פסיכומטרי – הכנה לפסיכומטרי עם טיפים של 7 שנים! |

הבלוג הכי פסיכומטרי!

פסיכומטרי מנצחים ב- 7 דרכים !

חישוב ציון סכם – בגרות + פסיכומטרי

יום שני 8 כיוני, 2009

"ציון סכם" הוא השיטה בה האוניברסיטאות השונות בארץ נוהגות לשקלל את ממוצע ציוני תעודת הבגרות יחד עם ציון הבחינה הפסיכומטרית.

גובהו של ציון סכם של המועמד ללימודים, קובע את סיכויו להתקבל לחוגים השונים באוניברסיטה שאליה הוא נרשם וחפץ להתקבל.

שיטת חישוב ממוצע ציוני הבגרות

חישוב ממוצע ציוני הבגרות כולל רק את המקצועות בהם עשה המועמד בחינת בגרות חיצונית, כאשר למקצועות שנלמדו בהיקף מוגבר (ארבע יחידות לימוד או יותר) ניתן משקל רב יותר בחישוב.

ממוצע הבגרות הגבוה ביותר שיכול להתקבל לפי שיטת החישוב הקיימת הוא 120 נקודות.

בפקולטות הנחשבות ביותר ממוצע ציוני הבגרות הנדרש נע בין 105 נקודות ל-110 נקודות.

– לפי נוסחת החישוב המקובלת, למקצוע שנלמד בהיקף של ארבע יחידות לימוד נוספות 10 נקודות במהלך שקלול כל הציונים, ולמקצוע שנלמד בהיקף של חמש יחידות נוספות 20 נקודות במהלך השקלול.

– למתמטיקה ולאנגלית שנלמדו ברמה של חמש יחידות לימוד נוספות 25 נקודות בשקלול, ו-12.5 נקודות, אם הם נלמדו ברמה של ארבע יחידות לימוד.

– נוסף לתוספת הנקודות האוטומטית לממוצע הציונים, למספר יחידות הלימוד במקצועות החובה בבחינות הבגרות ישנה חשיבות רבה גם ביחס לסיכויי ההקבלה; סיכויו של מועמד שלמד מתמטיקה בהיקף של חמש יחידות לימוד להתקבל לחוג לכלכלה הם גבוהים יותר ביחס למי שלמד מתמטיקה בהיקף יחידות נמוך יותר.

לעומתו מועמד המעוניין ללמוד מזרחנות יכול להסתפק בבגרות במתמטיקה בהיקף של שלוש יחידות לימוד.

נוסף לכך, חשוב מאוד להדגיש, כי לכל אוניברסיטה ישנן את שיטות החישוב הייחודיות לה ולעיתים הבדלי חישוב הממוצע הם משמעותיים ביותר.

ברבות מהפקולטות באוניברסיטאות השונות, לבד מהממוצע המשוקלל, ישנה חשיבות רבה גם לגובה הציונים במקצועות הרלוונטיים לתארים האקדמיים הנלמדים בפקולטה.

לדוגמה, ברבות מהאוניברסיטאות כדי להתקבל ללימודים בפקולטות למדעים מדויקים, נדרש בנוסף למתמטיקה ואנגלית ברמה של לפחות ארבע יחידות לימוד, מקצוע ראלי נוסף ברמה של חמש יחידות.

לעיתים מושפע שקלול הציונים גם מאופייה הייחודי של האוניברסיטה.

לדוגמה באוניברסיטת בר אילן ישנו יתרון משמעותי למועמד שלמד תלמוד בהיקף של חמש יחידות לימוד, המוסיף לציון המשוקלל 25 נקודות.

תלמיד שנלמד בהיקף של ארבע יחידות לימוד מוסיף לציון 12.5 נקודות.

האוניברסיטאות כולן מעניקות משקל זהה לגובה הציון הפסיכומטרי וככל שהציון גבוה יותר כך גם חישוב ציון הסכם יהיה גבוה יותר.

עם זאת, חשוב ביותר להדגיש כי בחלק ממוסדות ההשכלה הגבוהה בארץ, במכללות או במוסדות פרטיים שונים, לעיתים לא נדרש כלל ציון פסיכומטרי לצורך חישוב הממוצע ובחלקן אף אין צורך להשתתף בבחינה כדי להתקבל.

במוסדות אלה נערך מיון המועמדים ביחס לממוצע ציוני הבגרות וביחס לקריטריונים אחרים שנקבעו בהתאם לתחום הלימודים ולאופיו של המוסד.

ולסיכום, ברבים מאתרי האינטרנט של האוניברסיטאות השונות ניתן היום להשתמש בממשק ידידותי לחישוב הממוצע האישי ולבדוק את סיכויי הקבלה שלכם למקצוע בו אתם מעוניינים ביחס לממוצע ציוני הבגרות שלכם – או מחשבוני ציון סכם.

2 תגובות »

צבי:

האם 5 יחידות במוסיקה מוסיף בונוס כמו כל מקצוע אחר או שבחישוב הסופי הבגרות במוסיקה לא נחשבת כבונוס?

27 בדצמבר, 2009 | 20:32
רני:

הבגרות במוסיקה נחשבת כמו כל בגרות אחרת ומוסיפה לך לסכם על פי יחידות הלימוד שעשית

18 באוקטובר, 2010 | 13:43
הוספת תגובה

התגובה

עוד בנושא: