פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

למה לעשות פסיכומטרי? מה בודקים בבחינה פסיכומטרית

יום רביעי 11 כמרץ, 2009

בחינה פסיכומטרית מועברת באמצעות המרכז הארצי לבחינות והערכה. המרכז שהוקם בשנת 1981 ויושב בירושלים מאגד בתוכו את כל בחינות הסף לפקולטות השונות לידי בחינה אחת מרכזת שקיבלה את השם: מבחן פסיכומטרי.

עד לפני שנת 1981 ערכה כל פקולטה בחינה פרטית למעוניינים להתקבל ללימודים אקדמיים. היום, כל פקולטה מגדירה מהו הציון הנדרש שעימו ניתן להתקבל ללימודים וכולן משתמשות בכלי אחיד – בחינת הפסיכומטרי.

מהי הבחינה הפסיכומטרית?

הבחינה הפסיכומטרית הינה למעשה כלי חיזוי. הבחינה משמשת את מוסדות הלימוד השונים למען מיון המועמדים לפקולטות השונות. הבחינה הפסיכומטרית היא הכלי היעיל ביותר שנמצא עד כה למטרה זו אך אין מדובר בכלי מושלם.

היא מצליחה, לרוב לנבא בצורה טובה את סיכויי ההצלחה של כל תלמיד, יחד עם זאת, הבחינה אינה מודדת גורמים מסויימים שהינם קריטיים לא פחות כמו יצירתיות, מוטיבציה או התמדה.

יתרונות הבחינה מגולמים בכך שהיא מעניקה הזדמנות שנייה לאנשים שלא הצליחו לבטא את מיטב כישוריהם במהלך בחינות הבגרות, היא מצמצמת פערים בכך שמתורגמת לשפות שונות ושיטת חישוב הציון בנויה בצורה כזו שרמת ההשפעה של גורמים כמו רקע הנבחן ומשתנים סובייקטיביים נוספים של כל נבחן ישפיעו בצורה מינימאלית על ציונו.

כדאי לציין שהבחינה הפסיכומטרית היא הכלי האובייקטיבי ביותר שנמצא עד כה.

המרכז הארצי

המרכז הארצי לבחינות והערכה הקים פורטל אינטרנטי אשר מכיל מידע רב שיכול לשמש מאוד את מי שמתעניין בבחינה הפסיכומטרית. באתר: http://www.nite.org.il/scripts/default.asp?flag=1 ניתן למצוא פירוט מדוקדק של מבנה הבחינה, כיצד נקבע הציון, כיצד כדאי להתכונן, מידע אדמיניסטרטיבי בנוגע לאופני הרישום וכן הלאה.

באתר ניתן למצוא אף מבחן פסיכומטרי לדוגמא שניתן לעשות בבית.

ממה מורכבת בחינת פסיכומטרי?

בחינת הפסיכומטרי מורכבת משלוש קטגוריות – מילולי, כמותי ואנגלית. כל קטגוריה כזו כוללת מספר פרקים כך שסך כל הפרקים בבחינה מסתכמים ל-8 פרקים.

מתוך כל שמונת הפרקים בבחינה הפסיכומטרית שניים תמיד יהיו פיילוט והייתר יתחלקו בין הקטגוריות. פרקי הפיילוט מפוזרים בבחינה ואין דרך לדעת איזה פרק מבין כל הפרקים הוא פיילוט.

מאחר ואין סדר מוגדר להופעת הפרקים והכמות שלהם, ניתן למצוא מבחנים בהם יהיו שני פרקים בחלק המילולי, שלושה בכמותי ושלושה באנגלית, מבחנים בהם שלושה בכמותי, שלושה במילולי ושניים באנגלית וכן הלאה. לכל פרק מוקדשים 25 דקות לפתרון.

חשוב מאוד לענות על כל השאלות, שכן גם תשובה שנענתה נכון כתוצאה מניחוש יכולה לזכות בניקוד מאחר ובחינת הפסיכומטרי אינה בודקת את דרך הפתרון.

הרשמה לבחינת פסיכומטרי

על מנת להרשם לבחינה יש לקנות ערכת הרשמה לבחינה הפסיכומטרית אותה ניתן למצוא בחנויות הספרים. הערכה כוללת הכוונים ופירוט מדוייק של כל מה שצריך לדעת, בנוסף כוללת הערכה בחינה לדוגמא.עלות הערכה עומדת על כ- 50 שקלים.

בתוך הערכה ישנו טופס אותו צריך למלא ושלוח בדואר רשום למרכז הארצי.

בנוסף, בערכה ישנה אגרת תשלום לבחינה. אגרת התשלום עומדת על כ- 450 שקלים שאותה צריך לשלם ויש לשמור את הקבלה.

ישנם מספר מועדים בהם ניתן לגשת לבחינה. מועדי הבחינות מתפרסמים באתר של המרכז הארצי ונערכים בדרך כלל בחודשים פברואר, אפריל, יולי, ספטמבר / אוקטובר ודצמבר. מומלץ להרשם למועד שאינו סמוך מדיי למועדי ההרשמה למוסדות האקדמיים למקרה בו יהיה צורך בבחינה נוספת.

הכנה לפסיכומטרי – קורסים ותרגול

הדרך הנפוצה והיעילה ביותר להתכונן לקראת הבחינה הפסיכומטרית היא על ידי קורס הכנה לפסיכומטרי.

הנסיון והידע של המדריכים ינחה אתכם בלימוד נכון של החומר, ינחו אתכם במה להתמקד ויראו לכם שיטות פתרון מהירות ויעילות לשאלות נפוצות. עלות קורס משתנה בהתאם למכון הלימוד.

דרכים נוספות ללמוד לקראת בחינה פסיכומטרית הן בעזרת מורה פרטי או באופן עצמאי בעזרת ספרי לימוד שניתן לרכוש. ספרי הכנה לבחינה הפסיכומטרית מכילים את כל הידע הנדרש לבחינה בנוסף לתרגילי הכנה שניתן לפתור.

בחינת הפסיכומטרי הינה בחינה רצינית וקשה, יש להתכונן אליה בהתאם ולא כדאי להקל ראש. לפני שניגשים לבחינה מומלץ להקדיש כמה חודשים של לימוד יומיומי והרבה תרגול.

תגובה אחת »

אלעד:

מעניין..
נראה לי שאני אגש במועד של אפריל.

30 בדצמבר, 2010 | 18:43
הוספת תגובה

התגובה

עוד בנושא: