פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

800 בפסיכומטרי – מיתוס או מציאות אפשרית להשגה?

יום ראשון 9 כמאי, 2010

עקומת הציונים של הפסיכומטרי מתפלגת התפלגות נורמלית ולכן רק מעטים זוכים לקבל את ציון 800 הנכסף. עם זאת, סביב ציון 800 בפסיכומטרי התפתחה הילה של זוהר הכוללת בדרך כלל סיפורים על הבחור שפתח לראשונה את ספר הפסיכומטרי שבוע לפני המבחן והוציא בכל זאת את הציון, שאנשים אחרי 2 קורסי פסיכומטרי ו-4 מועדי פסיכומטרי לא מצליחים להגיע אליו.

ממה בעצם מורכב ציון 800 במבחן פסיכומטרי
ציון פסיכומטרי מושלם של 800, פירושו כי הנבחן לא טעה ולו בשאלה אחת בששת הפרקים שאינם פרקי בדיקה. בכדי לקבל ציון מסוג זה על הנבחן לדעת את התשובות לרוב השאלות ולהיות בר מזל בכדי להצליח בשאלות בהן הוא מנחש. מכיוון שקורסי פסיכומטרי הוכחו כמועילים לציון, מכיוון שניתנים בהם טכניקות למידה ושיטות לבחירת תשובות, הסיכוי של תלמיד פסיכומטרי משקיען לקבל 800 בבחינה גדול מהסיכוי של מישהו שפתח ספר פסיכומטרי לראשונה שבוע לפני הבחינה.

מכיוון שתרגול וחזרה יוצרים אצלנו אוטומציה וגורמים לנו לפעול בדרך מהירה יותר, ככל שאדם יתרגל יותר מבחנים ותרגילים לפסיכומטרי, כך יגדל הסיכוי שלו להגיע קרוב ל-800. כאשר אנו נתקלים לראשונה במבנה המבחן בזמן אמת, מהירות התגובה שלנו נפגעת פלאים ובהיותו של מבחן פסיכומטרי תלוי זמן, מדובר לא רק בזמן אלא גם בנקודות יקרות ערך.   

למה שמענו על אנשים עם ציון 800 אבל לא על אנשים עם ציון 200?
ציון פסיכומטרי של 800 הוא נחלתו של 0.1% מהאוכלוסיה בלבד. עם זאת, רובנו שמענו על מישהו שקבל 800, אבל לא על אדם אחד אפילו שקבל ציון 200. כיצד הדבר אפשרי?  

על פי נתוני המרכז הארצי לבחינות והערכה שעורך מבחני פסיכומטרי, הציון הנמוך ביותר שאנשים מקבלים הוא 211. ככל הנראה, המרכז עצמו עדיין לא נתקל במישהו כל כך חסר מזל שגם כשהוא מנחש הוא לא מצליח לקלוע לתשובה הנכונה שהסיכוי לבחירתה באופן בלתי מושכל הוא 1/4 ובאופן מושכל גדול משמעותית, אך על אף הנתון הנ"ל עקומת ההתפלגות של ציוני פסיכומטרי נחשבת להתפלגות נורמלית. 

כיצד יתכן כי הפרופורציה של מועדון ה-800 נראית גדולה יותר?
ציון 211 הוא לא סיבה לגאווה גדולה, וסביר להניח כי מקבלי ציון כזה לא ישושו לספר לחבריהם אודותיו. זו הסיבה שכולנו שמענו על ציון 800 אבל לא על ציון 200 וסביבותיו. בניגוד לחברי מועדון ה-200, אותם 0.1% שזוכים לציון פסיכומטרי 800 זוכים לכבוד והכרה מצד כל מכריהם. ייחודו של הציון ונדירותו, יוצרים מוטיבציה בקרב אנשים לספר אותו הלאה. על פי הפסיכולוג הישראלי זוכה פרס הנובל, דניאל כהנמן ושותפו עמוס טברסקי, הפצתו של הסיפור הופכת אותו לזכיר יותר וגורמת לנו להאמין כי הסיכוי לקבלת ציון פסיכומטרי 800 גבוה מכפי שהוא באמת.

על אף שקבלת ציון פסיכומטרי 800 היא מכובדת בפני עצמה, רבים מעדיפים להציג את קבלתה כתוצר של נונשלנטיות ולא של למידה אינטנסיבית במהלך קורס פסיכומטרי, מכיוון שסיפור מסוג זה מעצים את התפיסה שלהם כחכמים. עם זאת, הנתונים בשטח מוכיחים כי תרגול ומזל יסייעו לרוב האנשים להצטרף למועדון ה-800, בצורה יעילה יותר מאשר נונשלטיות.

5 תגובות »

לירן:

אני לא מאמין למה שקראתי הרגע….באמת שצר לי להגיב בצורה כזאת אבל זה ממש נראה כאילו מי שכתב את המאמר הזה כלל לא מבין בבניית ציון הפסיכומטרי. שכן ראשית, ישנם 6 פרקי אמת ולא ארבעה. שנית, גם אם אדם ענה נכונה על כל השאלות בששת פרקי האמת אין זה מבטיח כי הוא יקבל 800. הדברים תלויים במזל וסטטיסטיקה, ישנן השוואות שהמרכז הארצי עושה וצריך יותר מאשר לענות תשובות נכונות על כל השאלות. הרי לפי מה שכתוב פה, אם באחד המועדים ייצא מבחן קצת יותר קל, זה אומר שיותר אנשים יקבלו 800, וזה כלל לא נכון. הכל מושווה לסטטיסטיקה ישנה עד לרזולוצייה של שאלות מאוד ספציפיות.

13 במאי, 2010 | 10:57
asd:

אני חושב שציון 800 בפסיכומטרי בהחלט אפשרי.. פשוט צריך המון תרגול

14 במאי, 2010 | 11:47
עירית:

לירן לא הבנתי את תגובתך, איפה ראית ארבעה פרקים? "ששת הפרקים שאינם פרקי בדיקה"

30 במאי, 2010 | 9:42
שי:

ללירן. עד כמה שאני יודע 800 תלוי אך ורק במענה נכון על כל השאלות. ולא מחולק באופן סטטיסטי. כלומר יכול להיות מבחן שבו הציון הטוב ביותר אחרי 800 יהיה 792 ובאחר 791 או 795. מלבד זאת אין פערים משמעותיים בין פסיכומטרי אחד למשנהו וההתפלגות היא על מס' מועדים, כך שזה לא כל כך ישפיע גם אם היה מבחן 'קל'.
מעבר לזה, בדיוק כפי שמחבר המאמר רשם ההסתברות להוציא 800 היא כמעט ואפסית אז לא הייתי בונה על כך כאשר הייתי ניגש למבחן.

22 ביולי, 2010 | 11:36
גיא:

הדברשלא מתייחס אליו פה כותב המאמר, הוא שאנשים שיש להם יכולות מאוד גבוהות באופן טבעי (שמהם ככה"נ יצמח ציון ה800) לרוב יבחרו שלא לקחת קורס ושלא ללמוד יותר מדי מכיוון שהם סומכים על היכולות של עצמם להגיע לציון גבוה (לאו דווקא 800) ללא קורס.

1 בדצמבר, 2010 | 13:10
הוספת תגובה

התגובה

עוד בנושא: