פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

ציון פסיכומטרי – מה זה אומר? משמעות הציון הפסיכומטרי

יום שני 31 כאוגוסט, 2009

הבחינה הפסיכומטרית משמשת מאז שנת 1982 ככלי המרכזי למיון ולחיזוי סיכויי ההצלחה של מועמדים שונים בלימודיהם האקדמיים במוסדות להשכלה גבוהה. באמצעות תוצאות הבחינה הפסיכומטרית ממיינים ומקבלים במרבית מהמוסדות את המועמדים לחוגי הלימוד השונים. אבל מהי משמעותו של הציון הפסיכומטרי בכלל?

הבחינה הפסיכומטרית איננה משקפת בהכרח את מנת המשכל או את האינטליגנציה של הנבחנים אך היא מאפשרת לדרג אותם על סולם הערכה קבוע ואחיד ואף לנבא את סיכויי ההצלחה שלהם בלימודים בחוגים השונים.

מדוע משמשת דווקא הבחינה הפסיכומטרית למיון מועמדים ללימודים אקדמיים?

בהשוואה לשיטות מיון אחרות, כדוגמת תוצאות מבחני הבגרות, הבחינה הפסיכומטרית איננה מושפעת כמעט מנסיבות חיצוניות, מהרקע השונה של כל אחד מהנבחנים או מכל משתנה סובייקטיבי אחר.

אמנם, הבחינה הפסיכומטרית איננה כלי מיון מושלם ואף יתכנו מקרים בהם מועמדים יצליחו מאוד בלימודיהם על אף ההישגים הנמוכים שהשיגו בבחינה, ולהפך – יתכן כי מועמדים שהשיגו ציון גבוה בבחינה הפסיכומטרית לא יצליחו בלימודיהם האקדמיים, אך בעקבות הניסיון שנצבר ובעקבות בדיקות שונות שנערכו, נמצא כי הבחינה מנבאת ומשקפת לרוב בצורה מיטבית את סיכויי ההצלחה בלימודים.

הבחינה הפסיכומטרית היא שיטת המיון היעילה ביותר הקיימת כיום, וזאת מכמה סיבות:

הבחינה מעידה על תכונות שונות החיוניות להצלחה בלימודים – הבחינה הפסיכומטרית איננה מודדת באופן ישיר משתנים כדוגמת התמדה, מוטיבציה, הישגיות ויצירתיות הקשורים באופן ישיר להצלחה בלימודים.

עם זאת, רבות מתכונות אלה נבדקות בעקיפין באמצעות הבחינה.

הבחינה היא כלי מיון שוויוני – הבחינה הפסיכומטרית מעניקה הזדמנות שווה להתמודד ולהצליח למועמדים רבים בעלי פוטנציאל גבוה, שלא ניתנה להם הזדמנות שווה לבטא את מלוא יכולתם במסגרת הלימודים התיכוניים מסיבות רבות ושונות.

הבחינה מיועדת גם למועמדים שאינם שולטים בשפה העברית – הבחינה הפסיכומטרית מאפשרת מיון של מועמדים שונים לפי סולם אחיד גם אם שפת אימם איננה עברית או אם אינם בעלי תעודת בגרות ישראלית.

מבחן פסיכומטרי מתורגם לשפות רבות ומאפשר הזדמנות שווה למועמדים שאינם ילידי הארץ או שאינם דוברי עברית.

הבחינה היא כלי הניבוי האופטימאלי להצלחה בלימודים – ממחקרים רבים שנעשו בנושא, נמצא כי יעילותה של הבחינה הפסיכומטרית עולה על כל שיטה אחרת וכושר החיזוי שלה הוא גבוה ביותר.

על פי רוב, נבחנים שהשיגו ציון גבוה בבחינה יצליחו בלימודיהם יותר מנבחנים אחרים שהשיגו ציון נמוך יותר.

נוסף לכך, נמצא כי שקלול ציון הבחינה הפסיכומטרית עם ממוצע ציוני בחינות הבגרות משמש ככלי החיזוי הטוב ביותר להצלחה בלימודים האקדמיים.

ציון התאמה

ציון ההתאמה או בשמו האחר, "ציון הסכם", הוא הציון המבטא את השיטה באמצעותה משתמשות האוניברסיטאות השונות בארץ לשקלול ציון הבחינה הפסיכומטרית יחד עם ממוצע ציוני תעודת הבגרות.

גובהו של ציון ההתאמה של המועמדים השונים משפיע באופן ישיר על סיכויי הקבלה לחוגים השונים באוניברסיטה אליהם נרשם המועמד.

לכל אחת מהאוניברסיטאות או המכללות ישנה שיטה שונה מעט לחישוב ציון התאמה של המועמדים הכוללת סולם ציוני התאמה ייחודי משלה.

הוספת תגובה

התגובה

עוד בנושא: