פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

תוקפו של הציון הפסיכומטרי – מאז המבחן ועד מתי?

יום שני 24 כאוגוסט, 2009

עברת בחינה פסיכומטרית? קיבלת ציון מעולה אבל החלטת להמתין ולא להרשם ללימודים. עד מתי יהיה הציון הפסיכומטרי שלך בתוקף?

הבחינה הפסיכומטרית היא עדיין כלי המיון המרכזי באמצעותו מחליטים באוניברסיטאות ובמוסדות ההשכלה הגבוהים האחרים לקבל או לדחות את בקשתו של מועמד חדש להתקבל לחוג לימודים מסוים.

מסיבה זו, חשיבות הציון המושג בבחינה היא רבה ביותר, שכן הוא זה שקבוע במידה זו או אחרת את עתידו האקדמי והמקצועי של המועמד.

עם זאת, חשוב ביותר לזכור, כי תוצאות הבחינה תלויות, בראש ובראשונה, בהכנה יסודית וקפדנית וכמעט שאינן תלויות בגורמים אחרים או בגורל.

ציון בחינה פסיכומטרית תקף למשך שנים לא מעטות.

לכן, גם אם סיימתם זה עתה את הצבא ואינכם מתכוונים עדיין להתחיל בלימודים אקדמיים, תוכלו לנצל את הזמן הפנוי כדי להתכונן כראוי לבחינה ולבצע אותה בהקדם.

חישוב ציון הבחינה הפסיכומטרית

ציון הבחינה הפסיכומטרית נע בין 200 נקודות ל-800 נקודות, כאשר לצורך קביעתו מחושבים בנפרד הציונים בשלושת חלקי המבחן ולאחר מכן משוקללים יחד.

לפי נתונים שנאספו ונבדקו, עולה כי ציון הבחינה הפסיכומטרית הממוצע עומד על כ-555 נקודות, כ-30% מהנבחנים משיגים בבחינה ציון הגבוה מ-600 נקודות וכ-5% מהם משיגים בבחינה ציון הגבוה מ-700 נקודות.

חישוב הציון נעשה בשלושה שלבים: ציון הגלם – הוא סכום כל התשובות הנכונות, כאשר עבור כל תשובה נכונה מוענקת לנבחן נקודה אחת.

חישוב הציון לפי תחומי הבחינה – ציון הגלם בכל אחד משלושת חלקי הבחינה הפסיכומטרית משווה לשאר ציוני הנבחנים ביחס לסולם אחיד לפי עקומה קבועה מראש.

חישוב הציון הכללי – מבוסס על הממוצע המשוקלל של כל חלקי הבחינה, כאשר חלק הבחינה המוקדש לאנגלית מהווה רק כמחצית ממשקל שני החלקים האחרים.

תוקף הבחינה הפסיכומטרית

התקופה בה תקף ציון הבחינה הפסיכומטרית משתנה ממוסד אקדמי אחד למשנהו, אך לרוב הוא תקף למשך כשבע שנים לפחות:

מוסדות לימודים והשכלה גבוהה בהם הציון תקף למשך שבע שנים: הטכניון, סמינר הקיבוצים, הקמפוס האקדמי אחווה, המכון הטכנולוגי חולון, מכללת שערי משפט והמרכז האוניברסיטאי אריאל שביהודה ושומרון (במוסד זה ישנן גם פקולטות בהן מתקבלים המועמדים אף על סמך ציון ישן יותר).

מוסדות לימודים והשכלה גבוהה בהם הציון תקף למשך שמונה שנים: המכללה האקדמית בעמק יזרעאל.

מוסדות לימודים והשכלה גבוהה בהם הציון תקף למשך עשר שנים: האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בן-גוריון, המרכז הבינתחומי בהרצלייה, המכללה האקדמית תל אביב-יפו, המרכז האקדמי רופין, מכללת ספיר, המכללה למנהל, הקריה האקדמית קריית-אונו, המכללה האקדמית תל-חי ושנקר.

מוסדות בהם הציון תקף ללא כל הגבלה של זמן – אוניברסיטת בר אילן.

לאחר שקיבלתם את ציון הפסיכומטרי תוכלו להשתמש בו לצורך קבלה למוסד אקדמי ביחס ישיר לתוקף הנהוג בו ולפחות למשך שבע שנים ממועד הבחינה.

אם נבחנתם בבחינה הפסיכומטרית יותר מפעם אחת, לרוב יחשב הציון הגבוה מבין הציונים שקיבלתם בבחינות השונות לצורך הקבלה לחוג אליו נרשמתם.

עם זאת, ישנם גם מספר מוסדות להשכלה גבוהה בהם ציון הבחינה הפסיכומטרית האחרון הוא הקובע.

מסיבה זו, חשוב לברר מראש נושא זה מול מוסד הלימודים שאליו אתם מעוניינים להתקבל.

3 תגובות »

[…] תוכלו לקרוא כאן עוד על תוקף הציון הפסיכומטרי […]

27 באוגוסט, 2009 | 19:13

[…] ציון הפסיכומטרי תקף למשך 7 שנים כך שיש לתיכוניסטים מספיק זמן להתגייס, לראות עולם ולהתחיל בשקט בלי לחץ את הלימודים האקדמאיים באוניברסיטה המועדפת. […]

19 באוקטובר, 2009 | 15:50
יחסי ציבור:

מדהים! פעם זה היה רק חמש שנים…

5 במרץ, 2011 | 22:55
הוספת תגובה

התגובה

עוד בנושא: