פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

ללמוד למבחן הגדול- פסיכומטרי

יום ראשון 10 במרץ, 2013

אתה מעוניין ללמוד באוניברסיטה, אתה כבר יודע מה אתה מתכוון ללמוד ויודע מתי אתה רוצה להתחיל. עתה נשאר לעבור את מבחן הפסיכומטרי אותו המבחן שבסופו של דבר יקבע אם אתה יכול להתקבל ללימודים באוניברסיטה.

לצערנו הרב לא כולם מתקבלים לאוניברסיטה, עלינו להציג כמה ציונים קודם לכן, מלבד מבחן האי קיו, עלינו להציג את תוצאות הבגרות. לעיתים ישכללו לנו את הציונים לעיתים מבחן האי קיו שיספק בכדי להעביר אותנו שלב, אך לעולם זה לא יהיה רק ציון הבגרות אשר יקבע, כאשר אנו רוצים להתקבל לאוניברסיטה.

הפסיכומטרי הגדול

מבחן הפסיכומטרי נערך בכמה מועדים קבועים במועד חורף ומועד קיץ, אז מתי להתחיל ללמוד למבחן זו שאלה פשוטה יותר. איך כדאי לך ללמוד למבחן זו שאלה מסובכת יותר, המצריכה ממך מחשבה קודם לכן. יש כמה שיטות עיקריות ללמוד למבחן הפסיכומטרי. יהיו את אלה שיעדיפו ללמוד לפסיכומטרי לבד, יהיו את אלה שיעדיפו ללמוד בכיתה ויהיו את אלה שיעדיפו קבוצות קטנות או מורה פרטי.

אם מי אתה נמנה

לפני שאתה בוחר את צורת הלימודים, איך אתה רוצה ללמוד למבחן הגדול, חשוב לציין שאתה חייב ללמוד למבחן הפסיכומטרי. אין מנוס אתה לעולם לא תצליח להגיע לתוצאות טובות אם לא תשקיע מעצמך כמה חודשים טובים של לימוד, מבחן זה נחשב לאחד המבחנים המורכבים ביותר.

נושאי הבחינה

מבחן הפסיכומטרי מורכב משלושה פרקים הכוללים ידיעת האנגלית, ידיעת העברית וחשיבה כמותית. אומנם זה לא נשמע תורה מסיני, אך כל פרק מכיל כמה נושאים לא פשוטים בכלל, המבחן מכיל מאתים עשרים וחמש שאלות אמריקאיות שעליהם עלינו לענות בשלוש שעות ועשרים דקות, מה שמותיר לנו בערך דקה לכל שאלה.

כאשר אנו בוחרים ללמוד למבחן הפסיכומטרי עם מורה או מדריך, אנו בעצם מבטיחים לעצמנו סיכויי הצלחה גבוהים יותר, מאחר והמדריכים מכינים אותנו בדרך הטובה ביותר למבחן האמיתי. בכיתה אנו נדמה מבחנים בזמן אמת, אנו נלמד טכניקות כיצד להצליח לנחש את התשובה הנכונה גם אם אנו כלל לא מבינים את השאלות.

רק עלינו לזכור כי לכל אדם מתאימה שיטת לימוד אחרת, אם אתה מרגיש שאתה לא יכול לשבת בכיתה גדולה, אל תהססו, ותבחרו במקומות בהם תוכלו ליהנות מסביבת לימודים שונה, כיתות קטנות מאוד או כיתות של לקוי למידה. תמיד תעמידו את עצמכם במרכז וחישבו מה טוב עבורכם. אחרי הכל זה הציון שיקבע בסופו של דבר האם תתקבלו לאוניברסיטה.

מי שמרגיש שהוא יכול ללמוד לבד למבחן הפסיכומטרי, רשאי לקנות את ערכת ההכנה למבחן בכל אחת מחנויות הספרים בארץ ולהתחיל ללמוד לבד, ברשת האינטרנט תוכלו למצוא הרבה שיטות שיעזרו לכם ללמוד בצורה נבונה יותר, רובם בתשלום אך כמו אמרנו מבחן הפסיכומטרי הוא בסופו של דבר קובע את העתיד שלנו.


כמה אנו באמת מכירים את מבחן הפסיכומטרי

יום ראשון 10 במרץ, 2013

את המושג פסיכומטרי אנו כבר מכירים בחטיבה או בתיכון, לא רק שאנו עוברים מבחן פסיכוטכני שמסווג אותנו לכיתות, מבחן ברמה גבוהה שמטרתו גם כן לבדוק אי קיו, כבר בתקופה הזו אנו שומעים כי מבחן זה קל יותר מהמבחן האמיתי שנעבור לפני הקבלה לאוניברסיטה.

רק מה

המבחן שאנו עוברים בחטיבה, הפסיכוטכני, אנו לא יכולים להתכונן אליו ולרבים מאתנו גם לא כל כך אכפת מהמבחן הזה. מאחר ובתיכון או בחטיבה בדרך כלל אכפת לנו עם מי מהחברים נהייה בכיתה, איזה חבר הולך לאיזה תיכון.

ואחרי הצבא

אחרי הצבא אנו כבר מתחילים להכיר במבחן האמיתי, מבחן הפסיכומטרי, אותו מבחן שיקבע בסופו של דבר האם נתקבל לאוניברסיטה או לא. לכן בשלב הזה אנו כבר מתחילים להכיר בערך של המבחן ובאמת ובתמים רוצים להצליח בו. אנו מתחילים לעשות שיקולים של ילדים גדולים, הכיף וההנאה של הילדות כבר מאחורינו, עתה אנו כבר חושבים ברצינות.

אז מה אנו באמת יודעים על מבחן הפסיכומטרי?

מבחן הפסיכומטרי מורכב משלושה נושאים הכוללים חשיבה מילולית, חשיבה כמותית וידיעת האנגלית. בכל המבחן יש שמונה פרקים המורכבים ממאתיים עשרים וחמש שאלות, אורך הבחינה הוא שלוש שעות ועשרים דקות. המבחן מורכב משאלות אמריקאיות בלבד כאשר עלינו לבחור את התשובה הנכונה ביותר.

טריקים במבחן

כאשר אנו ניגשים ללמוד למבחן הפסיכומטרי מלמדים אותנו טריקים, איך לאתר את התשובה  הנכונה ביותר מבין הארבע המוצעות. תמיד תהיה זו דרך האלימינציה, דרך השלילה, כאשר אנו שוללים שתי תשובות עוד לפני שבכלל הבנו את השאלה, ועתה נותר לנו לחשוב מי מבין התשובות היא הנכונה יותר.

נשמע לא קל

מבחן הפסיכומטרי באמת לא קל, רוב האוכלוסייה הניגשת למבחן הפסיכומטרי אינה יכולה ללמוד לבד לבחינה. הרוב הגדול פונה לכיתות לימוד המיועדות במיוחד לפסיכומטרי לקורס שנמשך מספר חודשים. בקורס יכינו אותנו בדרך הטובה ביותר למבחן האמיתי.

כמה דרכים ללמוד למבחן הפסיכומטרי

מלבד הדרך המסורתית של הקורס אשר הזכרנו קודם לכן , אנו יכולים ללמוד למבחן הפסיכומטרי בצורות שונות, היום אנו יכולים לאתר ברשת האינטרנט לימודי און ליין בתשלום כמובן, אנו יכולים ללכת למורה פרטי או אפילו להתארגן בקבוצות למידה קטנות.

לפני שאתם בוחרים איך ללמוד למבחן הפסיכומטרי, חשוב שתכירו את היכולות שלכם, יהיו כאלה שיתקשו ללמוד בכיתה גדולה, יהיו כאלה שלא יוכלו להכריח את עצמם ללמוד לבד ויהיו צריכים את הדרבון של המורה. זה לא משנה איך אתה מתכוון ללמוד לבחינה, אתה תבחר בדרך הנוחה לך ביותר, עלייך לזכור שלפני הבחינה אתה חייב "להקריב" את הזמן שלך.


הצד הטוב והצד הרע של הפסיכומטרי

יום ראשון 10 במרץ, 2013

הרבה מאוד אנשים מפחדים ממבחן הפסיכומטרי, מאחר ומבחן זה נחשב לאחד המבחנים הקשים ביותר שנעבור בחיינו. זה מבחן שצריכים ללמוד אליו והרבה. אך למבחן זה יש גם צדדים טובים יותר. מבחן זה פותח בפנייך אפשריות להכיר בדרך חדשה.

הצד הפחות טוב

נכון שמבחן אי קיו, נשמע מלכתחילה מבחן לא סימפטי בכלל בלשון המעטה, זה מבחן שגורם לנו להקריב שעות על גבי שעות של לימודים, הן בכיתה והן בבית. מאחר ואנו לא יכולים להסתמך רק על הלימודים בכיתה מבלי לתרגל פרקים שלמים בבית.

מבחן הפסיכומטרי הוא מורכב מאוד וקשה מאוד, המבחן מכיל שלושה נושאים מרכזים המחולקים לשמונה פרקים, כל המבחן מורכב ממאתיים עשרים וחמש שאלות עליהם אנו צרכים לענות בשלוש שעות ועשרים דקות בלבד, מה שמותיר לנו בממוצע דקה אחת לענות על כל שאלה.

הצד הטוב של הפסיכומטרי

רבים האנשים שיעדיו כי הפסיכומטרי פתח בפניהם דרך חיים חדשה. מאחר ופסיכומטרי אנו בדרך כלל לומדים בכיתה עם עוד הרבה אנשים, כך שכבר יצא לנו להכיר חברים חדשים, הפסיכומטרי הוא שיקבע אם נתקבל לפקולטה בה אנו רוצים ללמוד מה שפותח מסלול חדש ושונה לגמרי בחיינו.

הרבה פעמים אנשים שיתקשו ללמוד בתיכון ולא אובחנו לעולם כבעלי הפרעות קשב וריכוז, מגלים זאת לפני מבחן הפסיכומטרי, ובכך הם גם פותרים בעיה די קשה שהעיקה על חייהם. אותם אנשים שלא יכלו ללמוד בתיכון לפתע מגלים כי הם אוהבים מאוד את מוסד הלימודים החדש, את הדרך החדשה שנפתחה בפניהם.

עד כה ראינו את הצד הטוב והצד הפחות טוב של הפסיכומטרי, עתה השאלה שנשארת פתוחה היכן ללמוד למבחן וכיצד ללמוד למבחן. אחת הדרכים המקובלות ביותר כפי שהזכרנו היא קורס הכנה לפסיכומטרי. בדרך כלל מדובר בכיתה של עשרים עד ארבעים תלמידם. בקורס המדריכים מכינים אותנו בדרך הטובה ביותר למבחן האמתי על ידי תרגולים, לימוד טכניקות ועל ידי סימולציות המדמות כמה שיותר את המבחן האמיתי.

דרך נוספת ללמוד למבחן הפסיכומטרי היא אצל מורה פרטי, זו שיטה חדשה יחסית, אך היא הוכיחה את עצמה לא פעם, במיוחד לאותם אנשים שלא יכולים ללמוד בכיתות גדולות, מסיבות שונות כמו הפרעות קשב וריכוז, חרדות חברתיות או בשל הקושי להדביק את פער הכיתה.

היום אנו יכולים לראות מכונים המכינים לפסיכומטרי אנשים בעלי הפרעות קשב וריכוז, אותה אוכלוסייה שניתנה לה ההזדמנות להשתלב במוסדות הגבוהים למרות הקשיים שבדרך. בכיתת לימוד של לקוי למידה, הדרך ללימוד המבחן היא לא שונה בהרבה, אך ללא ספק מעניינת יותר, המדריכים המיומנים מעבירים את החומר בצורה קלה יותר לסטודנט וכמובן קצב הלמידה הוא שונה ובהתאם גם אורך הקורס.


קורס הכנה לפסיכומטרי – הדרך להצלחה שלך

יום ראשון 10 במרץ, 2013

להתכונן למבחן הפסיכומטרי זו משימה לא קלה בכלל, במיוחד אם לעולם לא ניגשת למבחן מסוג מזה ואתה נתקל בו בפעם הראשונה בחייך. מבחן זה בנוי בצורה ייחודית ובעצם זה מבחן אותו נעשה פעם אחת בחיינו אלא אם כן נרצה לשפר את הציון ותו לו.

הקבלה למוסד אקדמאי

הקבלה למוסד אקדמאי תלויה במספר גורמים, קודם כל בציון מבחן הפסיכומטרי וציון הבגרויות ושיחה אישית עם המועמד. לאחר שעברת את כל אלה בהצלחה, אתה עומד בפני דרך חדשה, דרך שתפתח בפנייך מסלולים חדשים ואפשרויות קידום.

לפני הכל

אם עברת את מבחני הבגרות בהצלחה אתה כבר בדרך הנכונה, אך זכור כי מבחן הפסיכומטרי שונה אלפי שנות אור מהבגרויות שעשית עד כה. מבחן הפסיכומטרי בנוי בצורה ייחודית ולא בכדי, יש מספר מכונים וקורסים בארץ אשר מכינים אותך בדרך הטובה ביותר להגיע להישגים הטובים ביותר עבורך.

מבנה המבחן

מבחן הפסיכומטרי כולל שלושה נושאים: חשיבה כמותית, חשיבה מילולית וידיעת האנגלית, כל המבחן מורכב משמונה פרקים הכוללים מאתים עשרים וחמש שאלות אמריקאיות עליהם עלינו לענות בשלוש שעות ועשרים דקות בלבד, מה שמשאיר לנו בממוצע דקה אחת תמימה לכל שאלה.

מטרת המבחן היא לנבא את היכולת שלנו להצליח באקדמיה, לכן המבחן נחשב לאחד המבחנים הקשים ביותר, המבחן בודק את יכולת הסקת המסקנות שלנו, יכולת החשיבה, יכולת התמודדות עם מצבי לחץ, חשוב לזכור כי המבחן אינו באמת מנבא את הידע שלנו מאחר ויש שיטות שונות ומגוונות ללמוד למבחן זה. מה שכן להתכונן למבחן הפסיכומטרי בעצם מצריך מאתנו שעות על גבי שעות של תרגולים וסימולציות, כאשר אנו מתחילים ללמוד למבחן ניצבות בפנינו כמה אפשרויות לימוד.

ללמוד לבד

אנו יכולים לרכוש ערכה של המרכז הארצי לבחינות, בערכה אנו נקבל הסברים על מבנה הבחינה, על הפרקים וכמה דוגמאות של מבחנים. רוב האנשים אינם מעוניינים ללמוד בדרך זו מאחר שהיא נחשבת לפחות יעילה לקבוצות שונות.

קורס הכנה לפסיכומטרי

קורס הכנה לפסיכומטרי נחשב יעיל יותר והסיבה לכך היא פשוטה מאוד, מאחר והציונים במבחן הפסיכומטרי נקבעים באופן יחסי בהתאם לתשובות הנכונות שענינו ביחס לנבחנים באותו הסמסטר. מי שמצליח לענות על יותר תשובות נכונות מקבל ציון גבוה יותר.

בקורס הכנה לפסיכומטרי מלמדים אותנו טכניקות ושיטות שונות כיצד לפסול באופן אוטומטי תשובה אחת או שניים עוד לפני שקראנו את השאלה, מלמדים אותנו כיצד לענות על הבחינה בדרך הטובה ביותר והמדויקת ביותר. בקורס ההכנה לפסיכומטרי הסטודנטים יעברו מרתונים של מבחנים שידמו את המבחן האמתי בצורה הקרובה ביותר, הן מבחינת זמן והן מבחינת המבנה. זה לא סוד ככל שנלמד יותר הסיכוי שלנו להצליח להוציא ציון גבוה עולה, ועל זה בדיוק יעבדו איתנו, איך לשפר את הציון שלנו כל פעם מחדש עד למבחן האמתי.


מה עדיף פסיכומטרי או שיפור בגרויות?

יום ראשון 10 במרץ, 2013

שאלת השאלות אחרי שאנו מסיימים את הצבא, חוזרים מהטיול הגדול שלנו במזרח או בדרום אמריקה, זה האם לשפר את הבגרויות או האם לעשות מבחן פסיכומטרי. זו באמת שאלה לא קלה רק אם יש לך את אפשרות הבחירה.

ללמוד באוניברסיטה

כאשר אנו רוצים ללמוד באוניברסיטה השאלה האם לשפר בגרויות או לעשות מבחן היא פחות רלוונטית, כיוון שהמבחן הזה לא בא במקום המבחן הזה, יש כאן שכלול של ציונים. כאשר אנו רוצים להתקבל לאוניברסיטה אנו כבר יכולים לראות מבעוד מועד את תנאי הקבלה, איזה ציון בגרות עלינו להציג ואיזה ציון פסיכומטרי עלינו להציג.

לימודים במכללות

גם במכללות הפרטיות דורשים מאתנו הצגת ציונים של בגרות ופסיכומטרי, בכמה מהפקולטות יכול להיות שלא ידרשו מבחן פסיכומטרי אך ידרשו ציון גבוה מאוד של הבגרויות, ומכאן עולה השאלה האם כדאי לי לשפר בגרות או האם כדי לי ללמוד למבחן הפסיכומטרי.

לסבר את אוזניכם

במקרה ואין לכם תעודת בגרות שלמה, אתם לא תוכלו להתקבל לשום מוסד אקדמי, לכן במקרים אלה תמיד נמליץ להשלים את הבגרות. מבחני הבגרות אינם מחליפים את מבחן הפסיכומטרי, אך השלמת הבגרויות במיוחד באנגלית ובמתמטיקה תסייע לכם גם במבחן האי קיו. מאחר וחלק מהפרקים במבחן זה הם ידיעת האנגלית וחשיבה כמותית.

התשובה האמתית

כאשר אתם מתכוונים להתקבל למוסד אקדמי, עליכם לברר מה הם תנאי הקבלה, איזה ציון פסיכומטרי יאפשר לנו ללמוד באותו המוסד ואיזה ציוני בגרות אנו צרכים להציג. רק לאחר מכן נוכל לדעת בוודאות האם אנו צריכים לשפר את הבגרויות או שאין צורך. זכרו כי ברוב המקומות הבגרות לא באה על חשבון מבחן הפסיכומטרי או להפך.

להירשם לקורס פסיכומטרי

כאשר אנו רוצים להתחיל בלימודים לפסיכומטרי עלינו להבין קודם לכן מי אנחנו, נשמע לכם קצת הזוי נכון? אך יש כמה דרכים עיקריות ללמוד למבחן הפסיכומטרי. אתם יכולים ללמוד לבד בבית, ללמוד בקורס מיוחד המכין אתכם למבחן או ללמוד אצל מורה פרטי.

השאלה הנשאלת איך אתם מעדיפים ללמוד, חישבו למשל על שיעורי המתמטיקה או האנגלית בבית ספר התיכון, האם נמנמתם עם הקבוצה החזקה יותר או החלשה, האם הלימודים היו קלים עבורכם או קשים, כמה יחידות עשיתם בבגרויות השונות.

אם נמניתם עם הקבוצה החלשה יותר ויש לכם קושי ללמוד, יהיה עדיף עבורכם ללמוד בכיתה קטנה או אצל מורה פרטי, אם נמניתם עם הקבוצה החזקה, אתם בהחלט תוכלו לעמוד בקצב הכיתה של הפסיכומטרי.

רק זכרו יש כמה מכונים בארץ אשר מכינים לפסיכומטרי בצורות שונות, כולם יבטיחו לכם ציונים גבוהים, כולם יבטיחו לכם לימודים בצורות מעניינות, אך בסופו של דבר עליכם לברר כמה תלמידים יש בכיתה, כי לא נוח לכם ללמוד בכיתה גדולה, תמיד יש לכם אלטרנטיבות אחרות וטובות יותר שיתאימו במיוחד עבורכם.


איך לומדים לפסיכומטרי?

יום ראשון 10 במרץ, 2013

בין אם אנו רוצים ללמוד באוניברסיטה או במכללה, כנראה שנצטרך לעבור את מבחן הפסיכומטרי. המבחן הגדול נערך בחמישה מועדים שונים בשנה ואיתו מגיעות גם השאלות הרבות שאנו מתחבטים בהן, כיצד לומדים למבחן הפסיכומטרי? איך עושים את זה? מה זה דורש ממני? כמה זה עולה? האם אני יכול לעבוד בזמן הלימודים?

אז איך מתכוננים למבחן ?

אז כבר הבנו שאנו חייבים לעבור את המבחן אם אנו רוצים להתקבל לאוניברסיטאות והמכללות הציבוריות הקיימות היום בארץ. עכשיו, נתחיל לבדוק עם עצמנו בשיטת האלימינציה מה יותר טוב לנו? לאיזו דרך אנו מתחברים יותר? האם אנו אוהבים ללמוד בכיתה גדולה או בכיתה קטנה? ואולי אפילו הדרך הפרטנית היא הטובה לנו ביותר? איפה כדאי ללמוד? לבד בבית או בקורס?. אז לפני שאנו מתחילים, והדברים עדיין נשמעים לנו סינית, נלמד  איך מורכבת הבחינה ובהתאם לכך נוכל לבחור לאיזו שיטה אנו מתחברים יותר.

מרכיבי הבחינה

מבחן פסיכומטרי מורכב משלושה חלקים עיקריים, בעצם שלושה פרקים – חשיבה כמותית, חשיבה מילולית וידיעת השפה האנגלית, כל פרק מחולק לשמונה נושאים. המבחן מורכב ממאתיים עשרים וחמש שאלות אמריקאיות שאותן עלינו להשלים בשלוש שעות ועשרים דקות בלבד, זאת אומרת שבממוצע יש לנו דקה אחת לענות על כל שאלה.

חשיבה כמותית

במבחן הפסיכומטרי תוצג לנו, בדרך כלל, שאלה שתראה לנו מאוד מסובכת, והתשובה אליה, בדרך כלל, תהיה מאוד פשוטה. גם ידע בסיסי או נרחב בפעולות חשבון ובבעיות  במתמטיקה ובגאומטריה לא יכול לתאר את השאלות המורכבות במבחן הפסיכומטרי. השאלות במבחן אמורות לאתגר אותנו ואנו אמורים לתת פייט בחזרה בכך שאנו כבר מתורגלים בטכניקות שונות שלמדנו מבעוד מועד.

חשיבה מילולית

אוצר מילים בשפה העברית, שטויות נכון? הרי נולדתי בישראל, אני מדבר את השפה שוטף, במה כבר יכולים להתקיל אותי? אז זהו, שמסתבר שיש הרבה במה להתקיל. משפטים כמו גרבתי פוזמק או ישבתי בגזוזטרה הם לא משפטים שנשתמש בהם ביומיום ובטח שלא במילה כרוכית. במילים אלו ניתקל רק כשנלמד למבחן ונתחיל לתרגל בצורה יומיומית, וכמו שאומרים בארמית – נעלה מ"בירא עמיקתא לאיגרא רמה".

אנגלית – אוצר מילים וידיעת השפה

נתייחס לחלק זה בדיוק כפי שהתייחסנו לחלק החשיבה המילולית. גם כאן אנו חייבים ללמוד אוצר מילים שלא משתמשים בו ביומיום. לדוגמא, נראה מילים ונשמע משפטים שמעולם לא נתקלנו בהם. לא בטלויזיה ולא בסתם שיחת חולין שניהלנו באנגלית קוראים לזה אנגלית ספרותית, ומה שאנחנו רגילים לשמוע זו אנגלית מדוברת. מילים נרדפות זהו שם המשחק וככל שנפתח מילונים יותר ונתרגל יותר, כך נדע יותר ויותר מילים באנגלית ואוצר המילים שלנו יגדל. אז שוב – תרגול מביא לשלמות ותרגול מביא להצלחה במבחן הפסיכומטרי.


איזה לחץ – פסיכומטרי!!!

יום ראשון 10 במרץ, 2013

ישנן כמה נק' משמעותיות בחיים שלנו ואחת מהן היא עשיית מבחן הפסיכומטרי – זהו מבחן שבעצם קובע איך יראה  העתיד שלנו והאם נצליח להוציא את הציון שאנו רוצים בכדי להתקבל למגמה הנחשקת באוניברסיטה או במכללה. מנסיוננו הרב אפשר לראות שאם מישהו באמת רוצה להשיג משהו – הוא יגיע אליו. וכאן נכנס מדד ההשקעה. כבר נשמע מלחיץ, אה???.

קודם כל – הורידו פאניקה

אמא'להההה פסיכומטרי!! מה עושים? שמעתי על כאלו שלא יצאו חצי שנה מהבית!! זה נכון?, שמעתי על כאלה שמרוב לחץ יצאו להם חצ'קונים בכל הפנים…מה אני אעשה???. אז קודם כל – תרגעו. הפחד העיקרי ממבחן הפסיכומטרי נובע מכך שמבחן זה קובע את העתיד שלנו ובעצם מראה את רמת הידע שלנו. מה שאנו לא יודעים הוא שמבחן הפסיכומטרי מראה את רמת הידע שלנו ביחס לאלו הנבחנים איתנו. לכן, ככל שנלמד יותר טכניקות למידה וככל שנשנן ונתרגל יותר, כך, בעצם, יהיה לנו יתרון על אחרים הנבחנים יחד איתנו. עדיין לחוצים??…בואו נמשיך לקרוא.

מה זה ציון טוב במבחן הפסיכומטרי?

כמה צריך להוציא במבחן הפסיכומטרי? 800?? 750?? איך אני אוציא ציון כזה? ומה אם מישהו מוציא פחות? הוא לא יכול להתקבל ללימודים?…איזה לחץ!!. אז בואו נירגע ונבין שרק 0.1% מכלל אוכלוסיית הנבחנים, הנבחנים במועד מסוים מוציאה את הציונים האלה, ובכלל, מי אמר שזהו הציון שצריך?. אז מה ציון טוב במבחן הפסיכומטרי? ציון טוב יהיה בעצם הציון שמבקשים מאיתנו להוציא בכדי שנוכל להתקבל למגמה שאנו רוצים להתקבל, בין אם במכללה ובין אם באוניברסיטה. לכן, תחילה ניגש ונבדוק כמה עלינו להוציא בכדי להתקבל וכך בעצם נדע מהי הרמה הדרושה לנו.

איך נוציא את הציון המיוחל?

תחילה, נבין בכלל על מה המבחן מדבר ומהם נושאיו, מהן שיטות הלימוד ואיך בכלל ניגשים אליו.  כמו שציינו למעלה, מבחן הפסיכומטרי הוא מבחן שעובד על טכניקות ותרגול. כיום, ניתן ללמוד ממורים המובילים בתחום ומטובי המרצים איך בעצם להוציא את הציון המיוחל במבחן הפסיכומטרי. כשנתחיל ללמוד נראה מהר מאוד, בעזרת הדרכה, כמובן, על אילו נושאים כדאי לנו להתמקד יותר ועל אילו פחות. אילו נושאים אנו יכולים לפתור במהירות יותר ובאילו נושאים דרושה לנו למידה ממושכת יותר. אך, חשוב שנזכור, שגם אם אנו טובים יותר בנושא מסוים, אסור אף פעם לנוח על זרי הדפנה ותמיד צריך ללמוד ולהמשיך לתרגל גם בנושאים שבהם אנו טובים יותר.

הרכב המבחן

מבחן הפסיכומטרי מורכב משלושה נושאים – חשיבה כמותית, חשיבה מילולית וידיעת השפה האנגלית. במבחן יש שמונה פרקים ולכל פרק יש את הזמן הקצוב לו – אנו חייבים לעמוד בזמנים, אחרת, לא נספיק לענות על כל שאלות המבחן. במהלך הלימודים למבחן הגדול, אנו לומדים איך לעמוד בזמנים, איך לענות על שאלות בדרך המהירה ביותר, ואיך, בעצם, למצות את הידע שלנו, בעזרת הטכניקות שלמדנו ובעצם להגיע למקסימום היכולת שלנו. והכל כמובן בעזרת הכוונה והרבה תרגול של מבחנים המדמים את המבחן האמיתי.


פסיכומטרי – מפחדים?

יום ראשון 10 במרץ, 2013

בימינו מבחן פסיכומטרי נחשב לאחד המבחנים החשובים שאנו עוברים בחיינו, מיד אחרי הצבא ולפעמים גם בתום הלימודים, אנו ניגשים למבחן שבעצם יקבע לנו בצורה מסוימת את העתיד, הציון שיינתן לנו בסופו של דבר, הוא שישפיע על העתיד שלנו, האם אנו יכולים להתקבל ללימודים הגבוהים ובאיזה מוסד נעבור את הלימודים הגבוהים, האם זו תהיה מכללה או אוניברסיטה?

אין צורך לפחד מהמבחן הגדול

הפחד העיקרי שלנו מהמבחן נובע מעצם העובדה שהפסיכומטרי בעצם בודק את הידע שלנו, ומיד אחר כך מסווג אותנו לרמות שונות. לא מספיק מלחיץ? המבחן גם מוגבל בזמן, לכל שאלה מוקצבים עשרות שניות ולא יותר מזה, המבחן כולו הופך להיראות בעינינו מפחיד אולי אפילו מידי. אך אם תדעו שהוכח ולא מכבר, שהמבחן הוא בעצם תרגול של טכניקות ושכל מה שצריך הוא ללמוד היטב, לשנן ולזכור, עדיין תהיו לחוצים ממנו?!

אז איך נוציא ציונים טובים במבחן הפסיכומטרי?

כשאנו חושבים על מבחן הפסיכומטרי, הדבר הראשון שעולה במוחנו הוא ציונים, ונראה כי כולם סביבנו השיגו את הציון  800 או 750. חשוב שנדע שציונים אלו כמעט ואינם ברי השגה. כשאנו מדברים על ציונים אלו אנו בעצם מדברים על שני אחוזים מהאוכלוסייה, או, ליתר דיוק שני אחוזים מכלל הנבחנים במועד מסוים. ציון טוב במבחן הפסיכומטרי הוא הציון שבעזרתו אנו נתקבל למוסד הלימודים שאנו כה חושקים ללמוד בו. אם נבחן היטב את המכללות והאוניברסיטאות השונות בארץ נראה כי הן אכן דורשות להציג  את ציון המבחן, אך הן לא דורשות את הציון 800 וגם לא 750.

אז איך נמקסם את הציון?

תחילה,נמנה את נושאי המבחן. כמו שכבר ציינו מבחן הפסיכומטרי עובד בצורה של טכניקה מסוימת. היום אנו יכולים ללמוד על ידי מורים מובילים בתחום, כיצד למקסם את הציון שלנו במבחן הפסיכומטרי. המרצה בעצם עוזר לנו להחליט, לאחר שבחן את הידע שלנו בכיתה, על אילו נושאים להתעכב במבחן ואילו נושאים אנו יכולים לעבור בקלות ובמהירות, המרצה בוחן את החוזקות והחולשות שלנו וכך בעצם יכול לתת לנו דגשים על אילו פרקים כדאי לנו להתעכב וללמוד יותר ועל אילו פרקים אנו יכולים להתעכב פחות ולנשום לרווחה.

מבנה המבחן

מבחן הפסיכומטרי מורכב משמונה פרקים, לכל פרק הזמן הקצוב לו. בכיתת הפסיכומטרי, המורה עובר איתנו על זמנים ונותן לנו המלצות אינדיבידואליות שיעזרו לנו לארגן את הזמנים, כך שנוכל לענות על רוב השאלות במבחן. כל אחד משמונת הפרקים עוסק בשלושה נושאים שהם בעצם התחומים המרכזיים של המבחן: אנגלית, חשיבה כמותית וחשיבה מילולית.

כיצד נלמד למבחן הפסיכומטרי?

אז נוכחנו לדעת, כי מבחן הפסיכומטרי, אמנם מורכב ומאתגר, אך בהחלט אינו מפחיד, וכי בעזרת טכניקות שנלמד ניתן לעבור אותו, ואפילו די בקלות. ועכשיו, כשסף החרדה ירד, נוכל להתחיל בלימודים. למבחן הפסיכומטרי בדרך כלל נהוג ללמוד מספר חודשים מראש. ההדרכה היעילה והנכונה ביותר ללמוד למבחן זה היא בעזרתו של מדריך מקצועי בקורס ייעודי למבחן הפסיכומטרי. מדריך מקצועי יכין אותנו למבחן בצורה המדויקת ביותר אשר מדמה את מבחן האמת.