פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

יום המבחן הגיע – איך מתכוננים נפשית למבחן הפסיכומטרי

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

כבר חודשים שאתם מתכוננים למבחן הפסיכומטרי, אתם מדקלמים אוצר מילים בעל פה גם אם מעירים אתכם מתוך שינה, פתרתם אלפי שאלות בגיאומטריה ובאלגברה, קראתם אולי מאות על גבי מאות של טקסטים באנגלית, אך אף אחד לא יכול להכין אותנו באמת ליום הבחינה. הלחץ, החשש, האדרנלין, כאבי הבטן כל אלו מדירים שינה מעיננו דבר שיכול לגרום לנו לא להיות מרוכזים במבחן, דבר שאסור שיקרה לנו.

לישון טוב בלילה

אומנם הלילה לפני יכול להיות מאוד מלחיץ, אך מבעוד מועד עלינו לתרגל נשימה נכונה שתקל עלינו להירדם, אנו יכולים גם לקרוא על דמיון מודרך, להיעזר בצמחי מרפא טבעיים  "ברגעיון" או "ברסקיו" כל אחד יודע מה טוב לו, אבל הכי חשוב שנירגע, שנוכל להירדם בכדי שנוכל לקום מוקדם ערניים ומרוכזים.

לצאת מוקדם מהבית

כאן חברים זה לא התיכון תלמיד שיאחר לבחינה לו יוכל להיכנס ולהיבחן, במבחן הפסיכומטרי אין תירוצים היה לי נקר בגלגל, האוטובוס איחר או היו פקקים. עלינו לצאת מוקדם יותר מהבית, אולי אפילו עדיף שניסע כמה ימים קודם למקום הבחינה לוודא כמה זמן לוקח לנו להגיע מהבית למקום הבחינה. עדיף לנו להקדים בשעה מאשר לאחר בעשר דקות למבחן הפסיכומטרי, אומנם יש כיתת מאחרים (איחור של שלושים דקות) אך אנו לא יכולים להסתמך על כך.

מה צריך להביא

אין אנו יכולים להיבחן ללא תעודת זהות, אנו לא יכולים להגיע עם כרטיס עובד או כל תעודה מזהה אחרת, אלא דרכון או תעודת זהות, יום לפני הבחינה נכין את כל המסמכים ואת כל הכלים הדרושים לנו, עלינו לדאוג לעפרונות רצוי להביא כמה, חבל לבזבז את הזמן היקר לנו בחידוד עפרונות. ערב לפני הבחינה עלינו כבר להצטייד בסטופר, מחק עפרונות ותעודת זהות שלא יהיו טעיות או פשלות מיותרות.

באיזה כיתה אני נבחן

על מנת למנוע לחץ מיותר בחיפוש הכיתה בה אנו נבחנים, תוכלו לבדוק באתר ל המוסד בו אתם נבחנים את רשימת הכיתות, היכן הן ממוקמות בכדי שנוכל לחסוך את הזמן המיותר הזה. אם יש לכם את טופס ההזמנה לבחינה הביאו אותו עמכם הוא יכול לחסוך לכם זמן יקר.

אווירה של לחץ

הגעתם למוסד בו נערכת הבחינה ופתאום אתם מסתכלים על כולם, הם מתרוצצים מצד לצד, אתם מתחילים להרגיש הרבה לחץ אוויר. בחרו לכם פינה שקטה בה לא תצרכו לשמוע את כל הצעקות, הדיבורים והמולה, הישארו שם עד עשרים דקות לפני המבחן.

שכחת הכל?!

אין באמת כזה דבר, אם למדת מספיק אין סיבה להילחץ, קחו אויר נשמו עמוק ושחררו את האוויר, אן למדם נשימות יישמו זאת ואם לדת דמיו מודרך זה הזמם להתחיל בתהליך.


עכשיו נזכרת ללמוד לפסיכומטרי

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

לפתע החלטת שאתה רוצה להתקבל לשנת הלימודים הקרובה, אתה יודע כי כל החבים שלך כבר ניגשו למבחן הפסיכומטרי כבר לפני כמה חודשים והנה לך נשאר עוד חודש חודשיים עד המועד הקרוב שאולי תספיק להיבחן והנה כבר מתחילה שנה א' בתואר הראשון. אתה לא מתכוון לפספס שנה בגלל שנזכרת מאוחר נכון?!

אז מה עושים?

ברור שכבר חווית כל קורס אפשרי בכל בית ספר אפשרי, רוב הסיכויים שלא תמצא שום קורס, מרבית הקורסים עורכים ארבעה חודשים לפחות. אז התחלת לחפש קורס פסיכומטרי מזורז ולא מצאת מקום, אל תתייאש, אתה לא צריך לדחות את השנה וגם לא לחכות לסמסטר אביב. שלוש אופציות ניצבות בפניך, אל תפחד רק בדוק מי המתאימה ביותר.

מורה פרטי

כיום יותר ויותר אנשים מעדיפים לקחת מורה פרטי, לא רק בגלל השעון שמתקתק והשנה הקרבה, אלא שלרבים שיטת לימוד זו היא נוחה יותר. המורה פרטי עובר איתך באופן יסודי על כל נושאי הבחינה, בוחן היכן אתה מתקשה יותר, היכן אתה מתקשה פחות ובאילו נושאים אתה שולט, המורה הפרטי יעבוד איתך בעיקר על הנושאים המסובכים. אל תחשוב שלא תקבל שיעורי בית ולא תצטרך להשקיע שעות על גבי שעות של לימוד. הוא שוט ידאג שאתה אכן עושה זאת. שיטת לימוד זו הביאה לתוצאות גבוהות משמעותית ביחס לקורסי פסיכומטרי, כך שאתה יכול לנשום לרווחה יכול להיות שכבר העלאת את סיכויי ההצלחה שלך בעוד כמה נקודות.

ללמוד לבד

אופציה נוספת היא ללמוד לבד למבחן הפסיכומטרי, עלייך להירשם למבחן כמו כולם, לקנות ערכת לימוד, חוברות הדרכה, מבחנים לדוגמה ולהביא עמך הרבה מוטיבציה, הלימודים לפסיכומטרי יכולים להיות קשים ומסורבלים ולך אסור להתייאש בדרך. אין הנחות בגלל שאתה לומד בחדר שלך, עלייך לקבוע שעות וימים בהם אתה לומד, מניח את הכל בצד ומתמסר למחברות ולספרים.

לימודים און ליין

היום אנו יכולים למצוא מספר אתרים המכינים אותנו לבחינת הפסיכומטרי, חלקם חינמיים וחלקם בתשלום, באתרים אלו תוכלו למצוא מגוון של מבחנים לתרגולים אישיים, טכניקות לפתירת שאלות , טקסטים בהבנת הנקרא ואוצר מילים בעברית ובאנגלית.

לקראת המבחן

מבחן הפסיכומטרי הוא מבחן אמריקאי, מבחן שלושה נושאים עיקרים המחולקים למספר פרקים בכל המבחן כולו אנו נעבור על מאתיים עשרים וחמש שאלות, על שאלה יש לנו בערך דקה אחת למתן תשובה אפשרית. המבחן נבדק על ידי מחשב ולא על ידי בן אנוש, לכן דרך נכונה ותשובה מוטעית אינן יזכו אותנו בנקודות, עדיף יהיה להמר על תשובה נכונה ולא להשאיר משבצת ריקה. בכל הזמן שאתם תלמדו לבד בבית רצוי כי תכוונו את הסטופרים ותבדקו שאתם עומדים בזמנים. אולי תחילה זה יהיה מסובך אך ככל שתתרגלו יותר מבחנים הזמן ילך ויתקצר. אל תגידו זה לא אפשרי- כי אין דבר העומד בפני הרצון. בהצלחה .


אין הביישן למד

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

בעבר הלא יותר מידי רחוק ליקוי למידה היו נפלטים ממסגרת הלימודים, היום רק שהם מסיימים את התיכון אלא שגם רבים מהם ממשיכים ללימודים גבוהים ואף עושים פסיכומטרי, אבל פסיכומטרי מותאם, לא אותו המבחן הרגיל שאנו מכירים. לא מבחינת הקושי כמובן אלא בזכות ההקלות שהם מקבלים. היום תלמידים אלו הוכיחו כי שום לקות אינה מונעת את ההצלחה שלהם בחיים, הם לוקחים את המבחן הפסיכומטרי בתור אתגר ולא מבחן מיותר.

המרכז הארצי לבחינות והערכה, נותן את המענה החשוב ביותר לאוכלוסייה עם לקויות למידה ולאוכלוסייה עם מגבלות פיזיות ורפואיות, הוא מעניק להם הקלות שונות ומגוונות ובחלק מהמקרים גם מבחן פסיכומטרי על מחשב (מפע"ם). לא כל אחד יכול לזכות בהקלה זו, קיימות גם הקלות אחרות כמו תוספת זמן או שימוש במחשבון. ההקלות נקבעות בהתאם לתוצאות האבחון מטעם המרכז הארצי לבחינות והערכה.

מי את לקויי הלמידה

לקות למידה היא לקות הפוגעת בתפקודי למידה בסיסיים כמו קריאה, כתיבה וחישוב, לאדם הסובל מהלקויות השונות לעיתים קשה מאוד לבטא את עצמו, לרכוש ידע ומיומנות כפי שהינו מצפים מאדם בגילו. לקויות למידה הן רבות ומגוונות  ביניהן אנו מכירים את הדיסלקציה, דיסקלקוליה, דיסגרפיה, יש המחשבים את אלו בלבד כאשר הם מדברים על לקויות למידה. ויש המרחיבים את הקשת להפרעות למידה כמו היפראקטיביות, לקות שפה, לקות הקשבה ועוד. לא מחייב כי אם הובחנו בתיכון באחת מהפרעות אלו נקבל את ההקלות במבחן הפסיכומטרי, אלא נצטרך לעבור מבחנים ואבחונים של המרכז הארצי לבחינות ולהערכה.

ההקלות האפשריות במבחן הפסיכומטרי

המרכז הארצי לבחינות הוא שבסופו של דבר יחליט אילו הקלות נקבל. ההקלות האפשריות לאוכלוסייה הסובלת מלקויות למידה הן: צמצום פרקי הבחינה, פרק אחד מכל נושא, תוספת זמן בחלק מפרקי הבחינה או בכולם, שימשו במחשבון, האזנה לבחינה באנגלית, הגדלת טופס הבחינה לדף 3A  הפסקה בין פרק לפרק בבחינה.

קורס פסיכומטרי ללקוי למידה

בשונה מהקורסים הרגילים, קורס פסיכומטרי ללקוי למידה האווירה בו איטית יותר, הלימודים פחות מלחיצים, אין מטרה להעמיס על הנחן מסה של חומר אלא לנסות להעביר את החומר בהדרגה, המסלול של לקוי למידה כולל מצגות, סרטונים, סרטים, תמונות כל אביזר ואמצעי שיוכל להקל על התלמידים ולעזור להם ללמוד בצורה טובה יותר ונעימה יותר.

הגודל כן קובע

בקורס פסיכומטרי מותאם ללקוי למידה מספר התלמידים בכיתה אינו יעלה על עשרה- שניים עשר תלמידים בניגוד לקורס הפסיכומטרי הרגיל הכולל מעל לשלושים תלמידם, הספרים והחברות שונים מהקורס הרגיל קורס פסיכומטרי מותאם כולל יותר שיעורים מקורס רגיל וכמובן שגם התלמידים זוכים לשיעורים פרטניים, אחד על אחד עם המורה.

מי יכול להצטרף לקורס

יש תלמידים שלקות הלמידה שלהם אומנם מפריעה להם, אך הם אינם עומדים בקריטריונים של קבלת הקלות, גם תלמידים אלו יוכלו להצטרף למסלול מותאם בכל הקשור בהכנה לבחינת הפסיכומטרי.


מי מפחד מפסיכומטרי?

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

מבחן הפסיכומטרי נחשב למבחן קשה מאוד מכמה סיבות, האחת זה המבחן שיעזור לנו לקבוע את העתיד האקדמי שלנו, ביכולתו לנבא האם נצליח בלימודים האקדמאיים או לא ושנית, מבחן הפסיכומטרי מכיל חומר רב, עלינו ללמוד נושאים רבים ולענות על כל אחת ממאתיים עשרים וחמש השאלות תוך דקה אחת בלבד

מבחן פסיכומטרי מה חשוב לדעת

כל תלמיד תיכון שפניו פונות לעבר הלימודים הגבוהים בעתיד יודע את חשיבות מבחן הפסיכומטרי, אך מה אנו באמת צריכים לדעת בכל הנוגע למבחן הפסיכומטרי ראשית עלינו להבין כי בתקופת ההנה למבחן אין מנוס, אנו חייבם להתאמץ ולהשקיע את כל הכוחות שלנו על מנת להוציא את הציון המקסימלי עבורנו, אותו הציון שבזכותו נתקבל למוסד האקדמאי שאנו כל כך רוצים ללמוד בו

איך ללמוד למבחן פסיכומטרי

קיימות כמה דרכים עיקריות ללמוד למבחן הפסיכומטרי, לפני שאנו בוחרים בדרך שלנו, חשוב כי נדע במאה האחוזים שדרך זו היא המתאימה לנו ביותר, כי בדרך זו נוכל למקסם את הציון שלנו ובעזרתו להתקבל לאוניברסיטה או למכללה הדרכים העיקריות בהם רוב הסטודנטים מעדיפים ללמוד: בית ספר/ מכון לפסיכומטרי, מורה פרטי, אינטרנט ולבד בבית אופן עצמאי. נבחן את היתרונות והחסרונות של השיטות השונות.

ללמוד לפסיכומטרי עם מורה פרטי

בשנים האחרונות מורה פרטי לפסיכומטרי הופך להיות מועדף על הרבה סטודנטים כמה סיבות עיקריות. האחת כאשר אנו לומדים עם מורה פרטי אין אנו תלויים בקצב הכיתה אנו תלויים בקצב האישי שלנו, כך שמצד אחד יש לנו את המוטיבציה ללמוד ומצד שני בקצב שלנו. שנית אם בחרנו כי דרך זו אינה מתאימה לנו לא התחייבנו לשום דבר זה לא כמו קורס.

ללמוד לבד

אם בחרנו בשיטה של ללמוד לבד, עלינו להיות בעלי מוטיבציה רבה, כוח רצון רב, עלינו להכריח את עצמנו ללמוד בכל יום, לעבור על תרגילים, לפתור מבחנים, לעמוד בזמנים, כמובן שאנו יכולים להיעזר ברשת האינטרנט לדוגמאות של מבחנים. אך שיטה זו אינה מתאימה לאנשים שמתקשים באנגלית, במתמטיקה או בהבנת הנקרא.

קורס פסיכומטרי

קורס פסיכומטרי מכין את התלמידים בדרך יעילה ביותר למבחן הגדול, המדרכים מכינים את התלמידים ליום הבחינה מאל" ועד ת"ף, הקורס כולל תקופת מרתונים, בהם התלמידים מתרגלים דוגמאות של מבחנים על פי זמנים קבועים, בדיוק כמו במבחן האמתי, החיסרון לחלקנו של קורס הפסיכומטרי הוא מספר התלמידים בכיתה , שיכול להקשות מאוד על תלמידים מסוימים.

הדרך או המטרה

לא משנה באיזו דרך בחרתם ללמוד למבחן הפסיכומטרי, מה שחשוב ו המטרה, המטרה שלנו היא לקבל ציון שיקנה לנו כרטיס כניסה לאוניברסיטה או למכללה, לכן מעבר לשעות הלימוד המקובלות שהחלטנו בעצמנו אם אנו לומדים לבד, מעבר לשעות של הקורס או מעבר לשיעורים עם המורה פרטי, יהיה עלינו בכל זמן פנוי לתרגל, לתרגל ולתרגל.


מה אנחנו יודעים על פסיכומטרי

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

הרבה פעמים שמענו על מבחן פסיכומטרי, אך מה באמת אנו יודעים על המבחן הזה מלבד העובדה שהוא תנאי קבלה הכרחי לאוניברסיטה, אנו גם יודעים כי מבחן הפסיכומטרי מורכב משלושה חלקים עיקריים. אך מתי נכנס הפסיכומטרי לחוק, מהם המועדים הקבועים ומהם שיטות הלמידה חדשות, כל זאת ועוד נסקור במאמר זה.

היסטוריה קצרה של הפסיכומטרי

כבר בשנות השמונים המוקדמות מבחן הפסיכומטרי נכנס לתוקף או יותר נכון לתנאי קבלה לאוניברסיטאות השונות בארץ. מטרת הבחינה הייתה ועודנה בחינה המשמשת לדרוג מועמדים  ושל המועמד הספציפי.

האחראים על המבחן

האחראי על המבחנים הפסיכומטריים, כל הבירוקרטיות, על מתן הקלות, כל ערעורים ובכלל על כל הקשור במבחן, הוא המרכז הארצי לבחינות ולהערכה. מרכז זה הוקם על פי החלטת ועד ראשי האוניברסיטאות בארץ, הוא רשום כעמותה ללא כוונות רווח, חברות העמותה הן כל האוניברסיטאות בישראל.

קמו המתנגדים

במהלך השנים ניסו כמה פעמים לבטל את המבחן הפסיכומטרי. הטענות לכך היו רבות ומגוונות, הטענה העיקרית הייתה כי הוא אינו יכול באמת למדוד את סיכויי ההצלחה וכי העמותה באפשרותה להכשיל שכבות חלשות כמו עולים, נכים או לקוי למידה מבעוד מועד. אך למרות הוויכוחים הרבים בנושא מבחן הפסיכומטרי עדיים לא בוטל והוא נכון להיום המדד העיקרי הקובע את סיכוי ההצלחה שלנו באוניברסיטה.

ללכת לקראת

כיום אנו עדים לצעד גדול עבור האוכלוסיות החלשות, היום התלמידים רשאים להיבחן וללמוד במסלולים יעודים. מבחנים בשפות שונות, מבחנים מותאמים ללקוי למידה ולאוכלוסייה העם הפרעות קשב וריכוז. גם מסגרות הלימודים השונות התאימו עצמם לצרכים אלו כיום אנו יכולים לראות מסלולים ייחודיים, עבור אוכלוסיות המתקשות ללמוד למבחן.

שיטות לימוד

המרכז הארצי לבחינות והערכה טינו מחייב אותנו ללמוד במוסדות מיוחדים בכדי לעבור את הבחינה, יש לנו את האופציה ללמוד לבד בעזרת ערכת לימוד אותה ניתן לרכוש בכל חנות ספרים, אך עם זאת רבים מעדיפים ללמוד למבחן הפסיכומטרי בעזרת מוסדות ובתי ספר המוסמכים לכך, כיוון שסיכויי ההצלחה במבחנים גבוהים יותר כאשר אנו לומדים בבית ספר או עם מורה פרטי. זו גם עוד אחת מהטענות שהביאו המתנגדים לפסיכומטרי. ברגע שאו יכולים ללמוד למבחן ולעלות את סיכויי ההצלחה אזי המבחן אינו אמין ואינו מודד את האי קיו.

אץ נראה כי המתנגדים אינם הצליחו להביא לביטול המבחן, אז כל שנותר חנו זה לבחור את הדרך הנכונה ביותר עבורנו ללמוד למבחן, בין אם אנו נרשמים לבית ספר, בין אם אנו מעדיפים מורה פרטי או אפילו ללמוד לבד. ככל שנלמד יותר למבחן הפסיכומטרי הסיכוי שלנו להצליח יהיה גבוה יותר.


מבחן הפסיכומטרי מה באמת חשוב

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

אנו יודעים את החשיבות של מבחן הפסיכומטרי, אנו יודעים איזה ציון אנו צריכים לקבל בכדי ללמוד במקום מסוים או בחוג מסוים, חלקנו שמענו שמבחן הפסיכומטרי הוא אולי המבחן הקשה ביותר שנעבור בחיינו, עכשיו רגע לפני שאנו עומדים להתחיל ללמוד חשוב לדעת איך מורכבת הבחינה וממה מורכב הציון.

הכל על פסיכומטרי

כבר שמענו רבות על מבחן הפסיכומטרי, שמענו שאנו צריכים לתרגל ולקרוא הרבה אנגלית, לפתור הרבה בעיות במתמטיקה ולדעת הבנת הנקרא. אולי חלקנו יודעים כמה זמן המבחן עורך ומכמה שאלות הוא מורכב. אך אם אתם רוצים לשמוע מעט יותר בהרחבה לפני שאתם מתחילים בקורס פסיכומטרי, זה הזמן לדעת ולהבין איך הוא בנוי, איך הציונים מחושבים ובכלל להכיר את המבחן שמשגע את המדינה.

מבנה המבחן

מבחן פסיכומטרי מורכב משלושה נושאים: אנגלית, חשיבה מילולית וחשיבה כמותית, שלושת הנושאים  הללו מחולקים לשמונה פרקים (בכל נושא) סך הכל מאתיים עשרים וחמש שאלות אמריקאיות, על כל שאלה מוצעות ארבע תשובות ועלינו לאתר את התשובה הנכונה ביותר, שעל כל שאלה יש לנו דקה אחת למתן פתרון. אורך מבחן הפסיכומטרי שלוש שעות ועשרים דקות ללא שום הפסקת התרעננות. מבחני הפסיכומטרי נבדקים על ידי מחשבים ולא על ידי בני אדם לכן אין תשובה חלקית, גם אם אנו לא בטוחים לגבי תשובה מסוימת עדיף לנחש את התשובה מאשר להשאיר משבצת ריקה.

חשיבות המבחן

אומנם אנו יודעים כי מבחן הפסיכומטרי הוא תנאי בעת קבלת למוסד לימודים גבוה (למעט האוניברסיטה הפתוחה), אך לא רבים מאתנו מודעים מה הוא בדיוק מודד. מבחן הפסיכומטרי נחשב למבחן יחסי הוא מודד אותנו ביחס לאוכלוסייה שנבחנה באותו המעד. מבחן הפסיכומטרי משמש אינדיקציה למוסדות האקדמיים ומודד את הכישורים האקדמאים שלנו הוא בעצם מנבא איך נוכל להשתלב באקדמיה.

לעבוד כדי להצליח

אין מנוס כמו בכל דבר צריך להתאמץ ולתרגל בכדי להגיע להישגים גבוהים. הדרך הטובה ביותר ללמוד למבחן הפסיכומטרי היא בעזרת מורה. אפשר ללמוד עם מורה פרטי, אפשר ללמוד בקבוצה, אפשר ללמוד לבד, איך שנוח לכם כמובן, אבל לא לשכוח העיקרון הוא פשוט צריך כל הזמן לתרגל, לתרגל ולתרגל.

קורס פסיכומטרי

קורס הפסיכומטרי בעצם מכין אותנו בדרך הטובה ביותר ליום הבחינה. בקורס התלמידים לומדים כיצד המבחן בנוי, עוברים על כל הנושאים הנשאלים בבחינה, אפשר לומר כי מדריך הקורס בחודשים האלו הופך להיות החבר הקרוב ביותר שלנו, הוא והספרים. נכון שאנו צריכים להניח בצד לבילויים, לחברים או בכלל לכל הדברים הכיפיים, אך ההתמדה כמובן תשתלם ברגע שתקבלו את תוצאות הבחינה ותיווכחו לדעת כי אתם זכאים להתקבל לאוניברסיטה שכה חשקתם בה.


פסיכומטרי ישר ולעניין

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012
אתם מעוניינים להתחיל לימודים גבוהים באוניברסיטה או במכללה, אתם ודאי יודעים שאתם חייבים לעבור מבחן פסיכומטרי קודם לכן. רק עלינו לקחת בחשבון את מוטיב הזמן, בעוד לימודי הפסיכומטרי הם גמישים יותר, אנו יכולים לקחת קורס ארוך יותר או קורס מזורז, הלימודים הגבוהים מתחילים כבר באוקטובר. אז שלא יתפסו אותנו לא מוכנים עלינו להזדרז ולהירשם כמה שיותר מהר לקורס פסיכומטרי.

תחשבו חיובי

רבים האנשים שמתפשרים בדרך ללימודים הגבוהים, כיוון שהם מפחדים ממבחן הפסיכומטרי, נכון שהוא נחשב למבחן די מסורבל, הרבה שאלות בפרק זמן יחסית קצר , מאתים עשרים וחמש שאלות שעלינו לפתור בשלוש שעות ועשרים דקות. אך כשנהייה מתורגלים היטב אין שום סיבה שלא נצליח לעבור את המבחן.

ללמוד היטב למבחן הפסיכומטרי

סוד ההצלחה טמון בהשקעה, ככל שנשקיע יותר בלימודים כך יהיה לנו יותר קל במבחן האמתי, זה לא סוד שמידי שנה נרשמים אלפי תלמידים לקורסים השונים ברחבי הארץ, המדריכים מכינים אותנו בדרך הטובה ביותר לקראת המבחן הגדול, כמובן שזו לא הדרך היחידה ללמוד למבחן הפסיכומטרי, חלקנו יעדיף ללמוד לבד עם הספרים והמחברות, חלקנו יעדיפו מורה פרטי כי נוח להם ללמוד לבד. זה לא כל כך משנה באיזו דרך נבחר, העיקר שנהיה מוכנים להשקיע את מיטב זמננו בתרגול לקראת המבחן.

יתרונות קורס הפסיכומטרי

בקורס הפסיכומטרי מלבד שאנו לומדים על כל פרק בנפרד, הכמותי המילולי והאנגלית, אנו לומדים כיצד לחלק את הזמן נכון, בעצם אנו לומדים טכניקות שונות איך לענות על תשובות נכונות מבלי להתעמק יותר מידי בשאלה עצמה, מדריכי הפסיכומטרי ילמדו אותנו לשלול שתי תשובות מתוך ארבע, ואז הבחירה הופכת להיות יותר קלה, מסכמים ?!

יתרונות המורה הפרטי

חלקנו מתקשים יותר בלימודים וזה בסדר גמור, זו לא בושה, אולי לוקח לנו יותר זמן להבין כל פרק, אולי אנו צריכים לתרגל יותר מעבר לנדרש, אך אין זה אומר שאנו לא יכולים לעבור את המבחן בהצלחה יתרה, אנו יכולים ללמוד עם מורה פרטי בקצב שלנו, מבלי להיות תלויים בהתקדמות הכיתה.

ללמוד לבד

אם אתם מעוניינים ללמוד לבד למבחן הפסיכומטרי כל שעליכם לעשות זו לקנות ערכת פסיכומטרי בחניות הספרים המוכרות ולהתחיל לתרגל, השאלה שאתם צריכים לשאול את עצמכם האם יש לכם את הכוח, הרצון והמוטיבציה לעבור זאת לבד, פעמים רבות הקושי הוא שימנע מאתנו להתקדם, נדלג על פרקים חשובים וגרוע מזה לא יהיה לנו את מי לשאול או אם מי להתייעץ. אך אם בכל זאת אתם מרגישים כי הלימודים למבחן יעברו בדרך חלקה יותר אם תשבו לבד בחדרי חדרים זו בהחלט אופציה. אין חובה לקחת מורה פרטי או קורס זה לא תנאי לעבור את המבחן.

לקויות למידה ופסיכומטרי

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

בעבר אנשים עם הפרעות למידה או קשיי קשב וריכוז היו נפלטים ממסגרת הלימודים מבלי  לדבר על הלימודים הגבוהים שזה בכלל היה חסר סיכוי. היום המגמה שונה לגמרי, היום מערכת החינוך והאקדמיה מכירים באוכלוסייה עם ההפרעות השונות וזו הסיבה העיקרית שאנו יכולים לראות מבחנים מתורמים גם בבגרויות וגם בפסיכומטרי.

אז והיום

סביר להניח שאם בעבר אדם הסובל מלקויות למידה שונות כמו דיסלקציה, דיסקלקוליה, היפראקטיביות או כל הפרעה אחרת, לא היה מצליח לעבור מבחן פסיכומטרי בציון נורמאלי שלא לדבר על ציון גבוה. אז לא רק שהיום אנו יכולים ליהנות ממבחן מותאם, אנו יכולים גם ליהנות מקורס פסיכומטרי לאוכלוסייה בעלת הפרעות קשב וריכוז.

מבחן מותאם לפי צרכים

כמובן שלא כל מי שסובל מהפרעות קשב וריכוז יכול לקבל מבחן מותאם, על המועמד לעבור מבחנים שונים ומגוונים בכדי לוודא את זכאותו. לא רק  אוכלוסייה בעלת הפרעות קשב וריכוז יכולה ליהנות ממבחן מותאם, אלא כל מי שמבחן הפסיכומטרי יכול להוות לו מכשול, כמו עולים חדשים, נכים פיזית או רגשית. המטרה של המבחן המותאם היא בעצם ליצור סוג של שוויון לאוכלוסייה המתקשה. זה אחד הצעדים החשובים ביותר שנעשו בארץ- לקבל את השונה.

פסיכומטרי בקצב אחר

ברגע שהוכרז המבחן המותאם צצו להם כמו פטריות לאחר הגשם קורסים מיוחדים עבור הנבחנים הללו. בקורס מותאם הלימודים באווירה שונה, הקצב המהיר אינו מהווה כאן סיכון על הנבחן, הלימודים נעשים בצורה מעניינת יותר, אפשר לומר שהיום הרבה אנשים שלא זכו במבחן מותאם מעוניינים ללמוד בקורס זה, כיוון ששיטת הלימודים היא שונה, בקצב הלימוד ובסגנון הלימוד אך מטרתה היא זהה להכין את התלמיד בדרך הטובה ביותר למבחן הפסיכומטרי.

איך זה עובד

למשל בחלק של העברית עלינו לזכור אותו היקף רחב של מילים, דבר שלא נחשב קל גם לאוכלוסייה הרגילה. עלינו להיות בקיאים גם בקריאת אנגלית, הבנת הנקרא ולהבין גם בחשיבה כמותית. שלא תחשבו שלתלמידים אחרים הלומדים בקורס פסיכומטרי רגיל הלימודים קלים יותר, ממש לא! אך השוני בצורת הלימוד מתבטאת בדרך בה מועבר השיעור. האווירה שונה, המדריך מעביר את החומר בעזרת מצגות, סרטונים וקומיקס, הוא מנסה להפוך את השיעור ליותר ויותר מעניין ומבלי לשים לב לפתע אנו נשאבים להרפתקה בעיצומו של שיעור הפסיכומטרי.

אחד על אחד

בחלק מהשיעורים התלמידים יאלצו להיפרד מהכיתה ולעבוד עם המדריך במתוכנת של שיעור פרטי, בעצם שיטה זו מבטיחה לנו הצלחה בטוחה במבחן, כל הפוקוס מעובר עלינו, לקצב שלנו, ליכולות שלנו מבלי להסתכל עלייך בהשוואה לכיתה, בקורס מותאם אתה המרכז וכל אחד מתקדם בקצב שלו.

החדשות הטובות

אומנם הפסיכומטרי לבעלי לקויות שונות לא בוטל, אך בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים הסובלים מהפרעות קשב וריכוז ומקשיי למידה הצליחו לעבור את המבחנים בציונים גבוהים, בזכות השיטה הייחודית שפותחה במיוחד עבורם.


ימי התיכון נגמרו

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

כאשר אנו מסיימים את התיכון וסוף סוף אנו כבר נחשבים גדולים, הרי כל כך חיכינו לזה, ליום בו נוכל להיות עצמאיים, ועכשיו מה עכשיו? עלינו להתחיל לחשוב על העתיד אומנם הצבא לפנינו אך חבל לבזבז זמן מיותר אם יש לכם כמה חודשים או אפילו שנה עד הגיוס אל תבזבזו אותם בחוסר מעש, התחלו ללמוד למבחן הפסיכומטרי, הכינו את הקרקע ללימודים הגבוהים מבעוד מועד.

היסטוריה קצרה

לעתים אנו חושבים בוא ניתן לזמן לעשות את שלו, למה להקדים תרופה למכה, אנחנו עדיין לא שם ועדיין לא ממש יודעים מה אנו רוצים ללמוד. האמת שגם אף אחד לא מצפה מאיתנו לסיים את התיכון וכבר לדעת את כל המסלול האקדמאי והמסלול המקצועי שלנו. אך על דבר אחד אי אפשר לחלוק- לעולם לא ביטלו את הפסיכומטרי, למרות שמידי שנה קמים לו כמות לא מבוטלת של מתנגדים.

המדד האמין

אומנם הדעות לגבי פסיכומטרי די חלוקות, המתנגדים טוענים כי אם אפשר ללמוד למבחן באופן אינטנסיבי בכדי לענות על כמה שיותר תושבות נכונות אז מה המבחן מודד בכלל? מבחן פסיכומטרי הוא מבחן המודד את סיכויי ההצלחה שלנו במוסד אקדמאי. המוסד מציב איזה רף מסוים של ציון פסיכומטרי ובעצם מסנן את החלק היחסי, זה שנראה לו כי יש לו את סיכויי ההצלחה הגבוהים ביותר.

אז למה לבזבז את הזמן

אם אנו יודעים כי בבוא העת לאחר השחרור הצבאי ולאחר הטיסה למזרח או לדרום אמריקה נרצה להתחיל בלימודים הגבוהים או לפחות זו השאיפה שלנו, חבל לבזבז את הזמן בהתמהמהות או במחשבות מיותרות. בואו נחליט שאנו לוקחים את עצמנו בידיים ומתחילים לתכנן את העתיד, נעבור מבחן פסיכומטרי כך שיום יבוא ונחזור מהטיול הגדול נוכל ישר לנחות במוסד אקדמאי שאנו חפצים בו.

אז מה עושים

היום אנו יכולים למצוא מגוון רחב של בתי ספר ומכונים שמכינים אותנו למבחן הפסיכומטרי, כל אחד מהם מלמד בדרך שונה ובצורה שונה, המטרה בסוף היא אחת לדאוג שנקבל את הציון המרבי במבחן. אותו ציון שבעתיד יעזור לנו להתקבל לאקדמיה.

יתרונות קורס הפסיכומטרי

בדיוק כמו בתיכון כשאנו עוברים מספר שיעורים בלתי מבוטל בכדי להצליח במבחן הבגרות, המורה מלמד אותנו שיטת שונות לענות על תשובות, מגדיל את סיכויי ההצלחה שלנו. כך בשיטה זו עובד קורס הפסיכומטרי אנו לא מגיעים מופתעים למבחן. סך הכל מבחן הפסיכומטרי הוא לא ממש כמו מבחן בגרות, עלינו לצפות לרמה אחרת אך את כל זאת ועוד המדריך ילמד אותנו.

אז למה למהר

נכון שזה נשמע קצת הזוי הלו הרגע סיימנו ללמוד, כבר נתחיל בלימודים חדשים, אך עלינו להסתכל על חצי הכוס המלאה. אנחנו עדיין בסוג של מסגרת, אחרי צבא או אחרי הטיול יהיה לנו קשה מאוד לחזור לתלם של לימודים, עכשיו אנו עוד מוכנים לפתור בעיות, עכשיו עוד האנגלית טרייה בראשנו, עכשיו עברנו בגרויות הגיע הזמן להיכנס למגרש של הגדולים.


בדרך לאוניברסיטה

יום ראשון 30 בספטמבר, 2012

סיימנו את התיכון ואנו חושבים להתחיל בלימודים גבוהים, בזמן שאנו מתלבטים חבל לבזבז זמן יקר, בינתיים אולי נתחיל בהכנות לפסיכומטרי. נגדיל את אוצר המילים באנגלית, נפתור בעיות מגוונות במתמטיקה ולא פחות חשוב נלמד פתגמים וניבים בעברית שאולי מעולם לא שמענו.

איך מתחילים ללמוד לפסיכומטרי

איך לומדים למבחן פסיכומטרי? האם ללמוד לבד או ללמוד במסגרת? איזו שיטה מתאימה לי ביותר? כל כך הרבה שאלות עולות לפני שבכלל מתחילים ללמוד. התשובות לשאלות המסובכות מקשות עלינו לא פחות מאשר הלימודים עצמם, אז בכדי שלא נישאר תקועים במקום שנתחיל את הלימודים, נציג את היתרונות של הפסיכומטרי, את שיטות הלימוד ודרכי ההכנה.

המבחן הגורלי

מבחן הפסיכומטרי נחשב לאחד המבחנים הקשים ולא רק בגלל דרגת הקושי של המבחן אלא גם מבחינה מנטאלית, מבחן הפסיכומטרי לעיתים הוא שיקבע את עתידנו בהמשך הדרך, לאיזה מוסד אקדמאי נתקבל ולאיזה לא, ואיזה מקצוע נלמד. לכן אסור לנו לזלזל במבחן הזה ולראות אותו כמו מבחני הבגרות.

איך ללמוד למבחן

בנוגע לתשובה הגורלית הזו, אפשר לומר שקיימות מספר דרכים ללמוד למבחן הפסיכומטרי. הדרך המקובלת ביותר היא בקורס פסיכומטרי אשר מכין את התלמידים בצורה היעילה ביותר למבחן. בקורס יחלקו אותנו לקבוצות קטנות ופשוט נכסה את מגוון הפרקים עד שנגיע לרגע הגורלי, אך קצת קודם לכן אנו נעבור סימולציות המדמות את מבחן הפסיכומטרי בזמן אמת.

שלא יתפסו אותנו לא מוכנים

מבחן הפסיכומטרי אינו מבחן חדש, כבר ראינו ותרגלנו אלפים של דוגמאות בעבר, הדרך הטובה ביותר ללמוד למבחן היא על ידי תרגולים בלתי פוסקים, גם אם אנו חושבים שאנו יודעים את החומר או פרק מסוים, לא לדלג עליו, להמשיך בכל בכוח ולא לוותר. הוכח כבר לא פעם כאשר אנו יודעים לקראת מה אנו עומדים, הסיכויים שלנו להצלחה גבוהים בהרבה. אתם יכולים לקרוא לזה בעיית הסתברות אתם יכולים לקרוא לזה סטטיסטיקה אך בסופו של דבר מי שמשקיע ומתאמץ מקבל את התוצאות שיקבעו לו את העתיד אליו הוא ייחל.