פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

מבנה המבחן הפסיכומטרי – חשוב שתדעו

יום שלישי 4 כאוגוסט, 2009

למבחן הפסיכומטרי ניגשים מדיי שנה מעל 60,000 נבחנים, והוא מתקיים בשש שפות (עברית, ערבית, צרפתית, ספרדית, רוסית ובנוסח משולב של עברית ואנגלית) בחמישה מועדים שונים. בשניים מהמועדים, ביולי ובאוקטובר, מתקיימות גם בחינות המיועדות לסובלים מלקויי למידה שונים. אבל מה אתם יודעים על מבנה הבחינה הפסיכומטרית?

לנוסח הבחינה אחראי המרכז הארצי לבחינות והערכה והוא גם אחראי על בדיקתה.

המרכז הארצי לבחינות והערכה הוא מוסד ציבורי ללא כוונות רווח שהוקם בשנת 1980 על ידי הוועד הראשי של האוניברסיטאות בישראל, ונוסף לבחינה פסיכומטרית, הוא אחראי על בחינות מיון אחרות לתארים אקדמיים מתקדמים ומקדיש את מרבית זמנו למחקר סטטיסטי מעמיק ולחקר ביצועים.

מבנה הבחינה הפסיכומטרית

המבחן הפסיכומטרי כולל שמונה פרקים, כאשר לכל פרק מוקצבות 25 דקות בלבד, אין לעבור לפרק החדש או לחזור לפרק הקודם בתום הזמן שהוקצב לו.

בראש כל אחד מהפרקים מופיע מספר השאלות ומשך הזמן.

לכל אחת מהשאלות ישנן ארבע תשובות כאשר רק אחת מתוכן היא נכונה.

הזמן הכולל של הבחינה הוא 200 דקות, ללא כל הפסקות. הפסקה במהלכה של הבחינה היא על חשבון זמנו של הנבחן.

המבחן מחולק לשלושה תחומים מרכזיים:

תחום חשיבה מילולית – בחלק זה של הבחינה נבדקים הכישורים המילוליים של הנבחנים: אוצר מילים, יכולת לוגית, אנלוגיות, מורכבות לשונית, השלמה של משפטים, יכולת ניתוח והבנה של טקסטים ויכולת חשיבה שיטתית ובהירה.

תחום חשיבה כמותית – בחלק זה של הבחינה נבדקת יכולתם של הנבחנים לעשות שימוש בנוסחאות מתמטיות ובמספרים כדי לפתור בעיות שונות. נוסף לכך, נדרשים הנבחנים לפענח ולנתח נתונים מתמטיים המופיעים בתרשימים, בטבלאות, בסדרות מספריות או בכל צורה אחרת.

שליטה באנגלית – בחלק זה של הבחינה נבדקת רמת שליטתם של הנבחנים בשפה האנגלית. החלק המוקדש לאנגלית כולל שאלות של אוצר מילים, השלמה של משפטים ברמות מורכבות משתנות, וקריאה והבנה של טקסטים ברמה אקדמית גבוהה.

השאלות בכל אחד מחלקי הבחינה מופיעות בסדר קושי עולה, מלבד השאלות בתחום הבנת הנקרא המופיעות לפי סדר של נושאים.

בבחינה ישנם גם שני חלקים, הזהים לחלוטין לשאר ששת הפרקים האחרים, אך אינם נכללים בשקלולו של הציון הסופי ומטרתם היא לשמש לצורכי סטטיסטיקה ומחקר שונים של המרכז הארצי לבחינות.

לנבחנים אין כל אפשרות להבחין בין הפרקים הנכללים בחישוב הציון ובין פרקי הפיילוט ועליהם להשקיע מאמצים דומים בכל אחד מחלקי הבחינה.

כיצד להגיע מוכנים?

לבחינה הפסיכומטרית ישנה חשיבות רבה והיא קובעת, במידה זו או אחרת, את עתידם האקדמי והמקצועי של הנבחנים.

מסיבה זו, בכדי להשיג ציון כמה שיותר גבוה בבחינה הפסיכומטרית, יש להתכונן אליה מראש ובאופן מעמיק.

חשוב להקדיש תשומת לב ומאמצים לכל אחד מתחומיי הבחינה השונים ובעיקר לתחומים בהם מתקשים, במטרה לגלות את נקודות התורפה ולשפר את התוצאות.

כמו כן, חשוב ביותר לפתור שאלות ובחינות לדוגמה תחת לחץ זמן במטרה לשפר, הן את מהירות התגובה והן את התוצאות.

לבחינה הפסיכומטרית ניתן ללמוד בדרכים שונות: לבד, בקורסי הכנה לפסיכומטרי, בשיעורים פרטיים, במכינות קדם אקדמיות או בכל מסגרת אחרת.

תגובה אחת »

[…] בסטופר במהלך מבחן פסיכומטרי מומלץ מאוד על מנת לנהל את זמני פתרון השאלות בצורה […]

12 באוקטובר, 2009 | 11:52
הוספת תגובה

התגובה

עוד בנושא: