פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

מי זכאי להקלות בפסיכומטרי?

יום שלישי 29 כמרץ, 2011

מבחן פסיכומטרי הוא מבחן שנועד לבדוק יכולת ומהירות חשיבה, ומשום כך קבלת הקלות בפסיכומטרי מסובכת משמעותית מהקלות לבגרויות או למבחנים אחרים. עם זאת, המרכז הארצי לבחינות והערכה מכיר בקיומן של לקויות פיזיות ונוירולוגיות, המפלות לרעה את הלוקים בהם ביחס לנבחנים אחרים, ולכן במקרים מסויימים הם מאשרים הקלות בפסיכומטרי.

בכדי לקבל הקלות בפסיכומטרי יש צורך באישורים רפואיים ואבחונים, ובסבלנות לנוכח הבירוקרטיה הכרוכה בעניין זה. לא כל לקות מזכה את בעליה בהקלות בפסיכומטרי, וההחלטה על סוג ההקלה והיקפה נקבעת באופן אישי וביחס ישיר לחומרת הלקות והרלוונטיות שלה להצלחה במבחן.

מי זכאי להארכת זמן בפסיכומטרי?
אחת הלקויות המבוקשות ביותר היא הארכת זמן בפסיכומטרי. האפשרות להרוויח עוד זמן לכל שאלה קוסמת לרבים, אך בפועל רק בעלי מגבלות פיזיות או הפרעות קשב קשות זוכים לה. הארכת זמן בפסיכומטרי ניתנת באמצעות הארכת פרקי בחינה ספציפיים, תוספת זמן לכל פרקי הבחינה או היתר למבחן פסיכומטרי ממוחשב (מפע"ם).

מבחן מפע"ם הוא מבחן פסיכומטרי במתכונת קצת שונה. הוא כולל שלושה פרקים בלבד, מספר השאלות בכל פרק אינו קבוע וכך גם הסדר שלהן. במקרה של מבחן מפע"ם הארכת זמן בפסיכומטרי מתבטאת בזמן רב יותר לכל שאלה וכן בהפסקות בין החלקים השונים של עד 10 דקות. על אף שהמפע"ם נראה קל יותר, הוא אינו מוטה בשל הארכת הזמן, שכן לא ניתן לחזור בו אחורה ולתקן תשובות שנענו והטעויות מורידות את רמת הקושי ואת הציון.

אם זכיתם בהארכת זמן בפסיכומטרי, כדאי לכם לחפש גם קורס פסיכומטרי מותאם בו תוכלו לתרגל בתנאי הבחינה ולנצל בצורה הטובה ביותר את ההקלות בפסיכומטרי שקיבלתם.

מי זכאי להקראה בפסיכומטרי?

בעלי לקויות ראייה יכולים לקבל מספר הקלות בפסיכומטרי. אחת ההקלות הנפוצות היא הגדלה של דף התשובות והשאלון מ-A4 ל-A3, לשם הקלת הנראות. הסובלים מבעיות ראייה קשות יכולים לקבל זכאות הקראה בפסיכומטרי במסגרת יוקראו להם הפסקאות בפרקי האנגלית או יושמעו מהקלטה. גם בעלי ליקוי שפתי זכאים להקראה בפסיכומטרי בשל לקותם. הקראה בפסיכומטרי היא הקלה הניתנת במשורה, והיא גם מחייבת את המקבל לריכוז רב ושליטה טובה בשפה, כיוון שלא ניתן לעצור ולהתעכב על מילה או משפט.

מי זכאי למחשבון בפסיכומטרי?

אחת הטעויות הנפוצות בחלק החשבון במבחן פסיכומטרי היא טעות חישוב, ועל כן זכאות למחשבון בפסיכומטרי נשמעת כמו צ'ופר אמיתי. גם המרכז הארצי לבחינות והערכה יודע זאת, ועל כן רק בעלי דיסקלקוליה קשה (בעיה ביכולת לחשב) זכאים לכך. זכאות למחשבון בפסיכומטרי תקפה רק ל-4 פעולות החשבון הבסיסיות, אך יש שמועות הטוענות כי יש מי שנבחן במחשבון לפסיכומטרי שלא הוגבלו בו הפונקציות האחרות. מכיוון שבמקרה של זיוף עשויים לשלול מכם את הזכאות העתידית, לפסול את הבחינה ולנשל אתכם מזכאות למחשבון בפסיכומטרי, מוטב לא לקחת סיכון בנושא זה.

המרכז הארצי מנסה להתאים את ההקלות בפסיכומטרי לבעיות ולחומרתן ולכן יתכן מצב בו נבחן יזכה לכמה הטבות יחדיו. לקויות פיזיות מזכות בדרך כלל את בעליהן בהקלות כגון הקראה בפסיכומטרי אך רבות מבין לקויות הלמידה נפסלות על הסף. כמו כן לא זכאים להקלות בפסיכומטרי מי שסובלים משגיאות כתיב, דיסגרפיה או לקויות אחרות שאינן באות לכדי ביטוי בבחינה.

אם אתם מאמינים כי תוכלו לקבל הקלות בפסיכומטרי, כדאי לכם להתכונן למבחן באמצעות קורס פסיכומטרי ללקויי למידה, במסגרתו המבחנים נעשים על מחשב כמו במבחן מפע"ם, ומתורגלות בו הקלות כגון הקראה בפסיכומטרי המובנית בחלק האנגלית של התוכנה, הארכת זמן מובנית וכן הלאה. כיום קיים רק קורס אחד המותאם למקבלי הקלות בפסיכומטרי והוא קורס פסיכומטרי ללקויי למידה של EZ Way פסיכומטרי.

הוספת תגובה

התגובה