פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

המרכז הארצי לבחינות והערכה מודיע – בקרוב יתווסף פרק חיבור לפסיכומטרי

יום רביעי 10 כפברואר, 2010

בשבוע שעבר הודיע המרכז הארצי לבחינות והערכה כי בכוונתו להוסיף פרק רביעי למבחן פסיכומטרי שתוכנו כתיבת חיבור.  הידיעה, שנמסרה במהלך הכנס של האגודה הישראלית לפסיכומטריקה ושל המרכז הארצי לבחינות והערכה אמנם לא עוררה גלים בתקשורת, אך עוררה זעם רב בקרב תלמידי פסיכומטרי לעתיד בשל השלכותיה.

הפרק הנוסף אמור לבדוק את היכולת של נבחן פסיכומטרי לכתוב חיבור אקדמי. לכאורה מדובר בתנאי הגיוני לקבלה לאוניברסיטה, אך כשמסתכלים על דרך הביצוע המיועדת עליה הוצהר בכנס לא נותר אלא לתהות איך מישהו אשר את זה. כמו שאר הפרקים בפסיכומטרי גם פרק זה אמור להבדק בצורה ממוחשבת. הבעיה היא שבניגוד לבדיקת סימונים, בדיקה של רעיונות, הקשרים ויצירתיות ולא של שיבוצן של מילים גבוהות שנלמדו גם ככה לפרק המילולי בפסיכומטרי היא כמעט בלתי אפשרית.

עוד חוזר החיבור?
רוב הניגשים למבחן פסיכומטרי עושים זאת לאחר שהשלימו את חובות הבגרות שלהם ובין השאר את בחינת הבגרות בהבעה. אם פרק החיבור עתיד להיות דומה לבחינה בהבעה, האם לא יותר פשוט לתת לו משקל מיוחד כמו שנותנים למקצועות המתמטיקה בבגרות?  מנגד, אם פרק החיבור נועד לבדוק כתיבה אקדמאית הרי שכתיבה כזו היא כתיבה שמסתמכת על ביבליוגרפיה ולא ברור כיצד כתיבה בשלוף בזמן המוקצב לכל פרק במבחן פסיכומטרי תוכל לשמש כסמן ליכולתו של הנבחן להשתמש במאגרי מידע ולכתוב מאמר מדעי כהלכתו.

מי ישלם את המחיר?
בעיה נוספת בהוספת פרק לחיבור למבחן פסיכומטרי היא בהתאמתו ללקויי למידה. לקויי למידה מתקשים בדרך כלל לבטא את עצמם בכתב ולשמור על רצף רעיוני בכתיבה ועל כן נדרשות להם תוספות זמן במבחנים. בדיקה של יכולת הכתיבה של לקויי למידה במהלך מבחן פסיכומטרי היא סוג של מכשול נוסף בפני לקויי הלמידה שכן אל הקושי הקיים מתווסף גם לחץ הזמן והצורך להתרכז ולהשקיע בכתיבת טקסט ברמה גבוהה לאחר שנאלצו להתרכז במשך למעלה משעתיים על פרקים אחרים בבחינה.

מה שבטוח- יהיה מעניין
הוספה של פרק חיבור בפסיכומטרי לא תביא לראשי האוניברסיטאות את כלי הסינון שהם קיוו לו אבל סביר להניח שהיא תביא לנבחני הפסיכומטרי של עוד 3 שנים הרבה יותר כאב ראש וככל הנראה גם תעלה להם בקורס פסיכומטרי ארוך ויקר יותר. מה שבטוח, יהיה מעניין לראות כיצד הוספת פרק החיבור תשפיע על אחוז הניבוי של הפסיכומטרי להצלחה אקדמית.

תגובה אחת »

מעיין:

מישהו פעם אמר לי, שהמטרה המרכזית של משרד החינוך – היא להרחיק אותך מהלימודים הגבוהים כמה שאפשר. אז קיבלתי את דבריו בצחוק, אבל זה הופך להיות הגיוני.

כדי לסיים בגרות על תלמיד תיכון להשלים 28-32 יח' לימוד, בגרויות באנגלית, מתמטיקה ועברית על כל הצורות שלה. אח"כ הוא נבחן על זה שוב בפסיכומטרי, ואח"כ עוד עובר לחלק מהפקולטות בחינות כניסה.
עכשיו מוסיפים עוד קשיים על קשיים?
השכלה צריכה להיות נגישה לכולם ולא רק לאליטה שיש לה את כל הזמן והכסף בעולם לקחת קורסים על קורסים כדי לעמוד בקצב המבחנים רק בשביל הזכות שמישהו בכלל ירק לכיוון שלהם!

6 במרץ, 2010 | 12:53
הוספת תגובה

התגובה

עוד בנושא: