מבחן פסיכומטרי מה צריך לדעת

יום שני 16 בינואר, 2012

אנו כבר יודעים שללא מבחן פסיכומטרי לא נוכל להתקבל למוסד לימודים גבוה (ברוב המקרים). אך מה אנחנו יודעים על מבחן פסיכומטרי מעבר לכך. אתם יודעים כיצד נקבע הציון של המבחן , כמה זמן המבחן עורך אתם יודעים למה חשוב כל כך לקבל ציון גבוה בפרק של האנגלית. יש הרבה דברים שאנו לא יודעים על פסיכומטרי.

מבחן פסיכומטרי – מבנה הבחינה ואורך המבחן

כל מבחן פסיכומטרי מורכב משלושה תחומים, ידיעת האנגלית, חשיבה כמותית וחשיבה מילולית. שלושת התחומים מורכבים משמונה פרקים – מאתיים עשרים וחמש שאלות. אורך הבחינה הוא מאתיים דקות, משמע שלוש שעות ועשרים דקות ללא כל הפסקה באמצע וללא תוספת זמן (אם לא הוגדרת לקוי למידה), המבחן בנוי בצורה של מבחן אמריקאי, על כל שאלה מוצעות לכם ארבע אפשריות לתשובה ועליכם לבחור באפשרות הנכונה מביניהן. המבחנים לא נבדקים על- ידי אנשים אלא באמצעות מחשבים. אין תשובה חלקית או כמעט. לכן גם אם אנחנו לא יודעים את התשובה עדיף לנחש מאשר לא לענות בכלל, לכו על שיטת הלוטו מי יודע אולי תזכו.

מבחן פסיכומטרי – מה הוא מודד?

אנו יודעים שפסיכומטרי הוא תנאי הכרחי בעת קבלה למוסד לימודים גבוה. איזה תוצאה הוא בדיוק מעוניין לבחון? אם אני לא בקיא באנגלית, זה אומר שאני לא יכול ללמוד באוניברסיטה, אם אני רוצה לימודי אומנות כמו תיאטרון או קולנוע למה בכלל צריך לבדוק את הידע שלי במתמטיקה. כל חלק וחלק במבחן בודק את היכולות האקדמאיות שלנו.

מבחן פסיכומטרי – פרק חשיבה מילולית

חלק זה בודק את הכישורים המילוליים שלנו כמו אוצר מילים, היכולת לקרוא ולהבין את הכתוב, היכולת לחשוב בבהירות, איך אנו מתמודדים עם קריאה בעיקר קטעים מורכבים ובמיוחד איך אנו מתפקדים בהבנת הנקרא תחת לחץ. נבחנים ששפת האם שלהם אינה עברית יכולים לברר על מועדים בהם מתקיים מבחן הפסיכומטרי בשפות אחרות – אנגלית, ערבית, ספרדית ועוד.

מבחן פסיכומטרי – פרק חשיבה כמותית

חלק זה בוחן את היכולת שלכם להשתמש במספרים ובמונחים מעולם המתמטיקה כדי לפתור בעיות כמותיות. חלק זה בודק את יכולתכם לקרוא נתונים המוצגים בטבלה או גרף ואת יכולתכם לנתחם. כל עוד סיימתם תיכון ועשיתם בגרות במתמטיקה לפחות שלוש יחידות (המבחן לרמה של שלוש יחידות) חלקית אתם מוכנים למבחן, נשאר לתרגל.

מבחן פסיכומטרי – פרק אנגלית

חלק זה בוחן אוצר מילים באנגלית, שליטה בשפה, דקדוק ואיך נסתדר עם קטעים ברמה אקדמאית. השאלה המתבקשת – למה בישראל אני צריך לדעת אנגלית בשביל ללמוד באוניברסיטה. כאשר תתחילו את הלימודים באוניברסיטה תווכו לדעת, כי רוב המחקרים והמאמרים כתובים בשפה האנגלית. בנוסף המוסדות האקדמיים מחייבים אותנו לעבור קורסים באנגלית. מי שלא עבר מבחן פסיכומטרי או מבחן אמיר יאלץ לעבור חמישה קורסים באנגלית. המבחן הפסיכומטרי מסווג אותנו לרמה, ציונו יקבע כמה קורסים נעשה ומי מאיתנו שיקבל ציון גבוה יקבל פטור מלא מאנגלית.


מה עדיף בבוקר או בערב ארוך או קצר – קורס פסיכומטרי

יום שני 16 בינואר, 2012

רבים מאיתנו אשר באים להירשם לקורס הכנה למבחן הפסיכומטרי, מוצפים בהרבה שאלות. איפה כדאי לי ללמוד, מתי כדאי לי להתחיל ללמוד, באיזה שעות עדיף ללמוד בבוקר או בערב, האם לקחת קורס קצר או ארוך ועוד הרבה מאוד שאלות. בואו נעשה קצת סדר בבלגאן.
לימודי בוקר או ערב
תשובה לשאלה זו מושפעת מגורמים רבים. לא לכולנו יש את אפשרות הבחירה. חלקנו עובדים בשעות היום וחלקנו עובדים במשמרות ערב. כמובן שאם נרשמים ללימודי פסיכומטרי לא צריך לעצור את החיים. תתאימו את הקורס לסדר היום שלכם. אם אתם עובדים בשעות הבוקר מן הסתם תירשמו לקורסי ערב, אך אם אתם עובדים במשמרות ויש לכם את יכולת הבחירה, רצוי מאוד להירשם לקורס בוקר. לא רק שהמבחנים נערכים בשעות הבוקר בסביבות השעה 9:00 אלא שגם גוף האדם מתוכנת בצורה מסוימת. בבוקר לפעילות ובלילה לשינה. כך שבאופן אוטומטי בבוקר יכולת הריכוז שלנו גבוה יותר ואנו יכולים לקלוט יותר.

אתה חייב לימודי ערב
אם אתם עובדים בשעות הבוקר ויכולים ללמוד רק בשעות הערב. אל דאגה, לא אמרנו שמי שלומד בערב לא מצליח. אם החלטת לעשות פסיכומטרי סביר להניח שאתה מתכנן ללמוד לתואר ראשון. אתה מספיק בוגר כדי לקחת את העניינים לידיים וללמוד ברצינות למבחן. כל עוד תתייחס ברצינות ללימודים, תתרגל הרבה בבית ותגיע לכל השיעורים, אין סיבה שלא תצליח במבחן הפסיכומטרי. אך אם אתם "חיות" לילה שלא מסוגלים לפקוח עיניים בבוקר, תתחילו לשנות הרגלים, בסוף עוד לא תתעוררו ביום המבחן.

קורס ארוך או קורס קצר – זו השאלה
לפני שאנו באים לבחור מתכונת של קורס, ראוי שנבין את ההבדלים בין קורס ארוך לקורס קצר. כשמדובר בקורס קצר לא מדובר בפחות שיעורים ולהפך קורס ארוך לא יקנה לנו יותר מפגשים. מכוני הפסיכומטרי נותנים לך להחליט אם אתה מעוניין ללמוד שלוש פעמים בשבוע, פעמיים בשבוע או אולי פעם אחת. זה בעצם השוני העיקרי בין קורס ארוך לקורס קצר. מכאן עליך להחליט איזה קורס נוח לך לפי לוח הזמנים שלך. בכל מקרה לפני שאתה נרשם לקורס פסיכומטרי תברר את היקף השעות.

בכל זאת מה עדיף
אם בחרתם בקורס ארוך למשך ארבעה חודשים, מפגש של פעם בשבוע היתרון הבולט היחידי- יהיה לכם יותר זמן לתרגל בבית עד הבחינה. ארבעה חודשים זה הרבה מאוד זמן ולקראת סיום הקורס, יכול להיות שנרגיש קצת מותשים פיזית ונפשית. קורס ארוך מתאים בעיקר לאנשים שעובדים במשרה מלאה ויודעים מראש שלא יהיה להם מספיק זמן לתרגל בבית. קורס קצר של חודשים ירשמו בדרך כלל תלמידים אשר עברו כבר מבחן אחד וממהרים להיכנס לשנה הנוכחית באוניברסיטה ורוצים לשפר את הציון, או תלמידים שאיחרו להירשם לקורס של שלושה חודשים שנסגר להרשמה. אם אתה לא מוגבל מבחינת שעות וזמן, עדיף ללמוד קורס פסיכומטרי של שלושה חודשים בשעות הבוקר.


למה צריך לעבור מבחן פסיכומטרי?

יום שני 16 בינואר, 2012

המבחן הפסיכומטרי מיועד לתת אינדיקציה לאוניברסיטאות ולמכללות, האם הסטודנט יוכל לעמוד בדרישות הסטודנטיאליות בהצלחה או לא. קיימים עוד כמה מדדים לבדיקת הסטודנט הפוטנציאלי. אך בכל זאת המוסדות להשכלה גבוהה החליטו שציון מבחן הפסיכומטרי עם שקלול ציון הבגרות הוא המדד הטוב ביותר שיוכל לנבא את הצלחתו של הסטודנט. רבים מאיתנו חוששים ממבחן זה, נכון שהוא נחשב מבין המבחנים הקשים, אך יש דרך להתגבר עליו.
מה זה המבחן המפחיד הזה – איך הוא בנוי?
המבחן הפסיכומטרי, הוא מבחן ידע המורכב משלושה נושאים: חשיבה מילולית, חשיבה כמותית ואנגלית. הנושאים מחולקים לשמונה פרקים שונים, סך הכל מאתים עשרים וחמש שאלות ידע כללי, יכולת ניתוח והבנת הנקרא בעברית ובאנגלית. מבחן בן שלוש שעות ועשרים דקות, כאשר לכל שאלה מוקדשת לנו פחות מדקה למצוא את הפיתרון הנכון ביותר מבין הפיתרונות המוצעים לנו. נכון המבחן לא קל ודורש שעות על גבי שעות של למידה רבה. עליך לזכור שאתה לא הראשון ולא האחרון שיעבור מבחן פסיכומטרי ושקיימות דרכים רבות להצליח במבחן המאתגר הנ"ל.
כמה זמן צריך ללמוד למבחן
לשאלה זו אין תשובה חד משמעית, אין ציון נכשל בבחינה, תוצאות הבחינה הן יחסיות לכלל כל התלמידים שנבחנו באותו המועד. מה שבטוח- ככל שתתרגל יותר, אתה מגדיל את סיכוייך לקבל ניקוד גבוה יותר במבחן ומגדיל את סיכוייך להתקבל לאוניברסיטה. אם בחרת ללכת ללמוד במכון המכין אותך למבחן, משך הקורס יהיה בין חודשים לארבעה חודשים. ההבדל בין הקורסים הוא מספר המפגשים בשבוע. לא משנה אם בחרת קורס קצר או ארוך בשני המקרים, יהיה עלייך לתרגל הרבה מאוד לבד בבית.
איך בוחרים בית ספר לפסיכומטרי?
בשנים האחרונות ענף הפסיכומטרי הפך להיות מאוד ממוסחר. בתי הספר מציעים לנו מגוון אפשרויות לימוד, קורס בוקר או ערב, קורס בקבוצות גדולות או קטנות ואפילו שיעורים עם מורה פרטי. אנו חשופים לאלפים של פרסומים בתחום זה. בחלק מבתי הספר יבטיחו לך ציון 700 , או קורס נוסף אם לא קיבלת ניקוד המספק אותך. פתגם יפני עתיק אומר: "אם אתה מאמין לכל מה שאתה קורא, עדיף שלא תקרא". אל תאמינו לכל הפרסומות, תמיד תסתכלו בין השורות הקטנות. צאו לעשות סקר שוק, לקרוא באינטרנט המלצות של תלמידים, לברר על המורים ולברר אחוזי הצלחה של אותו מכון.
חברות גדולות בעלות מוניטין גבוה
בדרך כלל אנו נוטים לחשוב כי חברות גדולות הן בעלות המוניטין הגבוה יותר ולכן הלימודים במכונים אלו עדיפים יותר. אבל האם הן באמת טובות יותר? לאו דווקא. לעיתים חברות קטנות יותר מציעות שיטות לימוד, שבמכונים הגדולים לא מציעים לכם. כמו לימודי פסיכומטרי לליקוי למידה. שיעורי תגבור וכדומה . צאו לברר בכמה מכונים לגבי שיטת הלימוד שלהם, מה הם מציעים ואז תהיו חכמים יותר לבחור היכן אתם רוצים ללמוד לפסיכומטרי.


ציון הבחינה

יום שני 16 בינואר, 2012

הבטיחו לכם 700 במבחן. אחת משיטות המכירה היא להבטיח ציון גבוה. חשוב שתדעו רק 2 אחוזים מכלל הנבחנים יקבלו ציון של 700 ומעלה. אל תאמינו לכל מה שיבטיחו לכם. את תוצאות המבחן נקבל מספר שבועות לאחר הבחינה (תלוי במועד) ציון פסיכומטרי טוב ייחשב אותו הציון שרציתם לקבל בכדי להתקבל למכללה או לאוניברסיטה.
בחינה פסיכומטרית מיוחדת
כיום מבחן הפסיכומטרי הוא הכלי למדידת התאמת מועמד לאוניברסיטה או למכללה. לחלקנו מבחן הפסיכומטרי יכול להוות כישלון גדול. רבים באוכלוסיה סובלים מלקוית למידה בדרגות שונות ומהפרעות קשב וריכוז. היום בניגוד לעבר מכירים בהפרעות הללו. אוניברסיטאות ומכללות אינן מנדות את האוכלוסייה הסובלת מכך אלא ההפך הוא הנכון.
לקוי למידה בעולם האקדמאי
מוסדות אקדמאים רבים מעודדים את האוכלוסייה הסובלת מלקויות אלו ללמוד ואף נותנים להם הקלות בתחומים רבים. כמו התעלמות משגיאות כתיב, תוספת זמן במבחן, הקראת המבחן, הגדלת הטופס ועוד הקלות רבות ומגוונות.
במו"ת – בחינה בתנאים מותאמים
גם המרכז הארצי לפסיכומטרי לא מתעלם מאנשים עם לקויות למידה. יצא לכם לשמוע על היחידה – במו"ת –בחינות פסיכומטרי מותאמות לאנשים עם מוגבלויות. יחידה זו הוקמה כדי לתת מענה לכל אותם אנשים אשר לא יכולים לעבור מבחן פסיכומטרי רגיל. אותם אנשים עם מוגבלויות פיזיות, רפואיות , מגבלות פסיכיאטריות, לקויות למידה או לקויות קשב וריכוז. במו"ת- מורכבת מאנשי מקצוע, פסיכיאטריים, רופאים נוירולוגיים ועוד כמה רופאים מומחים. תפקידם להתאים כמה שיותר את המבחן למגבלה של המועמד. המטרה לעקוף את הקשיים הנובעים מאותה מגבלה ולאפשר לנבחן לקבל ציון ראוי. שכן מבחן רגיל הוא לא היה מסוגל לעבור בצורה הטובה ביותר. הקלות לנבחנים עם מוגבלויות : לעיתים הנבחנים יקבלו תוספת זמן בכמה פרקים בבחינה או בכולם, שימוש במחשבון, השמעת פרקי המבחן באנגלית, הפסקות בין פרקי הבחינה, הגדלת הטופס ועוד.
שיקולים מנחים לפסיכומטרי מותאם
בעוד שבחינת הבגרות בודקת ידע ותוספת זמן תסייע לנבחן לגלות את הידע במלואו, המבחן נשאר זהה, לא ישנו את מבחן הבגרות לאנשים עם לקויות. אך הבחינה הפסיכומטרית בודקת את יכולת החשיבה של הנבחן ואחד הפרמטרים הוא יכולת מהירות החשיבה. לכן היחידה לבחינות מותאמות אינה נותנת הקלות בשל בעיות הקשורות במהירות החשיבה. מי שיהיה זכאי להקלות הם נבחנים אשר גילו אצלם לקות כבר בשלבי הלמידה הראשונים, הלקות המסוימת השפיעה על תפקודם מהותית בעבר ובהווה ולא רק מבחינה לימודית, אלא גם בתחומים אחרים בחיים.
הובחנת לקוי למידה בגיל מאוחר יחסית
לא כולם מגלים הפרעות קשב וריכז או לקויות למידה בגיל צעיר. חלקנו סובלים מהפרעות אלו ואנו כלל לא יודעים (קיימות רמות להפרעות אלו). אך אם בכל זאת הובחנתם בבעיה זו או שאתם מרגישים שקשה לכם ללמוד ושהמבחן הפסיכומטרי מהווה איום ממשי. האופציה הטובה ביותר עבורכם היא, ללמוד בבית ספר המכין לבחינה אנשים לקויי למידה. נכון שהגבלת הזמן תהווה חיסרון משמעותי עבורכם. אך מדריכי בית הספר יעבירו לכם את כל הכלים שיעזרו לכם משמעותית.


למה אנחנו צריכים פסיכומטרי ?

יום שני 16 בינואר, 2012

כאשר אנו רוצים להתקבל ללימודים גבוהים, אנו מחויבים לעבור מבחן שיקבע אם נצליח לשרוד באקדמיה. מחקרים רבים בנושא הראו כי לפסיכומטרי כושר חיזוי גבוה, בדרך כלל נבחנים שקיבלו ציונים גבוהים, מצליחים יותר מאלה שקיבלו ציונים נמוכים. אך הדרך הטובה ביותר לבדיקת התאמת המועמד היא על- ידי שקלול הציונים של הפסיכומטרי ומבחני הבגרות.
אם לא קיבלתי ציון גבוה זה אומר שאני לא אצליח.
הבחינה הפסיכומטרית אומנם הוכיחה את עצמה מספר פעמים, אך כמו בכל דבר יש גם יוצא מן הכלל. רבים הסטודנטים שהתקבלו על תנאי (בעיקר למכללות) כיוון שלא היה להם ציון גבוה מספיק ללא ספק הוכיחו את יכולתם וכישוריהם. הבחינה הפסיכומטרית מוודת את הכישורים והיכולות שלנו אך ללא ספק אין באפשרותה למדוד מוטיבציה, יצירתיות והתמדה. אלו הכישורים הדרושים על מנת להצליח בלימודים הגבוהים.
פסיכומטרי אסון או ששון
רבים מאיתנו לא מבינים למה הם צרכים לעבור את המבחן. הרי כבר ראינו שאפשר להצליח בלימודים גם אם לא קיבלנו ציון גבוה במבחן. בכל מקרה הפסיכומטרי נותן הזדמנות שנייה לאותם התלמידים שלא כל כך הצליחו בבחינות הבגרות. אותם תלמידים אשר יש להם פוטנציאל גבוה אך מסיבות מסוימות לא ניתנה להם האפשרות להביא את כישרונם לידי ביטוי בתיכון. כך שגם אם הצלחנו להביא את כישורנו בלימודים ולהוציא ציונים גבוהים בכל מבחני הבגרות ומבחן הפסיכומטרי נראה כמו אסון. קיימת אוכלוסייה שלמה שתשמח להזדמנות שנייה. לא נותרו לנו הרבה ברירות בשביל להתקבל ללימודים גבוהים אנו חייבים בתוצאות הבחינה.
איך בוחרים בית ספר
החלטנו שאנו רוצים להירשם ללימודי תואר ראשון. ראשית, כל הכבוד זה צעד נבון וחכם. שכן במקומות עבודה רבים בישראל דורשים לקבל מועמדים עם תואר אחד לפחות. עכשיו נותר למצוא את הבית ספר הנכון שיוכל לעזור לנו להגיע לציון המיוחל. כיום בארצנו מתחרות חברות רבות על הכיס של הצרכן. גם בתחום לימודי הפסיכומטרי. רבים יציעו לכם הצעות מגוונות ומפתות. לכם זה לא צריך להיות חשוב. אתם צריכים למצוא בית ספר המעסיק מדריכים בעלי ותק רב ולא תלמידים שזה עתה סיימו פסיכומטרי בציון גבוה ויום למחרת הפכו למדריכים. אתם צרכים לבדוק את אחוזי ההצלחה המיוחסים לבית ספר. אל תתביישו לבקש זו זכותכם המלאה.
מדריכי פסיכומטרי
מדריכי פסיכומטרי מיומנים, יוכלו לאבחן היכן אתם מתקשים ובאותו מקום נצרך לתגבר הרבה יותר. מדריכים טובים ילמדו אתכם שיטות לפסילת תשובות שגויות רק מלהסתכל על השאלה. אל תרשמו לבית ספר אם המדריך לו זמין עבורכם מעבר לשעות הלימודים. מדריכי פסיכומטרי יוכלו לעזור לכם להוציא את הציון המיטבי עבורכם בבחינה.


מה נחשב ציון טוב

יום שני 16 בינואר, 2012

ציון טוב במבחן הפסיכומטרי, הוא לאו דווקא הציון 750 ( שאותו מקבלים רק 2 אחוז מכלל הנבחנים באותו המועד) ציון טוב נחשב ציון שבעזרתו תתקבלו למוסד האקדמאי בו רציתם ללמוד. עכשיו כשהבנתם את מדרג הציונים והתפלגות ציוני הפסיכומטרי, כל שנותר זה לאחל לכם בהצלחה.
פסיכומטרי – קשה אבל אפשרי
למרות שמקובל לחשוב כי פסיכומטרי בודק רק ידע, הוכח כבר מזמן שלא. כל עוד אנו יודעים איך להתכונן לבחינה, מתרגלים בבית שעות על גבי שעות, לומדים ארסנל של מילים בעל- פה. אולי נכון יותר לומר שהמבחן הפסיכומטרי בודק קישורי למידה. לכן זו הסיבה שמסודות להשכלה גבוהה אינן מתפשרות על מבדקים אחרים. היום ניתן ללמוד למבחן בעזרת מורים ומדרכים, אשר יכינו אותנו למבחן הקשה הזה בדר הטובה ביותר. קשה מאוד ואולי גם בלתי אפשרי ללמוד למבחן הזה לבד. אי אפשר לדבר על קושי הבחינה מבלי לדבר על הבחינה ומרכיביה.
נושאים ופרקים בבחינה
הבחינה הפסיכומטרית מורכבת משמונה פרקים, בראש כל פרק נוכל לראות כמה זמן מוקצב לפיתרון הפרק וכמה שאלות אותו פרק כולל. כל אחד משמונת הפרקים עוסקים באחד משלושת התחומים המרכזיים (חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית). בכל התחומים נבדקים הכישורים והיכולות הדרושים להצלחה בלימודים באוניברסיטה או במכללה.
הפרקים בתחום החשיבה המילולית
תחום זה יכלול שאלות מכמה סוגים. מילים וביטויים, אנלוגיות, השלמת משפטים, שאלות הגיון, הבנת הנקרא, החלפת אותיות. כיוון שאנו קצובים בזמן מסוים ולא נוכל לחרוג. עלינו להבין את דרגת הקושי, השאלות בבחינה יוצגו מהשאלות הקלות אל הקשות. שאלות בנושא מילים וביטויים, דורשות זמן מועט יותר, כנ"ל גם לגבי האנלוגיות, שאלות אלו נחשבות בדרגת קושי קלה. שאר השאלות כמו הבנת הנקרא וההיגיון דורשות יותר זמן. מדריכי פסיכומטרי יוכלו לראות היכן אתם מתקשים יותר ואיפה פחות. הם יעזרו לכם להחליט באילו שאלות להתעכב ואילו לעבור זריז יותר.
הפרקים בתחום החשיבה הכמותית
פרק זה יכלול שאלות ובעיות, הסקת מסקנות מתרשים או מטבלה והשוואה כמותית. גם בחלק זה השאלות מסודרות לפי דרגת קושי, בתחילת הפרק שאלות קלות יותר ובהמשך שאלות מורכבות וקשות יותר. השאלות הן שאלות ברירה (מבחן אמריקאי) מדריכי פסיכומטרי יסבירו לכם איך לגשת לשאלות ואיך לפסול תשובות מבלי להתעמק בשאלה.
ידיעת האנגלית
בפרק זה יופיעו שאלות כמו, השלמת משפטים, ניסוח מחדש של משפט (שיכתוב) ושאלות בהבנת הנקרא לאחר קריאת קטע. כמו בכל החלקים גם החלק של האנגלית מסודר לפי רמת קושי. שאלות בהבנת הנקרא יופיעו לפי סדר הופעת הנושאים בקטע המוצג.
אז איך לומדים
נוכחנו לראות כי המבחן הפסיכומטרי מסורבל ועמוס בשאלות. מכוני פסיכומטרי יוכלו להכין אתכם למבחן בדרך מקצועית ביותר. מדריכי הקורס ילוו אתכם לאורך כל הדרך עד יום המבחן. במשך הקורס תתרגלו סימולציות של מבחן בזמן אמת ובכך המדריך יוכל להבין היכן אתם מתקשים יותר ובחלק זה תצטרכו להתמקד יותר. הפסיכומטרי בנוי מהחלקים שהצגנו בפניכם. אך הסדר משתנה ממבחן למבחן. בכיתה אתם תעשו מבחני דמה המורכבים בווריאציות שונות. כך שלמבחן האמתי, אתם תגיעו מוכנים.


רוצה להתקבל לאוניברסיטה?

יום שני 16 בינואר, 2012

אם אתם מתכננים ללמוד באחת האוניברסיטאות אתם חייבים לעבור מבחן פסיכומטרי, זה תנאי קבלה הכרחי, תנאי הקבלה למוסד אקדמאי משתנים בין מוסד אחד למשנהו ובין תחומי הלימוד באותו מוסד. ניקח לדוגמא את האוניברסיטה העברית בירושלים הדורשת ציון פסיכומטרי 800 ללימודי רפואה וציון פסיכומטרי הנע בין 580 ל- 600 במדעי הרוח. גם אם אינכם מעוניים ללמוד רפואה, אין מנוס מלעבור את המבחן הפסיכומטרי. השאיפה לקבל ציון גבוה.

אפשר ללמוד לבד למבחן הפסיכומטרי?
המבחן הפסיכומטרי נחשב לאחד המבחנים הקשים. גם אם לא עברתם מבחן פסיכומטרי, ודאי שמעתם עליו רבות, צריך לתרגל הרבה מאוד זמן כדי לקבל ציון גבוה, צריך לזכור הרבה מילים בעברית ועוד בעל-פה, צריך לפתור בעיות מתמטיות, לדעת אחוזים, כפל וחילוק. שמעתם רבות על המבחן הנ"ל. ודאי לא פעם חשבתם לעצמכם אולי אני אלמד לבד. זו אכן שיטה אפשרית, אתם יכולים לקנות ערכה של המרכז הארצי לבחינות הכוללת ספרים, חוברות, מבחנים לדוגמא והסבר מפורט על המבחן. את הערכה ניתן למצוא ברשתות הספרים המוכרות.אתם יכולים גם להיעזר באינטרנט, שם תמצאו מבחנים לדוגמא "און ליין" ואפילו תראו מה הציון שלכם. אך לא תמיד הדרך הזו היא הטובה ביותר. עליכם לזכור שהציון שלכם הוא כרטיס הכניסה לאוניברסיטה.

קורס הכנה למבחן הפסיכומטרי
הדרך הקלה והנוחה יותר ללמוד למבחן הגדול היא, לעבור קורס פסיכומטרי של כמה חודשים המכין אותך בצורה טובה יותר מאשר אתה יכול ללמוד לבד. כיוון שהמבחן הפסיכומטרי לא בודק ידע, אלא נכון יותר לומר שהוא בודק דרך חשיבה, יכולת הסקת מסקנות ועוד כמה יכולות שצריך כל סטודנט באוניברסיטה. אפשר לומר בביטחון מלא שהיכולות הללו אינן טבועות בנו מלידה, אלא נרכשות במשך החיים. קורס הכנה יוכל לתת לך את הכלים להתמודדות במבחן. חשוב לזכור שהמבחן מוקצב בזמן ועל כל שאלה נקדיש דקה אחת בדיוק ולא יותר. המדריכים בקורס ילמדו אתכם איך לפסול תשובות מסוימות עוד לפני שהתעמקתם בשאלה. זה דבר שאינך יכול ללמוד לבד. המדריכים יסבירו לכם איפה עליכם להשקיע יותר זמן לכל שאלה. חשוב לזכור שציון המבחן נקבע בהתאם למספר התשובות הנכונות.

סימולציות – מבחן בזמן אמת
יתרון נוסף בקורס הכנה לפסיכומטרי ואולי גם החשוב ביותר, הסימולציה. בקורס פסיכומטרי תעברו סימולציות המדמות תנאים של מבחן בזמן אמת. לא פעם ולא פעמים תעברו סימולציה זו במהלך הקורס. ממש לפני סיום הקורס יהיה עליכם לעבור ימי מרתון של מבחנים. נכון שזה נשמע לא נעים. אך ללא ספק זה עוזר. במועד הבחינה לא תהיו מופתעים, אתם יודעים בדיוק לקראת מה אתם עומדים. לחץ והתרגשות אשר גורמים לנו ל-"בלאק אווט" יכולים להרוס לנו את הציון. לכם זה לא יקרה, עברתם כבר מספיק סימולציות בקורס אשר הכינו אתכם למבחן הפסיכומטרי האמיתי.


מוסד להשכלה גבוהה

יום שני 16 בינואר, 2012

סיימתם את התיכון, השתחררתם מהצבא, אפילו הספקתם לטוס לחו"ל. עכשיו הגיע הזמן להתחיל בלימודים במוסדות להשכלה גבוהה. בניגוד לתיכון לימודים לתואר ראשון הם לא חובה ולא כל אחד מתאים ללימודים מסוג זה. לכן לכל מוסד אקדמאי יש תנאי קבלה: פסיכומטרי, ציוני תעודת בגרות ושיחה אישית. תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד ובהתאם לתחום הלימודים.
אוניברסיטה או מכללה
רבים מאיתנו אשר רוצים ללמוד לתואר ראשון (BA), ישאלו את עצמם איפה כדאי לי ללמוד באוניברסיטה או במכללה? אין תשובה חד משמעית מה עדיף או היכן הלימודים טובים יותר. השאלה אשר אתה צריך לשאול את עצמך מה אתה רוצה ללמוד? בכל מקרה תנאי הקבלה באוניברסיטה מחמירים יותר מתנאי הקבלה למכללה. אך בשני המקומות ידרשו ממך פסיכומטרי, תעודת בגרות בממוצע מסוים ובחלק מהמוסדות תידרש לעבור ראיון אישי.
אוניברסיטאות בישראל
בארצנו הקטנטונת יש שבע אוניברסיטאות הפזורות מצפון עד דרום. אוניברסיטת תל-אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת הנגב -בן גוריון בבאר שבע, בר- אילן, אוניברסיטת חיפה והטכניון בחיפה, מכון ויצמן למדע. בשנת 1976 נפתחה גם האוניברסיטה הפתוחה, הלימודים בה נעשים בשיטת "הלימוד מרחוק". כל אחת מהאוניברסיטאות בארץ תדרוש מאיתנו לעבור מבחן פסיכומטרי אשר תוצאותיו יהוו תנאי קבלה. מלבד האוניברסיטה הפתוחה בה אינכם נדרשים לעבור מבחן זה ואפילו אינכם נדרשים להציג תעודת בגרות.
האוניברסיטה הפתוחה
לא מעט אנשים נרשמים לאוניברסיטה הפתוחה, כיוון שזהו המוסד היחידי בארץ להשכלה גבוהה אשר אינו דורש בגרות מלאה או מבחן פסיכומטרי. באוניברסיטה הזו בניגוד לאוניברסיטאות האחרות שמנינו קודם לכן, מהלך הלימודים לתואר אינו מוגדר שלוש שנים. אתה ראשי לבחור את מספר הקורסים אשר תעבור בכל סמסטר. אומנם זה נשמע מפתה, שכן מבחן פסיכומטרי נחשב לאחד המבחנים היותר קשים שתעברו בחייכם. ובאוניברסיטה הזו הוא איננו נדרש. אך הליך הלימודים נעשה בצורה עצמאית, כל סטודנט יוכל ללמוד מביתו, בזמן שלו ובקצב שלו. ניתן למשוך את הלימודים למספר שנים רב (בניגוד לאוניברסיטה בה משך הלימודים בין 4-3 שנים). באוניברסיטה קיימת האפשרות להגיע פעם בשבוע לשיעורי תגבור עם המרצה (הנוכחות אינה חובה). אולי אלו הסיבות שאחוז הפרישה ממוסד זה הם בין הגבוהים ביותר.
המכללות בארצנו
על- פי החוק בישראל, "מכללה אקדמית" תהיה מוסד שקיבל אישור מהמועצה להשכלה הגבוהה להיקרא בשם זה. לא כל מוסד שיקרא לעצמו מכללה יוכל להנפיק תארים. בישראל קיימות מעל 54 מכללות פרטיות, אזוריות וטכנולוגיות. בדרך כלל מכללה אקדמית תדרוש מאיתנו תנאי קבלה דומים לתנאי הקבלה של האוניברסיטה, יידרש להציג ציון מבחן פסיכומטרי, ציון משוקלל של בגרויות וראיון אישי. השוני העיקרי בין מכללה לאוניברסיטה הם בתנאי הקבלה, בעוד שבאוניברסיטה לא נתקבל ללא ציון פסיכומטרי מסוים (לדוגמא 650) במכללה נוכל להציג ציון נמוך יותר. זה לא אומר שהלימודים קלים יותר, על- מנת לקבל תואר ראשון ממכלה או אוניברסיטה צריך להתאמץ.